futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 25 czerwca 2021, 13:08

Czy trzeba wyłączać komputer podczas burzy? Przypominamy o bezpieczeństwie

Przejście gwałtownych burz przypomniało nam, jak niszczycielskie mogą być zjawiska atmosferyczne. Ale jak zachowywać się, gdy wokół uderzają pioruny? Czy trzeba odłączać urządzenia od zasilania sieciowego?

W SKRÓCIE:
  • podczas burzy najlepiej odłączyć wszystkie urządzenia elektrycznie od sieci elektrycznej;
  • listwy antyprzepięciowe nie zapewniają wystarczającego zabezpieczenia przed skutkami wyładowania atmosferycznego.

Tornado, które pojawiło się w Czechach, a także to, które przeszło przez miejscowości Librantowa i Koniuszowa w woj. małopolskim przypominają nam, jak nieprzewidywalnym i niebezpiecznym zjawiskiem są burze. Choć trąby powietrzne raczej rzadko występują w naszych stronach, burze niosą ze sobą także wiele innych zagrożeń, jak chociażby wyładowania, grad, ulewy i silne wiatry. Szczególnie pioruny działają na wyobraźnię i wiele osób bardzo się ich obawia, także jeśli chodzi o sprzęt elektryczny w domu. Czy słusznie? Czy burza może uszkodzić komputer?

Odłącz urządzenia od sieci elektrycznej w trakcie burzy

Zdecydowanie tak – wyładowanie atmosferyczne przenosi ogromną ilość energii, a także wytwarza potężne pole elektromagnetyczne. Piorun może uderzyć w sieć elektryczną, przekazując jej część swojej energii bezpośrednio, ale nawet trafienie w pewnej odległości nadal może indukować w obwodach sieci wystarczająco wysokie napięcie, by mogło one uszkodzić podłączone urządzenia.

Dlatego gdy zbliża się burza, najlepiej fizycznie odłączyć urządzenia z gniazdek elektrycznych, w tym oczywiście komputery z peryferiami, a także konsole. Nie należy zapominać o gniazdkach Ethernet i telefonicznych, oraz kablach antenowych od telewizora. Listwy antyprzepięciowe, szczególnie te wyposażone w warystory mogą zapewnić pewien poziom zabezpieczenia, ale nie należy im zbytnio ufać w przypadku burzy. Chwilowy wzrost napięcia wytworzony w sieci w wyniku uderzenia pioruna może przybrać takie wartości, że wszelkie ochronniki zawiodą. Prąd może nawet „przeskoczyć” przez niewielkie odległości występujące w przełącznikach.

Czy trzeba wyłączać komputer podczas burzy? Przypominamy o bezpieczeństwie - ilustracja #1
Uszkodzenie komputera będące wynikiem uderzenia pioruna. Źródło: TechRepublic

Jeśli nawet piorun nie uderzy w linie energetyczne w pobliżu, warto mieć na uwadze, że podczas burzy może wystąpić zanik napięcia w gniazdku – efekt zadziałania systemów bezpieczeństwa w sieci energetycznej, lub jej uszkodzenia (np. upadające drzewo). W przypadku komputera PC nagłe wyłączenie może skutkować utratą naszej niezapisanej pracy, a w rzadkich przypadkach nawet koniecznością naprawy systemu. Smartfony raczej nie są zagrożone (o ile akurat nie ładujemy ich przewodowo). Według stanowiska Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej SEP używanie telefonu komórkowego w czasie burzy nie zwiększa zagrożenia trafienia przez wyładowanie atmosferyczne.

Gdzie jest burza?

Wiele osób zadaje pytanie – kiedy można uznać, że już jest burza? Piorun może uderzyć nawet kilka kilometrów od obszaru występowania burzowych zjawisk atmosferycznych. Dlatego warto być zapobiegliwym i słysząc powtarzalne grzmoty rozważyć odłączenie urządzeń elektrycznych. Bardzo pomocne mogą być aplikacje mobilne, takie jak polski Monitor Burz. Pozwala on przejrzeć prognozy pogody burzowej dla naszego rejonu, sprawdzić mapę (burze oznaczone są kierunkiem zmierzania) lub po wpisaniu swojej lokalizacji – być informowanym alertami o zbliżającym się zagrożeniu. Program występuje w wersji darmowej lub płatnej, bez reklam. Pewne rozeznanie w sytuacji daje też strona Blitzortung, która pokazuje, czy w naszej okolicy rejestruje się wyładowania atmosferyczne.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej