autor: Bartosz Świątek
Apka pozwala „kopiować i wklejać” obiekty z prawdziwego świata
Deweloper Cyril Diagne przedstawił prototyp aplikacji AR Cut & Paste, która pozwala zeskanować na żywo obiekt obserwowany w prawdziwym świecie i przenieść go na ekran komputera.
W SKRÓCIE:
- deweloper Cyril Diagne zaprezentował aplikację wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość, która pozwala skanować na żywo obiekty z prawdziwego świata i przenosić je na ekran komputera;
- program na razie jest tylko prototypem – jego kod źródłowy został udostępniony na platformie GitHub.
Wygląda na to, że tzw. rzeczywistość rozszerzona – technologia wykorzystująca urządzenie mobilne w roli swoistej lupy, przez którą spoglądamy na świat wzbogacony o dodatkowe, wirtualne elementy – doczeka się niedługo kolejnego interesującego zastosowania. Deweloper Cyril Diagne przedstawił prototyp aplikacji AR Cut & Paste, umożliwiającej „kopiowanie” obiektów z prawdziwego świata i „wklejanie” ich bezpośrednio na ekran naszego komputera.
Żeby była jasność – nie wymaga to praktycznie żadnej obróbki czy edytowania plików lub obrazów. Po prostu podnosimy smartfon, znajdujemy interesujący nas przedmiot, przytrzymujemy dotykowy przycisk, odczekujemy chwilę, aż aplikacja zeskanuje obiekt, a następnie „przenosimy” go na ekran komputera stojącego na biurku, tak jakbyśmy kopiowali plik używając interfejsu drag & drop w Windowsie.
Skanowanie wykorzystuje aż dwa samouczące się algorytmy (mowa o tzw. uczeniu maszynowym, popularnie nazywanymi AI lub sztuczną inteligencją). Pierwszy z nich odpowiada za „wycinanie” obiektu, zaś drugi wykrywa, w którą część ekranu komputera „celujemy” swoim telefonem. W obecnej wersji cały proces zajmuje kilka sekund, ale twórca programu jest przekonany, że da się go przyspieszyć.
Można sobie wyobrazić całą gamę zastosowań dla tego typu technologii – zarówno w pracy, rozrywce, jak i codziennym życiu. Przedstawiona przez Cyrila Diagne aplikacja na razie jest jedynie demem, a komentarze pod jego tweetem sugerują, że kilka innych firm pracuje już nad bardzo podobnym rozwiązaniem. Warto odnotować, że kod źródłowy omawianego programu został udostępniony w serwisie GitHub.