Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Remember Me Przed premierą

Przed premierą 6 maja 2013, 13:45

autor: Przemysław Zamęcki

Graliśmy w Remember Me - cyberpunkowy miks Uncharted z Mirror's Edge

Remember Me jest nową marką tworzoną przez nową firmę złożoną w dużej mierze z weteranów branży. Mroczna wizja przyszłości naszego świata w 2084 roku sprawia, że ciarki przechodzą po plecach. Oby rzeczywistość okazała się bardziej przyjazna.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Remember Me - nie Assassin's Creed i nie Mirror's Edge

Artykuł powstał na bazie wersji PS3.

REMEMBER ME TO:
  • cyberpunkowy Paryż w roku 2084;
  • proste elementy platformowe;
  • walka oparta na tworzeniu własnych kombosów;
  • zróżnicowani bossowie;
  • możliwość manipulacji w pamięci niektórych celów.

Sensen to wynaleziony przez firmę Memoreye chip pozwalający osobom, którym go wszczepiono, na dzielenie się wspomnieniami z innymi. Wyobraźcie sobie męża wracającego z delegacji i żonę żądającą wymiany wspomnień. Żadna popijawa z kolegami czy zdrada się nie ukryje. Teoretycznie małżonek przed powrotem do domu mógłby kazać wymazać sobie z pamięci rozkoszne chwile, ale co to wtedy za przyjemność? Rzeczywistość 2084 roku jest jednak znacznie bardziej mroczna i skomplikowana. Paryż do tego czasu znacznie się rozrósł. Przynajmniej wzwyż. Wysoko, ponad wieżą Eiffla, górują drapacze chmur, przy których dzisiejsza atrakcja miasta wydaje się miniaturowym modelem. Jednocześnie zdecydowanie bliżej ziemi i pod nią, w tunelach starego metra, toczy się zarówno zwyczajne życie, jak i walka o byt zmutowanych i agresywnych osobników, którzy z nieznanych nikomu powodów pojawili się kilka lat wcześniej.

Wieża Eiffla w 2084 roku nie wydaje się już tak imponująca. - 2013-05-06
Wieża Eiffla w 2084 roku nie wydaje się już tak imponująca.

Z Nilin po raz pierwszy spotykamy się w Bastylii. To więzienie, w którym potencjalnie niebezpiecznym dla świata i panującego systemu osobom czyści się wspomnienia bądź – mówiąc bardziej brutalnie – kasuje pamięć. Dziewczyna nie traci jednak tożsamości, a doznaje jedynie częściowej amnezji. Nie kojarzy, że jest jednym z najlepszych tzw. łowców pamięci i pracuje dla organizacji Errorist – opozycji walczącej z korporacyjnym i państwowym reżimem.

Graliśmy w Remember Me - cyberpunkowy miks Uncharted z Mirror's Edge - ilustracja #2

Najprostsze kombo w Remember Me ma kształt X+X+X. Cios pierwszy jest zawsze z góry narzucony, jednak w pozostałe X gracz może wstawić dowolny atak oznaczony tą literą z dowolnej grupy. Dzięki możliwości budowania własnych kombosów dana sekwencja może mieć odmienny skutek. Oto trzy przykłady:

X+X+X – cios + cios mocny + cios mocny

X+X+X – cios + cios i samoleczenie + cios mocny

X+X+X – cios + cios i skrócenie ładowania specjali + cios i samoleczenie

Graliśmy w Remember Me - cyberpunkowy miks Uncharted z Mirror's Edge - ilustracja #3

Pewnych cech występujących u Nilin można doszukać się w innej bohaterce gier wideo – Faith grającej pierwsze skrzypce w Mirror's Edge. Obie panie uważane są za terrorystki, obie są wysportowane, potrafią złoić skórę przeciwnikom i skakać po gzymsach wieżowców. Nilin i Faith „zawodowo” zajmują się informacją. Środowisko obu tytułów również ma cechy wspólne: metropolia niedalekiej przyszłości kontrolowana przez wszechobecną władzę i korporacje. Kolorem przewodnim gry firmy Digital Illusions był czerwony. W Remember Me podobną rolę odgrywa pomarańczowy.

Fragment gry, który miałem okazję sprawdzić, składał się z kilku pierwszych rozdziałów. Zabawa rozpoczyna się wewnątrz Bastylii, ale już po paru minutach Nilin zaszywa się w tunelach opanowanych przez zainfekowanych mutantów, będących plagą tej części miasta. Zaniedbane podziemia i spowite mrokiem slumsy Paryża stanowią wprowadzenie w podstawowe umiejętności łowcy pamięci. Walka i skakanie po platformach przeplatają się, jednak nie sądzę, by któryś z tych elementów sprawiał większe trudności osobom zaznajomionym z tego typu grami. Remember Me właściwie nie pozwala nawet na chwilę poczuć się zagubionym. Każda krawędź czy miejsce umożliwiające wspinaczkę są wyraźnie oznaczone. Jednak w interakcję z pozostałymi obiektami otoczenia nie da się już, niestety, wejść. Chyba że są to porozrzucane tu i ówdzie znajdźki, zwiększające punkty życia lub skupienia koniecznego do odpalania zdolności specjalnych, bądź poszerzające naszą wiedzę o świecie gry notki, które po zabraniu dostępne są do odczytania w menu.

Walka w Remember Me została potraktowana w dość niekonwencjonalny sposób. Oczywiście sama mechanika w dużej mierze przypomina to, co sprawdziło się w takich grach jak Assassin's Creed czy Batman: Arkham Asylum, z tą jednak różnicą, że w dziele Dontnod to gracz sam decyduje o kształcie i skomplikowaniu kombosów. Polega to na tym, że do częściowo z góry narzuconych sekwencji wciskania przycisków można wstawiać odblokowane wcześniej uderzenia. Te podzielone zostały na kilka rodzajów, przynoszących podczas potyczek dodatkowe korzyści. W ten sposób, dokładając do kombosa cios z grupy leczącej, sprawiamy, że dodaje on postaci punkty życia.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni
Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni

Przed premierą

Yandere Simulator to jedna z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących gier, jakie obecnie powstają. Symulator szkolnej morderczyni powstaje w USA, choć wygląda jak kolejne japońskie dziwactwo.

Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock
Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock

Przed premierą

Choć obie części System Shock zyskały uznanie krytyków, żadna z nich nie okazała się komercyjnym hitem. Trudno więc dziwić się, że niewielu chciało zainwestować w jej kontynuację. Teraz, po kilkunastu latach, zapomniany cykl wreszcie powraca do życia.

Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2
Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2

Przed premierą

Drugi rok z rzędu Ubisoft pokazuje na E3 świetne trailery Beyond Good & Evil 2. Problem polega na tym, że to czyste CGI, na podstawie którego nie da się niczego powiedzieć o samej grze. My mieliśmy możliwość zobaczenia gameplaya z BG&E2.