Porady ogólne Ghost Recon Wildlands Poradnik Ghost Recon: Wildlands
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2019
Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands jest grą dość wymagającą, szczególnie podczas rozgrywki na jednym z wyższych poziomów trudności. Ścisła kooperacja wszystkich członków drużyny to postawa, jednak prócz tego warto zaznajomić się z szeregiem porad, które z pewnością poprawią jakość "samodzielnej" gry.
1. Używaj strzałów synchronicznych. Jest to świetna broń do cichego eliminowania przeciwników, a ponadto boty się nigdy nie mylą. Dzięki temu możesz wykonać część misji, nie oddając nawet strzału. Pierwsze punkty umiejętności zainwestuj w dodatkowe strzały synchroniczne. Możesz mieć ich maksymalnie trzy.
2. Wykorzystuj drona do zaznaczania przeciwników. Z powietrza masz o wiele lepszą widoczność, a ponadto nie ryzykujesz swojego życia. Pamiętaj również, że sterując dronem, możesz używać synchronicznego strzału.
3. Pamiętaj, iż możesz także oznaczać inne cele. Dron czy lornetka służyć mogą do oznaczania wrogów, jednak na tym się nie kończy. Możesz także wykorzystać je, by oznaczyć generator wroga, zakłócacz dronów, stanowisko z moździerzem czy CKM-em, jak i instalacje przeciwlotniczą. Nie przyda ci się to do synchronicznego strzału, jednak warto wiedzieć, gdzie dany obiekt znajduje się w bazie wroga.
4. Zainwestuj w ulepszenia drona. Pamiętaj, iż możesz wykupić szereg ulepszeń, które zwiększą jego prędkość, zasięg, czas działania baterii, czy dodadzą nowe funkcje, takie jak noktowizja, termowizja, czy możliwość wyrzucenia ładunku wybuchowego czy EMP. Część z tych funkcji kosztuje krocie, jednak dadzą ci one olbrzymią przewagę nad przeciwnikiem.
5. Nie zapomnij inwestować w zdolność związaną z lornetką. Dron to potężne narzędzie, jednak w sporej części baz Unidadu i miast znajdziesz zakłócacze dronów, które nie pozwolą ci korzystać z tego urządzenia. Warto wtedy mieć możliwość prowadzenia skutecznego zwiadu przy pomocy lornetki.
6. Patrz często na mini-mapę. Czerwonym gradientem są wyróżnione miejsca, w których jest przeciwnik. Gdy zaznaczysz go, to pojawi się jedynie czerwona kropka. Dlatego, jeżeli widzisz dużo czerwonego koloru, zaznaczaj przeciwników do czasu, gdy pozostaną same kropki - wtedy masz pewność, że w tamtym miejscu nie znajdziesz więcej przeciwników.
7. Dostosowuj uzbrojenie do pola walki. Jeżeli będziesz wykonywał misję po cichu, wyposaż się w bronie z tłumikami. Dobrze sprawdza się zestaw karabin automatyczny + karabin snajperski. W sytuacjach, gdy zamierzasz prowadzić otwartą walkę z przeciwnikami, zabierz na pole walki broń, której nie będziesz musiał często przeładowywać, na przykład lekki karabin maszynowy.
8. Pamiętaj też, iż uzbrojenie możesz zmienić w każdym momencie. Nie musisz udawać się do skrzyni z amunicja, by zmienić, na przykład, snajperkę na strzelbę - wystarczy odpalić ekran ekwipunku i dokonać stosownych zmian.
9. Często uzupełniaj zapasy amunicji. Skrzynki z pociskami są umieszczone w wielu miejscach, ale gdy braknie ci kul, może się okazać, że akurat żadnej nie ma blisko. Dlatego zawsze, gdy masz możliwość, zadbaj o to, by nosić ze sobą maksymalną ilość nabojów.
10. Uzupełnianie amunicji idzie w parze z uzupełnianiem stanu dodatkowego ekwipunku. Gdy udasz się do skrzyni z amunicją, by odnowić swój zapas pocisków, zregenerujesz także ilość ładunków C4, granatów odłamkowych i błyskowych, jak i innych przedmiotów użytkowych na twoim stanie.
11. W pierwszej kolejności zawsze eliminuj snajperów i zwiadowców. Są oni zawsze umieszczeni w takim miejscu, z którego mają dobrą widoczność - na szczytach wież i instalacji, czy na dachach wysokich bundyków. Aby zabić snajpera, wcale nie musisz podchodzić blisko. Użyj karabinu snajperskiego lub synchronizowanego strzału.
12. Staraj się także eliminować żołnierzy znajdujących się w okolicy stanowisk z CKM-em. Ciężkie karabiny maszynowe zadają spore obrażenia, a stanowiska te często oferują dobrą ochronę dla korzystających z nich żołnierzy - warto więc wyeliminować wrogów w pobliżu takich miejsc, by zminimalizować szansę, iż zaczną oni z nich do ciebie strzelać.
13. To samo tyczy się moździerzy. Wrogowie obsługujący moździerz będą cały czas nękać cię ostrzałem z powietrza. Nie jest on, co prawda, celny, lecz może z łatwością wysadzić kluczowy obiekt (np. pojazd, który musisz ukraść), a mimo słabej celności pocisk WRESZCIE trafi - jedno trafienie zakończy się zgonem postaci.
14. Śmigłowce wroga duże zagrożenie. Pilot tego typu maszyny może wykorzystać działka pokładowe, by zadać spore obrażenia, a na pokładzie często znajdują się także inni żołnierze, włącznie ze snajperami. By pozbyć się śmigłowca, możesz prowadzić ogień do momentu, aż go zestrzelisz, wykorzystać wyrzutnię granatów, którą zamontować można na części uzbrojenia, bądź zestrzelić (np. przy pomocy karabinu snajperskiego) pilota - w ostatnim wypadku maszyna po prostu runie na ziemie. Do zestrzelenia można także wykorzystać drona z odblokowanym ładunkiem EMP - jeśli śmigłowiec znajdzie się w zasięgu, spadnie na ziemie jak kamień.
15. Uważaj na granaty. Obszar zagrożenia, wokół rzuconego ładunku, zaznaczony jest czerwonym polem. By uniknąć straty zdrowia, wyjdź ze strefy rażenia. Jednocześnie sam nie oszczędzaj granatów w takcie walki. Uważaj tylko, by nie rzucać ich pod swoje nogi.
16. Jak najszybciej odblokuj dodatkowe elementy wyposażenia. Ładunki C4, ładunki służące do zwabiania przeciwnika, miny, czy flary dadzą ci dodatkowe możliwości na polu walki i nie raz mogą zadecydować o losach całego starcia.
17. Pamiętaj, iż możesz rozłożyć nawet kilkanaście ładunków C4. Wystarczy rozstawić wszystkie ładunki, które posiadasz, udać się do skrzyni i uzupełnić zapasy, a potem rozstawić kolejne bomby. Wykorzystać można to do oczyszczenia całej bazy z wrogów, czy unieszkodliwienia pojazdów. Pamiętaj też, iż ładunki wybuchają w takiej kolejności, w jakiej zostały rozstawione.
18. Wykorzystuj wsparcie rebeliantów. Nic cię to nie kosztuje, a niejednokrotnie buntownicy mogą skrócić niektóre misje nawet o połowę. Zdolności wsparcia rebeliantów odblokować można wykonując przynajmniej jedno zadanie poboczne (oznaczone na zielono na mapie, a także w oddzielnym rozdziale tego poradnika) z każdej grupy zadań pobocznych.
19. Ulepszaj zdolności wsparcia rebeliantów. Wykonywanie kolejnych zadań z danej grupy zadań pobocznych pozwoli ci zwiększyć skuteczność zdolności wsparcia, które oferują rebelianci - wzmacniając je, czy zmniejszając czas odnowienia. Po kilku tego typu ulepszeniach zdolność wskoczy na "wyższy poziom", oferując potężniejszą premię - inny pojazd, więcej rebeliantów do pomocy, czy większy obszar skanowania terenu.
20. Wykorzystuj rebeliantów, którzy znajdują się w okolicy twojego celu. Rebelianci sami chętnie dołączą do walki, jeśli ta ma miejsce niedaleko ich miejsca przebywania - nie musisz koniecznie korzystać ze zdolności do przywołania ich.
21. Zainwestuj w szeroką gamę różnorakich zdolności. Szczególnie tyczy się to umiejętności "pierwszego poziomu", czyli tych, które dostępne są praktycznie od samego początku. Nie kosztują one wiele, a oferują potężne premie - poprawę stabilności strzelania, zwiększenie odporności towarzyszy, czy wydłużenie zasięgu i pojemności baterii drona.
22. Jak najszybciej odblokuj zdolność Spadochronu. Nie skorzystasz z niej może zbyt często, by w stylu Rico z serii Just Cause wlecieć do bazy wroga, jednak może on uratować ci życie, gdy, na przykład, wróg zestrzeli śmigłowiec, który pilotujesz i trzeba będzie ewakuować się z maszyny.
23. Odblokuj przynajmniej pierwszy poziom każdej zdolności. Dzięki temu będziesz w stanie, po uzyskaniu odpowiedniego poziomu, odblokować ostatnią zdolność z danego drzewka. Zdolności te dają potężne bonusy - jak możliwość ponownego wskrzeszenia w walce.
24. Oznaczaj zasoby dla rebeliantów. Tego typu obiekty oznaczone są na mini-mapie (musisz być mniej więcej 50 metrów od nich), a oznaczenie ich da ci różną wartość jednego z czterech dostępnych surowców służących do odblokowywania ulepszeń. Nie są to może wartości olbrzymie, jeśli patrzeć na nie pod kątem jednorazowego znaleziska, jednak bardzo szybko pozwolą ci skumulować gigantyczną ilość punktów.
25. Zbieraj porozrzucane na mapie elementy kolekcjonerskie. Wśród nich znajdziesz dodatkowe punkty umiejętności, specjalne medale, które zwiększają skuteczność zdolności, czy nowe bronie i elementy wyposażenia. Wszystkie te punkty znajdziesz na mapach dostępnych w oddzielnym rozdziale tego poradnika.
26. Pamiętaj o regularnym zakładaniu i ściąganiu tłumika z broni. Tłumik przydaje się podczas cichej infiltracji bazy, jednak gdy zostaniesz wykryty, staje się bezużyteczny. Możesz w dowolnej chwili ściągnąć go lub założyć - wystarczy tylko przymierzyć bronią, a na ekranie pokaże się przycisk odpowiedzialny za ten mechanizm.
27. Uwalniaj rebeliantów więzionych w bazach wroga. Często podczas przemierzania danej bazy wroga czy miejscówki trafisz na klatki, wewnątrz których siedzą rebelianci. Przestrzel zamek drzwi, by ich uwolnić - chwycą oni wtedy za broń i wspomogą cię w walce. Można to także wykorzystać, by odwrócić uwagę wrogów - zniszcz zamek z dużej odległości, poczekaj, aż rebelianci zaczną walczyć z żołnierzami i uderz z drugiej strony.
28. Niektóre samochody wyposażone są w alarm. Możesz wykorzystać to na swoją korzyść - strzelenie w taki samochód uruchomi wspomniany alarm, a po chwili do auta zbiegną się wrogowie.
29. Wykorzystaj specjalne punkty na mapie, do szybkiej podróży. Punkty te oznaczone są ikonką "domu", a po odkryciu ich możesz wykorzystać szybką podróż, by natychmiast się do nich dostać. Z szybkiej podróży nie można jednak korzystać, gdy ścigają cię wrogowie.
30. Staraj się nie walczyć z żołnierzami Unidadu. Wraz z przebiegiem walki rośnie ilość patroli wroga, które cię szukają - reprezentowane jest to wskaźnikiem w prawym górnym rogu. Przy czterech "gwiazdkach" wrogowie będą regularnie zalewać cię hordami przeciwników, ostrzałem z moździerzy i śmigłowcami - wygrać z tym nie sposób, nie mówiąc o tym, iż jest to potwornie irytujące.
31. Zabijanie cywilów i wrogów, którzy się poddali to zły pomysł. Po kilku takich incydentach otrzymasz "game over" i trzeba będzie wczytać poprzedni stan.