Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Dying Light Przed premierą

Przed premierą 20 sierpnia 2014, 12:00

autor: Luc

Testowaliśmy tryb kooperacji w Dying Light - Mirror's Edge, Evolve, a nawet Alan Wake w jednym

Śmiertelny wirus, epidemia zombie i walka o przetrwanie – mimo że widzieliśmy to już setki razy, deweloperzy wciąż niezwykle chętnie sięgają po ten motyw. Czy Dying Light od Techlandu zaoferuje w tym temacie coś nowego?

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Dying Light - poważniejsze, lepsze i ładniejsze Dead Island

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Świat pełen bezmózgich nieumarłych nie sprzyja kreatywności - w grach z zombie w roli głównej trudno wymyślić coś świeżego i oryginalnego. Co bowiem można robić, stojąc naprzeciwko zastępów żądnych krwi bestii? Machanie bez opamiętania toporem, opróżnianie magazynków karabinu, szukanie pożywienia i ewentualne budowanie tymczasowego schronu – to najbardziej oczywiste (i zazwyczaj jedyne) opcje, jakie otrzymujemy w produkcjach tego typu. O tym, że sam koncept przetrwania w tych niesprzyjających okolicznościach wciąż jest na fali, świadczy nie tylko ilość tytułów, które na nim bazują, ale i wyniki sprzedażowe poszczególnych tytułów. Choć mając do wyboru pozostanie przy sprawdzonej metodzie i spokojnym liczeniu zysków, mało który deweloper decyduje się na eksperymenty, przy tworzeniu Dying Light Techland pozwolił sobie na odrobinę szaleństwa i umieścił w grze kilka ciekawych innowacji. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak sprawdzają się w praktyce.

Dying Light, podobnie jak jego duchowy poprzednik, tj. Dead Island, skupia się na przetrwaniu oraz walce z kolejnymi zastępami niegrzeszących inteligencją zombiaków. W odróżnieniu od pierwowzoru, oferuje jednak graczom inny model rozgrywki – niemal w całości opartej o ścisłą zespołową współpracę. W testowanej wersji mogliśmy stworzyć zaledwie dwuosobową drużynę, jednak w dniu premiery staniemy ramię w ramię z trzema innymi graczami. Bez względu na to, jak duża jest grupa, nasze zadanie sprowadza się do jednego konkretnego celu – przeżycia. Rozgrywkę rozpoczęliśmy w opuszczonym hotelu, objętym chwilę wcześniej wojskową kwarantanną. Żołnierze nie wiedząc, iż na miejscu wciąż znajdują się żywi ludzie, odcięli budynek od świata, pozostawiając nas na pastwę losu… i wygłodniałych zombie, które już w kilka sekund później składają nam pierwszą wizytę.

Spartą trudno to wprawdzie nazwać, ale solidny kopniak i tak się należał.

Aby wydostać się na zewnątrz, czeka nas mozolna przeprawa przez kolejne fale nieumarłych. Z wolna zbliżając się do wyznaczonego miejsca, siekamy wszystko, co pojawi się w zasięgu wzroku, jednak wbrew pozorom nawet tak powtarzalna czynność potrafi być angażująca. Wszystko za sprawą umieszczonych w grze wyzwań. Pojawiają się one w określonych momentach, wymuszając konkurencję pomiędzy członkami zespołu i stawiając przed nimi zadania typu: zabicie jak największej ilości przeciwników w ciągu minuty czy chociażby jak najszybsze dobiegnięcie do ustalonego punktu. Podobne „zawody” towarzyszyły nam przez niemal cały ogrywany fragment i choć nie były obligatoryjne, wszyscy chętnie je podejmowali – dzięki temu prostemu zabiegowi, rozgrywka stawała się po prostu o wiele bardziej zróżnicowana i satysfakcjonująca niż klasyczne ciachanie zombie.

Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni
Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni

Przed premierą

Yandere Simulator to jedna z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących gier, jakie obecnie powstają. Symulator szkolnej morderczyni powstaje w USA, choć wygląda jak kolejne japońskie dziwactwo.

Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock
Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock

Przed premierą

Choć obie części System Shock zyskały uznanie krytyków, żadna z nich nie okazała się komercyjnym hitem. Trudno więc dziwić się, że niewielu chciało zainwestować w jej kontynuację. Teraz, po kilkunastu latach, zapomniany cykl wreszcie powraca do życia.

Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2
Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2

Przed premierą

Drugi rok z rzędu Ubisoft pokazuje na E3 świetne trailery Beyond Good & Evil 2. Problem polega na tym, że to czyste CGI, na podstawie którego nie da się niczego powiedzieć o samej grze. My mieliśmy możliwość zobaczenia gameplaya z BG&E2.