Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGWPANDiOS
Okładka Angry Birds Epic (WP)
OkładkaAngry Birds Epic (WP)

Angry Birds Epic

Dziesiąta pozycja z bestsellerowego cyklu gier firmy Rovio, stanowiąca kolejny etap eksperymentów ze sprawdzoną formułą serii, skierowany tym razem w stronę prostego RPG w realiach fantasy.

RPG | fantasy | turowe | zagraj za darmo | 2D | humorystyczne | klasyczne RPG | singleplayer

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Angry Birds Epic Premiera

12cze2014

AND iOS WP

Gry podobne do Angry Birds Epic

Bad Piggies

The Witcher Battle Arena

Braveland

Angry Birds Epic stanowi dziesiątą grę z cyklu Angry Birds, zapoczątkowanego przez fińską firmę Rovio w 2009 roku. Tym razem twórcy, eksperymentując ze sprawdzoną formułą serii, zdecydowali się na lekką produkcję nawiązującą do gatunku RPG i osadzoną w realiach stylizowanych na fantasy. Jest to gra oparta na modelu darmowym z licznymi mikropłatnościami.

Akcja koncentruje się na postaci czerwonego ptaka (Reda), który przybywa na Świńską Wyspę (Piggy Island), by odzyskać jaja skradzione przez nikczemne świnie. W trakcie wyprawy, podczas której przemierza najprzeróżniejsze tereny, od dżungli po pustynie, stopniowo przyłączają się do niego kolejne ptaki, a na drodze bohaterów stają coraz potężniejsi przedstawiciele świńskiego mocarstwa.

W odróżnieniu od większości rolplejów, nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek eskploracji – ekran mapy świata służy jedynie wizualizacji odgórnie narzuconej ścieżki, na której toczymy kolejne starcia z wrogimi siłami. Potyczki mają charakter drużynowy (za każdym razem, nie licząc początkowych etapów, wystawiamy do walki trzy ptaki o zróżnicowanych umiejętnościach) i toczą się w turach. Zasady są proste – w każdej rundzie możemy zaatakować wybraną świnię lub użyć zdolności defensywnej (na sobie lub którymś z kompanów). Oprócz tego mamy swego rodzaju pasek furii, który po napełnieniu (wskutek otrzymywania i zadawania obrażeń) odblokowuje opcję użycia umiejętności specjalnej. Nie zabrakło różnych przedmiotów – np. mikstur – do wykorzystania.

Zwycięstwa są nagradzane losowymi bonusami, takimi jak wirtualna waluta oraz rozmaite surowce i plany konstrukcyjne przedmiotów. Z tej pierwszej korzystamy do zaopatrywania się w różnego rodzaju „wspomagacze” (np. mikstury), zaś druga służy do wytwarzania coraz lepszych elementów wyposażenia ptaków, jak broń czy tarcze. Ciekawie zrealizowano system klasowy ptaków – profesja bohatera i jego umiejętności są uzależnione od noszonego nakrycia głowy. Nie brakuje też awansowania postaci na kolejne poziomy i poprawiania ich współczynników.

Jak przystało na serię Angry Birds, Epic oferuje barwną dwuwymiarową grafikę w kreskówkowym stylu.

Angry Birds Epic – turowe świniobicie na poziomie

PLUSY:
  • Prosty, ale wciągający system drużynowej walki w turach, urozmaicany głównie dzięki zróżnicowanej palecie świńskich przeciwników;
  • Całkiem rozbudowany system wytwarzania przedmiotów i rozwijania bohaterów;
  • Jak zawsze w Angry Birds: miła dla oka kreskówkowa grafika 2D.
MINUSY:
  • Nachalne mikropłatności – bez płacenia i oglądania reklam zabawa może okazać się bardzo trudna;
  • Miałka fabuła, minimalnie bardziej rozwinięta niż w zwykłym Angry Birds;
  • Brak „prawdziwie” cRPG-owych elementów (eksploracji, NPC-ów, zadań pobocznych, dialogów etc.).

Spośród wszystkich dotychczasowych eksperymentów, którym Rovio poddało swoją hiperpopularną markę, Angry Birds Epic jest chyba najbardziej pokręconym pomysłem. Bo kto to słyszał, żeby prostą „gierkę”, której sens i fabuła zmieściłyby się na skrawku papieru wielkości serwetki (i to bez konieczności jej odwracania), rozdmuchiwać do poziomu garunku cRPG? Oczywiście, rolplej rolplejowi nierówny, a Epic na pewno nie może zostać postawiony na jednej półce z takimi tuzami jak Final Fantasy czy Dragon Quest. Różnicę widać już po powyższym opisie – opowieść jest tu równie miałka i pozbawiona znaczenia, co w podstawowym Angry Birds, a jedyne, co robimy podczas zabawy, to toczenie starć, żonglowanie ekwipunkiem, wytwarzanie przedmiotów... No i oglądanie reklam, ale o tym za chwilę. Zapomnijcie o mniej lub bardziej swobodnym eksplorowaniu krainy, spotykaniu bohaterów niezależnych, odgrywaniu postaci, wykonywaniu zadań pobocznych, a już na pewno o podejmowaniu jakichkolwiek wyborów natury moralnej. Nie wygląda to kolorowo, prawda (pomijając grafikę)?

A jednak ten jakże prosty koncept rozgrywki potrafi się bronić. Działa tu ten sam czar, co w przypadku podstawowych Angry Birds proste jest piękne. Liczba kombinacji grywalnych bohaterów i ich umiejętności, spotykanych przeciwników i odwiedzanych lokacji jest tu dostatecznie mnoga, by walki potrafiły trzymać przy smartfonie/tablecie przez dość długi czas. No i dochodzi do tego jeszcze crafting – kolejna obfitująca w możliwości, a do tego znacząca część zabawy, umiejętnie komponująca się z turowymi potyczkami. Szczególnie fajne jest zmienianie bohaterom klasy hełmami czy kapeluszami. Jeśli dodamy do tego kolorową, radującą oko oprawę graficzną oraz fakt, że Epic jest grą darmową, wszystko byłoby niemalże cudnie, gdyby nie… No właśnie, zawsze musi być jakieś “ale”.

Jak to często bywa w przypadku tytułów oferowanych bezpłatnie, z łyżką dziegciu przychodzą mikropłatności – a te w Angry Birds Epic są wyjątkowo upierdliwe. Gra ciągle zachęca nas do płacenia za coś lub oglądania reklam. Chcesz mieć pasek “furii” naładowany już na początku walki? Kup Złote Chili. Chcesz, żeby Potężny Orzeł pokonał wszystkie świnie? Kup sakiewkę Szczęśliwych Monet. Chcesz przywalić przeciwnikowi mocniej? Krótki seans reklam naładuje Twój pasek ataku. Co gorsza, kto wykaże odporność na mikrotransakcyjne podszepty, może spodziewać się poziomu trudności na tyle wysokiego, że nierzadko progresja okaże się niemożliwa bez “grindowania”, czyli przechodzenia w kółko tych samych etapów i polowania na jak najlepsze łupy. A że te generują się losowo, taki proces może potrwać – choć oczywiście można zapłacić i powtórzyć losowanie…

Podsumowując, Angry Birds Epic to pozycja skierowana zdecydowanie do fanów poprzednich dzieł Rovio, a nie do zatwardziałych RPG-owców. Niemniej, ci drudzy też mogą się nieźle bawić, jeśli tylko podejdą do gry ze świadomością, iż nie mają co liczyć na dojrzałą (czy może raczej: na jakąkolwiek) fabułę, wyraziste postacie ani na podemowanie niejednoznacznych moralnie wyborów. I jeśli są odporni na mało subtelne zagrywki free-to-playowej monetyzacji, rzecz jasna.

Ostatnia modyfikacja 13 grudnia 2014

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 6,3 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Angry Birds Epic: Odpowiednia dla każdego wieku.

Angry Birds Epic Wymagania sprzętowe

Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Windows Phone

Windows Phone

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
iOS
AND
WP