autor: Łukasz Gajewski
Ancient Wars: Sparta - zapowiedź - Strona 3
Zaawansowany engine, ma umożliwiać Sparcie wyświetlanie do 5000 jednostek na jednej mapie, zapewnić cykl dnia i nocy, dynamiczne oświetlenie – ale, co najważniejsze, ma umożliwić interakcję ze środowiskiem na sposób wcześniej nie spotykany w RTS-ach.
Przeczytaj recenzję Ancient Wars: Sparta - recenzja gry
Strategie czasu rzeczywistego są jednym z najsilniej eksploatowanych gatunków gier – co z jednej strony powoduje, iż coraz trudniej wśród RTS-ów o unikalne, niespotykane wcześniej rozwiązania. Z drugiej strony zaś wywołuje to silniejsze niż w przypadku innych gier zapewnienia autorów o nowatorstwie i wyjątkowości ich najnowszych dzieł. Mimo iż oryginalność gry nie przekłada się automatycznie na grywalność produktu, zapewnianie przez twórców o tym ostatnim chyba nikogo już nie przekonuje. A oryginalność nieco łatwiej pokazać w materiałach przedpremierowych.
Sparta: Ancient Wars wpisuje się w tę zależność. Z wypowiedzi twórców i dostępnych w Sieci materiałów krystalizuje się obraz kolejnego RTS-a Innego Niż Wszystkie.
Czy się to uda i czy efekt finalny będzie zadawalający – to już inna sprawa, niemniej trzeba przyznać, iż wiele z cech zapowiadanej Sparty powoduje, iż warto zwrócić uwagę na tę gierkę.
Grę tworzy nowopowstała rosyjska grupa o nazwie World Forge, której członkowie pracowali wcześniej przy takich grach jak Settlers III i IV czy stareńkiej Incubation. Wydawcą jest holenderski Playlogic (mający w swojej ofercie m.in. dwie kolejne gierki autorstwa Akelli). Ponieważ zarówno twórcy gry jak i wydawcy nie mają na swoim koncie większych przebojów, pozostaje mieć nadzieję, że Sparta, wyglądająca na duży i ambitny projekt, nie przerośnie zarówno jednej firmy jak i drugiej.
Co też nam twórcy proponują?
Najsilniej podkreślaną we wszystkich materiałach cechą Sparty jest niezwykle zaawansowany engine, na którym cała gra pracuje. Ma on umożliwiać wyświetlanie wielkiej ilości obiektów (do 5000 jednostek na jednej mapie), zapewnić efektownie wyglądające pole bitwy, cykl dnia i nocy, rzucane przez obiekty cienie, dynamiczne oświetlenie – ale, co najważniejsze, ma umożliwić interakcję ze środowiskiem gry na sposób nie spotykany wcześniej w RTS-ach.