Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Sid Meier's Civilization VI
Sid Meier's Civilization VI
Sid Meier's Civilization VI Game Box

Najciekawsze materiały do: Sid Meier's Civilization VI

Recenzja dwóch DLC do Civilization VI – Polska to miły dodatek, ale czemu tyle kosztuje?
Recenzja dwóch DLC do Civilization VI – Polska to miły dodatek, ale czemu tyle kosztuje?

gramy dalej29 grudnia 2016

Światowa premiera 21 października 2016. O jedno DLC za daleko. Dwa pierwsze płatne rozszerzenia do Civilization VI nie są złe, szczególnie cieszy Polska jako nacja, ale ich cena zupełnie nie przystaje do zawartości.

Sid Meier's Civilization VI - Cheat Table (CT for Cheat Engine) v.17122023
Sid Meier's Civilization VI - Cheat Table (CT for Cheat Engine) v.17122023

modrozmiar pliku: 0,9 KB

Cheat Table to skrypt do programu Cheat Engine do wykorzystania w Sid Meier’s Civilization VI. Autorem moda jest N3rveMods.

Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry
Sid Meier's Civilization VI - poradnik do gry

poradnik do gry26 maja 2020

Poradnik do gry Civilization VI opisuje dokładnie mechaniki rozgrywki oraz zawiera liczne praktyczne porady. W opracowaniu znalazły się opisy wszystkich nacji, budynków, badań naukowych i ideologicznych, a także systemów zarządzania i ekonomi.

Recenzja gry Civilization VI – o jedną turę od ideału
Recenzja gry Civilization VI – o jedną turę od ideału

recenzja gry25 października 2016

Światowa premiera 21 października 2016. Czy Civilization VI oferuje więcej na starcie niż wydana kilka lat temu „piątka”? Z pewnością. Nie oznacza to jednak, że autorom udało się dobić do poziomu poprzedniej odsłony z dodatkami. Prawie ideał, ale „prawie” robi różnicę.

Po 8 latach Civilization 6 „wyszła poza swoje ramy”, dlatego Firaxis poczuło się zobligowane do stworzenia Civ 7
Po 8 latach Civilization 6 „wyszła poza swoje ramy”, dlatego Firaxis poczuło się zobligowane do stworzenia Civ 7

wiadomość21 sierpnia 2024

To właśnie olbrzymie rozmiary, jakie przez lata osiągnęła gra Civilization 6, sprawiły, że studio Firaxis podjęło decyzję o stworzeniu „siódemki”.

Civilization 7 bez upierdliwej funkcji, która irytowała graczy Civilization 6
Civilization 7 bez upierdliwej funkcji, która irytowała graczy Civilization 6

wiadomość15 sierpnia 2024

Studio Firaxis Games ogłosiło, że Civilization 7 nie będzie korzystać z launchera 2K. Co ciekawe, nielubiany i sprawiający sporo kłopotów program został usunięty również z szóstej odsłony serii dostępnej na Steamie.

Czekając na Civilization 7, zagraj w „szóstkę”. Znakomita strategia dostępna jest na Steam za 12,89 zł
Czekając na Civilization 7, zagraj w „szóstkę”. Znakomita strategia dostępna jest na Steam za 12,89 zł

wiadomość9 czerwca 2024

W ramach promocji na Steamie w bardzo atrakcyjnej cenie dostępna jest gra Sid Meier’s Civilization 6. To znakomita strategia 4X od studia Firaxis Games.

PC
iOS
Switch
PS4
XONE
AND
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
11.07.2021 16:45
😒
odpowiedz
1 odpowiedź
Legalizex
75
Generał
8.0

Świetna gra żeby się rozerwać, co 2-3 miesiące wracam żeby sobie rozegrać nową grę na mapie ogromnej z maksymalną ilością cywilizacji i w tempie epickim (750 tur). Ale tak jak i poprzednia część, ta gra to żadne wyzwanie. AI jest głupie jak but, często robi nielogiczne rzeczy. I wystarczy podbić jakąś inną cywilizację na początku gry a przez następne kilka tysięcy lat będziesz znienawidzony przez cały świat. Ale ogólnie gra bardzo przyjemna, kocham tak sobie eksplorować mapę i zobaczyć co mi tym razem wylosowało.

28.08.2021 10:22
odpowiedz
Necross123
47
Konsul
Image

Po wolniejszych wygranych czas na szybką religijną wygraną (tym razem czas na Gruzję po remoncie, to się znaczy po zmianach). Grę zakończyłem przy okolicach 230 turze. Moim rywalem była tym razem Portugalia. Pod koniec gry miałem około 300-350 wiary na turę dzięki odpowiednim wierzeniom, ale też Ciche zrobiły swoje podczas złotych er.

Jakimś cudem epokę starożytną udało się przebrnąć na złotą erę (przez pierwszą połowę gry myślałem cały czas po kolorach, że trafiło mi się Mali albo Zulusi, a Wielką Kolumbię brałem za barbarzyńców, ze względu na podobne kolory). Stąd już była prosta droga do kolejnych złotych er przez nawracanie miast (do epoki przemysłowej). Do końca renesansu zostało mi tylko do nawrócenia Wielka Kolumbia i Portugalia (Wcześniej już nawróciłem część portugalskich miast, ale oczywiście był suzerenem też państwa miasta Watykan i z powrotem nawrócił na swoją religię przez aktywację wielkich ludzi).

Pod koniec gry (gdy została mi tylko Portugalia do nawrócenia) Portugalia zaczęła atakować nadmorskie państwa miasta ze swoją flotą (oczywiście prawie od razu potępiłem). I ok, Fez prawie padło, ale zmienił cel na Antananarywę (której byłem suzerenem), więc gdy tylko wypowiedział wojnie temu państwu miastu, ja wypowiedziałem natychmiast wspólną wojnę o protektorat (razem z Sumerią, w której byłem w sojuszu... religijnym).

I tak, Portugalia myślała, że za murami inkwizytorzy są bezpieczni... szkoda tylko, że podczas wojny mogłem zaatakować miasto apostołami z Dyskutantem (pierwszy inkwizytor w mieście od razu padł (Dyskutant + dodatkowe 10 do siły religijnej za głosowanie w kongresie + jeszcze dodatkowe 5 za kartę ustroju). Oczywiście część apostołów straciłem przez swoją nieuwagę, ale w następnej turze drugi inkwizytor padł będąc w mieście (równocześnie kończąc grę, gdyż 50% miast zostało osiągniętych)

post wyedytowany przez Necross123 2021-08-28 10:24:50
28.08.2021 13:36
odpowiedz
TomaszB
13
Pretorianin
9.0

Przez DLC gra nabrała rumieńców i wciąga jeszcze bardziej niż podstawowa wersja. Super się gra. A gram na konsoli. W ogóle nie męczy obsługa za pomocą pada. Wspaniale zaprojektowana gra od strony obsługi kontrolera.

Gra nie ma sobie równych w swoim gatunku. Nawet taki Humankind - dalece odstaje.

28.08.2021 14:02
odpowiedz
4 odpowiedzi
Trzepiskor
121
Senator

Jest gdzies jakas opcja zakupu Civ 6 ale w jednej paczce tego co wyszlo do tej pory?

13.09.2021 08:50
luckymike11
odpowiedz
luckymike11
66
Pretorianin

W Marcu pojawił się news podsumowujący ostatni Sezon Pass do CIV VI. Wtedy to twórcy zastanawiali się, nad jeszcze jednym Sezon Passem ale do tej pory ani widu ani słychu... a szkoda :/
O CIV VII też nic... :(((
Mogliby wydać jeszcze jeden SezonPass dla grających w CIV VI a w między czasie tworzyć VII.

https://www.gry-online.pl/newsroom/civilization-6-new-frontier-pass-przyciaga-graczy-bardziej-niz-do/z51f7eb

post wyedytowany przez luckymike11 2021-09-13 08:50:46
02.10.2021 19:40
Domin922
😐
odpowiedz
3 odpowiedzi
Domin922
60
Generał
Image

Wróciłem do CIV VI po długiej przerwie, pierwsza gra i od razu dziwna sytuacja... nie dość że miałem okropnie pechowy start (3 obozy barbarzyńców po 10 turach gry na poziomie trudności Król, ledwo udało mi się jakoś ich rozgromić, założyłem w końcu drugie miasto a tu Zwiadowca Francji się władował... i blokuje mi kamień :P

Co zrobić? Wywoływać wojny nie chcę... serio nie da rady go stamtąd jakoś usunąć?

09.10.2021 09:15
Domin922
odpowiedz
3 odpowiedzi
Domin922
60
Generał
Image

Po raz pierwszy mam ponad 100 produkcji i ponad 90 żywności w stolicy na tak wczesnym etapie gry :O

14.10.2021 21:45
Fasola Jasio
👍
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
Fasola Jasio
79
Generał

Przed zakupem Humankind postanowiłem znowu wrócić do Civilization 6 i w końcu ograć dodatek Gathering Storm, który kupiłem już dawno ale, że w sumie ta część lekko mnie rozczarowała to zwlekałem z jego ograniem. Muszę powiedzieć, że teraz jest to kawał dobrej cywilizacji. Znowu wpadłem w syndrom jeszcze jednej tury, a po drugiej z rzędu rozgrywce dokupiłem brakujące nacje.
Ostatnią rozgrywką była gra Babilończykami na poziomie trudności Bóstwo i z tej rozgrywki mam jeden wniosek: tak przegiętej cywilizacji to jeszcze chyba nie było, zwycięstwo naukowe osiągnięte bez większego problemu.
Jest też kilka innych fajnych cywilizacji jak np. Celtowie. Szkoda, że Polska w przeciwieństwie do piątej części nie jest tak mocna.
Teraz dałbym tej części mocne 9/10.

01.11.2021 18:34
odpowiedz
Necross123
47
Konsul
Image

Biedna Korea (gra Nubia-Inkowie)... Nie dość, że była na tundrze, to nie zdążyła nawet dobrze się rozwinąć, bo nacisk z powodu pobliskich miast Inków, nie zdążyła nawet mnie ostrzec przed osiedlaniem się blisko niej (nie miała względów dyplomatycznych). Skończyło się na tym, że całą Koreę przejąłem pokojowo (ale -5 względów na turę dalej się uaktywniło po przejęciu pokojowym sposobem stolicy)

03.11.2021 23:05
👎
odpowiedz
3 odpowiedzi
FortuneHunter
5
Legionista

ta gra to jeden wielki ERROR
normalnie ręce opadają
mam kompletną wersję na ps4 i co chwilę wyrzuca mnie

11.12.2021 13:57
odpowiedz
roswell1912
35
Centurion

Od jakiegos czasu nie da sie grac, gra albo wywala do pulpitu albo laduje sie nastepna tura w nieskonczonosc.
Wymagania gry spelniam, gra na roznych DirectX nie robi roznicy.

13.12.2021 16:01
odpowiedz
3 odpowiedzi
KrzysztofPL
14
Legionista
3.0

Z cywilizacją doświadczenia dużego nie miałem. Słyszałem o niej sporo i widziałem ją u kolego na AMIGA 500. Sam miałem wtedy COMMODORE 64 i z wiadomych względów zagrać nie miałem jak.
Z nim coś pograć próbowałem, ale nie moje klimaty.
On sam zniechęcił się, kiedy jednostka pikenierów strąciła mu samolot.
Mijały lata. Staliśmy się dorośli, każdy z nas miał już komputer PC i naprawdę było wiele innych gier. W 2008 roku grał w którąś cywilizację na PC, ale nie wiem w którą.
Dalej to nie były moje klimaty.
Lata mijały, grałem w Wiedźmina, Cyberpunka, GTA V i nawet w stare Panzer General, a do cywilizacji nie wracałem.
W tym roku na steamie wyskoczyła mi promocja. Cywilizacja 6, za 39zł.
I wiecie co? Kupiłem.
Na początku mi nie szło. Nie wiedziałem o co chodzi, że raz produkują szybciej, a raz wolniej .Nie wiedziałem skąd się biorą pieniądze itp.
Po kilku dniach i kilkunastu próbach, chyba wreszcie zacząłem rozumieć, ale nawaliła sama GRA.
Pomijam już absurdy, że najszybciej rozwijającą się cywilizacją w grze są barbarzyńcy na pustyni. Nie mają miast, nie mają fabryk, ale pojawiają się znikąd w pojazdach opancerzonych i z bronią przeciwpancerną.
Chciałem zaatakować śmigłowcem jakiś barbarzyński stateczek.
Więc cała grupa nowoczesnych śmigłowców wleciała nad wodę, automatycznie zmieniła się w stateczki i została zatopiona przez średniowieczny okręt wojenny.
Tak jak w pierwszej cywilizacji, tak i w najnowszej, głupota goni głupotę.
Co mi jeszcze w tej grze nie pasuje.
Wysyłasz jakiś oddział na rekonesans i zanim dotrą na drugi koniec wyspy i wrócą, na świecie zostaje wynaleziony proch, zmieniają się dwie epoki i minął czas kilkunastu pokoleń. Dlaczego ten oddział po kilku rundach nie zmarł ze starości?
Jak i w roku 1994, tak i dzisiaj w roku 2021 cywilizacja jest po prostu grą głupią.
Czy to się kiedyś zmieni?
Rozumiem, że twórcy poszli na łatwiznę i zaprogramowali, że jednostki sie wodują. No ale żeby jednostki latające musiały korzystać z dróg i przeszkody terenowe zmniejszały im zasięg, to już zwykłe lenistwo.
Nawet w grze z roku 1997 o tym pomyślano i jednostki latające latały nad przeszkodami.

22.12.2021 23:58
Thrud
odpowiedz
Thrud
135
Generał
Image

FortuneHunter kurde mam 41 dokładnie gram sobie czasem w Gran Turismo lub F1 i tyle

25.01.2022 00:22
luckymike11
odpowiedz
luckymike11
66
Pretorianin

Czy coś wiadomo o nowej zawartości do gier Cywilizacje? Na 30lecie serii miały być różnego rodzaju dodatki i nic o tym nie słuchac ?

https://civilization.com/pl-PL/news/entries/it-s-civilization-s-big-30-year-celebration/

"przez najbliższych kilka miesięcy oddajemy cześć minionemu 30-leciu świetności gry Civilization, oferując graczom nowe wyzwania, miłe niespodzianki i świetne oferty."

post wyedytowany przez luckymike11 2022-01-25 00:28:45
11.11.2022 14:13
odpowiedz
1 odpowiedź
hubio
2
Junior

Po 3 odbiciach w końcu na maxa się przekonałem do civ6. Genialna gra, która uzależnia... Naprawdę... :)

Mam takie pytanie do znawców: jak powstrzymać ekspedycję egzoplanetarną i zablokować zwycięstwo naukowe przeciwnika ?

Odpowiedź niby jest w civilopedii, że należy zniszczyć taką cywilizację lub wygrać w inny sposób, ale właśnie wczoraj w nocy miałem taki problem, że chciałem koniecznie wygrać przez dominację, a nie w inny sposób i sąsiad zdążył wysłać tą ekspedycję. Leciała 3 lata na turę. Zająłem jedno miasto z portem i było 2 lata na turę. Potem kolejne i 1 rok na turę. A w końcu zająłem wszystkie miasta z portami kosmicznymi (ale nie pokonałem jeszcze całkowicie) i było 0 lat na turę (czyli zatrzymała się :) . Zostało mi jakieś miasteczko na wysepce gdzie nie miałem ulokowanych wojsk i dla pewności i je zająłem i pokonałem cywilizację. Ale z tego wynika, że jak się zdobędzie miasta z portem kosmicznym to można zatrzymać tą ekspedycję bez zdobywania całego państwa ? W civilopedii jest błąd ?

21.11.2022 12:07
luckymike11
odpowiedz
luckymike11
66
Pretorianin

wierzyłem w to głęboko i nie traciłem nadzieji i dzisiaj stało się, pierwsze darmowe dlc już dzisiaj :-)

22.11.2022 14:45
odpowiedz
2 odpowiedzi
Demek32
1
Junior

Hej, posiadam gre z epic razem z 4 dużymi dodatkami(Gathering Storm, Rise and Fall, New Frontier, Zestaw pakietów cyvilizacji i scenariuszy (tak pokazuje na 2K kiedy odpalam gre)), mam też chyba wszystkie dodatki cywilizacji (Portugal, Australia, Aztec, Babylon, Byzancjum i Gaul, Catherine De Medici, Khmer and Indonesia, Numbia, Persia and Macedonia, Poland, Teddy Roosevelt, Vikings, Vietnam i Kublai Khan (tak widnieje w zakładce "zarzadzaj dodatkami" na epic i wszystkie są właczone/zainstalowane)). Wczoraj grałem normalnie i miałem wszystkie te dodatki/modyfikacje a dzisiaj po aktualizacji która dodała za darmo Juliusza i Koty nie jestem w stanie wczytac wczorajszej gry ponieważ nie posiadam dodatków w poziomie gry (kiedy wcodze w modyfikacje w grze mam juliusza i te koty ale wszystkie inne dodatki i pakiety zniknęły). Weryfikowałem już gre na epic i nic nie dało. Co mogę jeszcze zrobić z tym?

05.01.2023 12:58
odpowiedz
Necross123
47
Konsul
Image

Ok. Po chwili szoku związanego z brakiem Leader Passa na konsole, postanowiłem tymczasowo przesiąść się na wersję PC. Dobrze, że była promocja na tę grę w wersji Anthology, więc nie musiałem przepłacać za tą wersję.

W końcu też zakończyłem pierwszą grę single player przy 12 graczach (poziom trudności Księcia, ponieważ nie można na singlu zmieniać indywidualnie poziomu trudności). Pierwsza gra wylosowało mi Kongo (mapa Archipelag, oczywiście olbrzymia), a zwyciężyłem dyplomatycznie, mimo tego, że miałem szanse zwyciężyć kulturowo (no ale jak się widzi 16/20 punktów do zwycięstwa dyplomatycznego, to szkoda nie skorzystać z okazji wybudowania Statuy Wolności (która daje 4 punkty). Ale rozgrywka była dość ostra (chciałem zakończyć grę bez wojny (byłem suzerenem Genewy, która daje premię 15% do nauki, gdy nie jest się w stanie wojny), ale Korea na 8 tur przed końcem postanowiła zaatakować Portugalię (która należała do moich sojuszników))
Zrzut na turę przed końcem wygląda interesująco (1000 kultury rzadko mi się zdarza osiągnąć). Tryby standardowe (mieszania i barbarzyńskich klanów, bez korporacji)

Oczywiście, żeby nie było, kontynuuję tradycję z Hot-seat (obecnie gra Aztekowie-Rzym). Tylko jeszcze muszę się zastanowić, czy kontynuować podboje Rzymem, czy chwilowo się wstrzymać. Aztekowie jak na złość postanowili przywrócić Wielką Kolumbię, bo moja flota była za daleko do miast kolumbijskich i Aztekowie zdążyli odbić jedno miasto. Ale długo to Kolumbia nie pożyje. Mój pancernik (armada) i piechota liniowa są już w gotowości, tylko niech się skończą tury od momentu wyzwolenia.

post wyedytowany przez Necross123 2023-01-05 13:02:24
10.01.2023 20:49
odpowiedz
1 odpowiedź
KrzysztofPL
14
Legionista

Mam w tej grze chyba z 300 godzin gry i nigdy nie mogę dokończyć.
Zaczynam od nowa i od nowa i od nowa.
Jeśli postawię na jakies wojsko i osadników, to zanim wyprodukuje pierwszych robotników, którzy postawią kopalnię i odrobinę rozbudują okolice, to zostaje z miastem bez spichlerza, bez murów obronnych itp.
Kiedy natomiast stawiam na rozbudowę miast, żeby postawić ich więcej, to znów buduje czwarte miasto i nie mam nawet robotników. Miasta są bez kopalń i sadów.
Jeśli znów najpierw zbuduje robotników i miasta są rozbudowane, to w pierwszych turach obgryzam paznokcie na widok, choćby najmniejszego barbarzyńcy.
Z trudem i po 45 turach buduję jednostkę kupca, a barbarzyński zwiadowca mi go zwyczajnie zabija.

No ale to wszystko pikuś. To wszystko jakoś da się znieść i jakoś znaleźć kompromis pomiędzy rozwojem miast, rozbudową armii i wzbogaceniem się.
Jeśli jednak to się uda, to za każdym razem kiedy zdobywam przewagę w okolicy i zwalczę już pobliskie miasta barbarzyńców, to nie wiadomo skąd zawsze mi wylezie jakiś kapłan niosący obcą religię. I nie da się nawet go zatrzymać.
Na widok czegoś takiego, zawsze naciskam ALT + F4 i na kilka tygodni nie wracam do gry.

ALbo ta gra jest przegięta, albo ja nie potrafię grać.
Czy da się w opcjach gry wyłączyć religię?

14.01.2023 13:31
1
odpowiedz
Necross123
47
Konsul
Image

Ok. Gra Rzym-Aztekowie zakończona przez dominację Rzymem. Wynik 3465 (czyli o 208 punktów więcej, niż podczas gry Macedonią (w której miałem 3257 punktów), czyli w moim rankingu pierwsze miejsce w HoF (Druga należała do Macedonii). Tak... ekspedycja już leciała (40 tur do zwycięstwa naukowego), a musiałem zablokować też Aztekom zwycięstwo dyplomatyczne (16/20, czyli jedno idealne głosowanie). Zastanawiałem się też nad zwycięstwem religijnym, ale bym nie zdążył.

Screenshot na trzy tury przed końcem (byłyby dwie, ale przypadkiem źle nacisnąłem przy ruchu zmechanizowaną piechotą i poszli w złą stronę. Atomówka tak... była zrzucona, ale na inne miasto azteckie. I tak - 2400 nauki z powodu stadionu Maracana i stacji Amundsen-Scott (zbudowanego za pomocą inżyniera)):

post wyedytowany przez Necross123 2023-01-14 13:32:11
21.03.2023 12:55
odpowiedz
1 odpowiedź
Necross123
47
Konsul
Image

Po wielu losowaniach w końcu zacząłem kolejne gry (pojedynczy gracz). Pierwsza to gra Kongo (tym razem Nzinga Mbande), a druga gra to Hiszpania (której jeszcze nie miałem okazji pograć).

A ponieważ miałem niedaleko drugi kontynent, więc w miarę szybko postanowiłem tam zbudować drugie miasto, żeby już zacząć wykorzystywać walory Hiszpanii (w tym Misje na innych kontynentach, które budowałem na potęgę). Obecnie po ponad dwustu turach sytuacja wygląda tak:

Tak, masę cudów (w tym Stonehedge) wybudowałem w dwóch miastach (Madryt i Sewilla), a kolejne już czekają.
Nie pytajcie tylko o tą misję koło Barcelony.

14.07.2023 19:18
jarekao
odpowiedz
1 odpowiedź
jarekao
160
PAX

Czy w 6 dostaje się jakiś minus za ilość posiadanych miast? Pamiętam że w 5 ograniczałem się do 4-5 miast bo później były duże kary.

15.07.2023 09:02
jarekao
odpowiedz
1 odpowiedź
jarekao
160
PAX

Kupiłem sobie ten zestaw https://store.steampowered.com/bundle/12218/Sid_Meiers_Civilization_VI__Platinum_Edition/
Czyli mam podstawkę, 2 dodatki i 6 DLC.

Za 55 zł mógłbym dokupić sobie resztę DLC ale nie wiem czy warto.
Weźmy taki DLC dodający Babilonię. Dodaje dodatkowo 24 nowych wielkich ludzi, 6 nowych miast-państw itd.
Albo w DLC Etiopia jest dodana dzielnica dyplomatyczna. Czyli nie mając tego DLC nie będę mógł jej zbudować?
Już chyba skończyli rozwijać Civ 6 i zabiorą się za robienie 7.

18.07.2023 21:19
jarekao
odpowiedz
1 odpowiedź
jarekao
160
PAX

Świetna gra. Dopiero zaczynam grać i się uczę ale już widzę jedną fajną opcję: mianowicie można sobie ustawić losowe drzewko umiejętności. Dzięki czemu nie wiemy co do czego prowadzi. Takie trochę w stylu stellaris. Świetna sprawa bo zmusza do kombinowania i wyboru a nie jechania utartymi schematami. No i komp ma takie same wylosowane (przynajmniej jest w opisie).

Jeszcze do końca nie ogarniam czy opłaca się budować na max dzielnice. Robi się trochę ciasno bo cuda, dzielnice i jakieś ulepszenia i już pełno.

29.08.2023 20:57
odpowiedz
Necross123
47
Konsul
Image

W końcu!!
Po około roku oczekiwania Leader Pass wskakuje na PS4 razem z dzisiejszą aktualizacją usprawniającą niektórych przywódców (Juliusza Cezara, Haralda Wareskiego, Abrahama Lincolna oraz Wu Zetian).

W końcu mogę wrócić na konsolę i z powrotem męczyć tam

A co obecnej gry, to szaleństwo. Muszę tylko pamiętać, by wziąć wielkiego admirała (tego od państw-miast) i wywalić wszystkich emisariuszy Węgier z Bolonii. Początkowo chciałem to przejąć siłowo, ale 149 obrony to jednak za dużo (poza ewentualnym wywaleniem atomówki, której jeszcze jestem w trakcie badania). Muszę jakoś przebić przez te ponad 80 emisariuszy Węgier.

15.09.2023 15:21
luckymike11
15.09.2023 17:52
odpowiedz
1 odpowiedź
Necross123
47
Konsul
Image

Ok. Z powrotem jestem na swojej konsoli (PS4) i powiem tak: po zmianach pokochałem Cezara. Teraz już nie jest już tak beznadziejny, że nie ma potrzeby łączyć swojego konta z kontem 2K. Dodatkowe premie dla niego są bardzo pomocne nawet w późniejszych etapach gry (zwłaszcza, gdy mowa o barbarzyńcach, gdyż jako jedyni dostają tyle samo doświadczenia za barbarzyńców (bądź za wolne miasta), jak za atakowanie jednostek/miast innych cywilizacji. To + dodatkowe +5 do siły ataku przeciw barbarzyńcom + dodatkowe 300/500/700 złota (zależne, czy już mamy wynaleziony Odlewanie metalu bądź Stal) (za podbite miasto po raz pierwszy lub oczyszczenie (najazd, jeśli mamy barbarzyńskie klany włączone) wioski barbarzyńców sprawia, że warto postarać się o bycie suzerenem miasta państwa Kabul (który podwaja zdobywane doświadczenie za każdą zainicjowaną walkę).

Wracając jednak do mojej (nowej) gry, to już jestem w połowie gry Mali (Mansa Musa)-Rzym (Juliusz Cezar). Tak, pośpieszyłem się z budową murów (trwa rezolucja, która zaraz się skończy przyspieszająca budowę w centrum miasta) (i wcale nie wyeliminowałem po drodze kilka cywilizacji (no dobra, Macedonii nie musiałem podbijać do końca, bo nacisk sprawił, że stracił ostatnie miasto poprzez nacisk z mojej i Brazylii strony) podczas podbojów na moim kontynencie w okresach od starożytności do średniowiecza). Fenicja niestety też była (kolejna wojna punicka się zaczęła... w okresie średniowiecza). Galowie też są, ale z nimi to dam spokój... póki co. Najdziwniejsze było to, że nie miałem żadnego kryzysu wojskowego, podczas gdy na drugim kontynencie już były (jak nie Wielka Kolumbia, to Mali (x2))
PS. Tak... podboje, bo Etiopia musiała zakosić mi Wyrocznię (która teraz znajduje się pod kontrolą Mali) i musiałem wyrównać ewentualne straty, które mogłoby by mi doprowadzić niedobór dzielnic (w aspekcie wielkich ludzi).

Co było najśmieszniejsze póki co? Łodzie podwodne koło mnie! (oczywiście barbarzyńskie), podczas gdy miałem wtedy dostęp jedynie do kaprów z okresu renesansu i kuszników. I weź postaraj się nie zginąć na tym etapie w wodzie. A o zakupieniu nie było mowy (znajdź ropę w okresie renesansu)

post wyedytowany przez Necross123 2023-09-15 17:58:17
10.01.2024 13:25
luckymike11
odpowiedz
1 odpowiedź
luckymike11
66
Pretorianin
11.02.2024 11:52
Domin922
odpowiedz
6 odpowiedzi
Domin922
60
Generał

Witam. Wróciłem do tej gry po ponad rocznej przerwie i gram na poziomie trudności Imperator (6). Czy tylko ja mam wrażenie że AI jest głupsze niż 3-4 lata temu? Aktualnie AI jest mega idiotyczne. Gram Brazylią. Dzielę sporą wyspę z Macedonią. Między nami było miasto-państwo Rapa Nui. Aleksander postanowił ich zaatakować. Jako że byłem suzerenem, wypowiedziałem Aleksandrowi wojnę. Bez problemu atakowałem jego jednostki a ten nie reagował, mimo że miał przewagę liczebną + wampira. Udało mu się zniszczyć Rapa Nui, ale potem przez kilka tur stał swoimi jednostkami a ja je bezkarnie atakowałem. W końcu się wycofał do swoich granic. Było z 15-20 tur spokoju, ale postanowiłem mu trochę poplądrować dzielnice. Miał blisko mnie Kampus, Dzielnicę Świątynną itp. Chodzę sobie Łucznikami i mu plądruję. Gość, mimo że ma około 400 siły wojskowej (co jest sporo w epoce klasycznej/wczesnym średniowieczu) to nie kwapi się nawet podejść do moich samotnych Łuczników. Z 15 tur plądrowałem mu okolice dwóch miast, bo nie miał nawet murów. Nawet nie zainteresował się i nie wysłał nikogo by zabić moich Łuczników. Debil do kwadratu.

Już nie mówiąc o tym że AI w sojuszu nam nie pomaga gdy jesteśmy zaatakowani. Również gdy jest kryzys wojskowy i kilka cywilizacji postanawia odbić jakieś miasto, bardzo kiepsko im to idzie. Albo atakują śmieszną ilością jednostek, albo mają to po prostu gdzieś. Nawet zaproszenie kogoś do wspólnej wojny przeciwko jakiejś cywilizacji nic nie daje - cywilizacja z którą razem wypowiadamy wojnę nie pomaga ani nie atakuje wrogiej cywilizacji.

Nie pamiętam by 3 lata temu były takie szopki. Może tryby gry które dodali psują AI ? Zwykle gram na trybach z barbarzyńskimi klanami, bohaterami i legendami, korporacjami i tajnymi stowarzyszeniami. Pamiętam że w 2020 roku jak namiętnie ogrywałem Civ 6 to AI było chyba sprytniejsze. Aktualnie to dno. Grałem w wiele gier strategicznych ale tak durnego AI jak tutaj to nie spotkałem. Grę mam na EPIC, ale to chyba nie ma znaczenia...

post wyedytowany przez Domin922 2024-02-11 11:56:09
10.06.2024 15:37
odpowiedz
2 odpowiedzi
Necross123
47
Konsul
Image

Ok. Gra Scytia-Szkocja skończona (około miesiąca temu) zwycięstwem naukowym, teraz mierzę się z grą Nubia-Australia. No cóż, Nubia przejrzała moje plany (u siebie mając kiepską produkcję), zabierając mi dwa najważniejsze cuda (Kilwa Kisiwami i Casa De Contrapion). Dobrze, że nie budował Mauzoleum w Halikarnasie, a Zakazane Miasto zabrałem również sprzed nosa (bo tak, też Nubia zaczęła budować ten cud)
W międzyczasie miałem pośpiech związany z budową Kolosa (pośpiech, bo jak się później okazało, co najmniej 3 cywilizacje oprócz mnie budowały ten cud a najbliżej ukończenia była Francja (Eleonora). Pierwsza połowa szło gładko, bo jeszcze miałem tą premię do produkcji za wyzwolone miasto (no cóż, praktycznie Rzym i Majowie cały czas się tłuką koło mnie, a nieco dalej były wojny z udziałem czterech państw (Szkocja, Ameryka (Lincoln), Macedonia i Korea (Seondeok)). Oprócz tych państw byli jeszcze Węgry, Bizancjum (Teodora, z którą aktualnie mam świętą wojnę, bo nawróciła mi miasta) i Mongolia (Kubilaj-Chan). Jak się okazało, Mongolia założył miasto w miejscu, gdzie ja chciałem założyć (ale nie do końca), więc musiałem wykonać plan B - również założyć miasto i szybko podnieść liczbę mieszkańców, by wywołać spory nacisk, co na szczęście nie było trudne Australią, biorąc pod uwagę, że były konie, więc musiałem jedynie obudować teren wokół koni gospodarstwami. Nieco później powtórka z historii - znowu koło mnie miasto i znowu Mongolia nie wytrzymała nacisku. Łącznie dwa miasta przez nacisk zdobyłem.
Na PS5 gra chodzi prawie tak samo szybko, jak na moim obecnym laptopie, więc zmiana na plus.

A na PC (gra solowa) wykonuję trzecie podejście do Maorysów i chyba tym razem gra zakończy się sukcesem (z poprzednich gier Maorysami najważniejsze surowce (konie, żelazo i saletra) miałem jak zawsze nie wiadomo gdzie). Obecnie mam wojnę z Koreą (Sejong) i spokojnie grabię sobie na ich terytorium po tym, jak wypowiedział wojnę Mitli (której akurat byłem suwerenem, więc wykorzystałem oczywiście odpowiednie casus belli). A sporo kopalni = sporo złota, więc nie zapomniałem założyć odpowiedniej karty doktryny.
Tutaj zabawnie wygląda kwestia religii - 158 tura, a dalej tylko 2 religie (moja (katolicyzm) i Teodory (prawosławie, które jest obecnie nieobecne). Doszło jeszcze głosowanie przeciwko prorokom i wygląda na to, że pozostałe trzy religie będą już w okresie renesansowym (czyli prorocy za 240 punktów, obecnie (czwarty prorok) jeszcze jest za 120 punktów) (no chyba, że znowu będzie to samo głosowanie albo wykupią proroków)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze