Seria Metroid - seria gier
Seria przygodowych gier akcji science fiction, która wraz z cyklem Castlevania położyła podwaliny pod gatunek metroidvania. Marka od samego początku jest obecna wyłącznie na konsolach firmy Nintendo, która sprawuje nad nią pieczę wydawniczą.
Historia serii Metroid
Pierwsza gra spod tego szyldu, czyli Metroid, zadebiutowała na japońskiej konsoli Famicom w 1986 roku, natomiast rok później pojawiła się na Zachodzie, trafiając na platformę NES (Nintendo Entertainment System). Była to jedna z pierwszych produkcji z kobiecą postacią w roli głównej, a także jedna z pierwszych pozycji typu metroidvania.
Dzieło firmy Nintendo oraz studia Intelligent Systems odniosło na tyle duży sukces, że dało początek nowej marce w portfolio giganta z Kioto. Na przestrzeni lat cykl Metroid doczekał się zarówno szeregu głównych odsłon, jak i spin-offów. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje podseria Metroid Prime, zapoczątkowana w 2002 roku na konsoli Nintendo GameCube.
Fabuła i gameplay w grach z cyklu Metroid
Seria Metroid przenosi nas do uniwersum science fiction. Gracze wcielają się w Samus Aran, łowczynię nagród, która chroni galaktykę przed kosmicznymi piratami, pragnącymi wykorzystać moc tytułowych istot – Metroidów. Inspiracją dla twórców była m.in. twórczość H.R. Gigera oraz film Obcy: Ósmy pasażer Nostromo.
Pierwsze gry z cyklu Metroid były platformówkami akcji, kładącymi nacisk na eksplorację nieliniowych poziomów, tworzących swego rodzaju labirynty. Wraz z postępami w rozgrywce poszerzaliśmy wachlarz możliwości bohaterki, co pozwalało jej dostawać się w miejsca, które wcześniej nie były dla niej dostępne.
Zasadnicze zmiany wprowadziła podseria Metroid Prime, ukazując akcję z perspektywy pierwszej osoby (FPP) i wzbogacając rozgrywkę o rozwiązania rodem z FPS-ów.
Sukces, adaptacje i zasięg marki Metroid
Metroid należy do najważniejszych marek w portfolio Nintendo. Do sierpnia 2012 roku gry z tego cyklu sprzedały się w nakładzie przekraczającym 17 milionów egzemplarzy. O popularności serii świadczy również fakt, iż zaczerpnięte z niej postacie wielokrotnie gościły w innych produkcjach, a nawet doczekały się własnej mangi. Ponadto począwszy od 2003 roku od czasu do czasu powraca temat stworzenia filmowej adaptacji Metroida.