

Stray Gods
Stray Gods: The Roleplaying Musical | Chorus: An Adventure Musical
Stray Gods jest połączeniem interaktywnego musicalu, narracyjnej gry przygodowej i RPG. Za inspiracje służyły twórcom m.in. serial Buffy the Vampire Slayer (odcinek Once More With Feeling), wystawione na Broadwayu przedstawienie Dear Evan Hansen czy Life is Strange.
producent: Summerfall Studios wydawca: Humble Games Strona oficjalna
Scenarzysta Dragon Age nie wierzy w przymus crunchu. „Jeśli faktycznie jest on potrzebny, branża gier zasługuje na śmierć”
Nowości na Steam. Atlas Fallen od twórców The Surge to nie jedyne obiecujące RPG w tym tygodniu
Przełożenie Baldur's Gate 3 wywołuje fale, współtwórca Dragon Age opóźnia swoją nową grę
Fabuła
Bohaterką opowieści jest niejaka Grace, której głosu użyczyła Laura Bailey (Spider-Man, Gears 5). Traf chciał, że w swoim mieszkaniu odnajduje ranną wokalistkę zespołu; tuż przed śmiercią kobieta wyjawia, że jest muzą i przekazuje naszej postaci swoje muzyczne zdolności. Tak właśnie zaczyna się historia z gatunku urban fantasy, pełna czyhających na każdym kroku niebezpieczeństw, spisków oraz mitologicznych bogów i stworzeń. Gracz musi oczyścić się z zarzutów i uciec przed karą tajnego stowarzyszenia zwanego Chórem.
Akcja gry rozgrywa się we współczesnym świecie pełnym elementów zaczerpniętych z greckiej mitologii. W trakcie przygody odwiedzamy salę konferencyjną Nowego Olimpu, nocny klub Świat Umarłych czy mglisty hol Relikwiarza, w którym urzęduje sam Minotaur. Chorus nie tylko cechuje się musicalowym charakterem i kładzie nacisk na mityczne akcenty, ale również pełen jest tajemnic i niesamowitości. W budowaniu specyficznej atmosfery pomagają dziwne i zakręcone postaci, do których napisania scenarzysta podszedł bardzo kompleksowo. Mimo dość poważnej otoczki gra jest też pełna dowcipnych dialogów, a z wybranymi NPC-ami można nawet romansować.
Mechanika
Stray Gods to gra narracyjna, więc rozgrywka opiera się głównie na dialogach. Jednak w odróżnieniu od typowych produkcji visual novel, specjalne zdolności uzyskane od zmarłej muzy można wykorzystywać w rozmowach z postaciami niezależnymi, by nimi manipulować (np. zachęcić do wyjawienia kłamstwa) i pozyskiwać przydatne informacje. To właśnie dzięki muzyce nadajemy konwersacji odpowiedni ton. Podejście do niej jest jednak zależne od gracza i opiera się na trzech filarach odpowiadających następującym cechom: urokowi, sprytowi i zawadiackości. Wybór linii dialogowych wygląda jak w ostatnich grach BioWare’u i choć jest on istotny, bo wpływa na słowa piosenek, jak i przebieg samej rozgrywki, to nie jest niezbędny do odniesienia sukcesu w rozmowie. Trzeba umiejętnie dopasowywać się do charakteru postaci.
Kwestie techniczne
Na oprawę wizualną składają się wykonane ilustrowane grafiki. Przez całą grę obserwujemy głównie statyczne tła, a animacje w trakcie scen dialogowych zostały ograniczone do minimum. Jako że mamy do czynienia z musicalem, to duży nacisk położono na klimatyczną warstwę muzyczną. Odpowiada za nią Austin Wintory, amerykański kompozytor wyróżniony m.in. nominacją do nagrody Grammy za Podróż.
Ostatnia modyfikacja 14 lipca 2023
Tryb gry: single player
Wymagania wiekowe Stray Gods: 12+
Stray Gods Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon R7 360 lub lepsza
- 6 GB HDD
- Windows 10
- Zalecane:
- Intel Core i5-7600 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
- 6 GB HDD
- Windows 10