M&B 2 Bannerlord: Jak atakować zamki i miasta? (Oblężenia) M&B 2 Bannerlord poradnik, porady
Wojny w Mount and Blade 2 Bannerlord często kończą się atakiem na zamki i miasta. Na tej stronie poradnika opisujemy, jak wygląda obleganie lub obrona i podpowiadamy, jak skutecznie atakować miasta i zamki.
Ostatnia aktualizacja: 2 listopada 2022
Oblężenia w Mount and Blade 2 Bannerlord są konieczne, jeśli chcesz rozwijać frakcję, do której należysz albo gdy chcesz wzmacniać swoje własne królestwo. Niezależnie od przyczyny, podstawowe elementy każdego oblężenia są takie same. Na niniejszej stronie poradnika dowiesz się, jak atakować miasta i zamki oraz jak przygotować się do oblężenia. Znajdziesz tu też kilka ogólnych porad i wskazówek ułatwiających obleganie.
- Jak zaatakować miasto lub zamek?
- Jak przygotować się do oblężenia?
- Jak skutecznie przeprowadzić oblężenie?
Jak zaatakować miasto lub zamek?
Przede wszystkim - możesz oblegać tylko wrogie miasta i zamki. To znaczy, że musisz mieć wypowiedzianą wojnę z frakcją, do której należy dane miasto lub zamek. Jeśli ten warunek jest spełniony, przystąpienie do oblężenia jest proste - wystarczy udać się do wybranego miasta lub zamku i wybrać opcję Besiege the town / Besiege the castle.
Jak przygotować się do oblężenia?
Po rozpoczęciu oblężenia rozpocznie się budowa obozu - na ekranie ujrzysz pasek postępu Building Siege Camp. Pamiętaj, że w tym czasie inni lordowie są aktywni, więc mogą przybyć z odsieczą do atakowanego miejsca. W czasie budowy obozu warto zadbać o przynajmniej jedną machinę oblężniczą - to zdecydowanie ułatwi Ci oblężenie. Aby wybudować machinę oblężniczą, kliknij na jeden z niebieskich kwadratów przed zamkiem lub miastem. Do wyboru otrzymujesz:
- Machiny oblężnicze do atakowania jednostek wroga: Ballista, Fire balista, Onagers, Fire onagers.
- Machiny oblężnicze ułatwiające wdarcie się do środka: Trebuchets (niszczy mury), Siege tower (pozwala dostać się na mury), Rams (niszczy bramę).
Czas trwania budowy machin oblężniczych jest zależny od umiejętności Engineering - Twojego bohatera albo członka klanu, któremu nadano rolę Engineer. Z nisko rozwiniętą umiejętnością budowa będzie trwała bardzo długo. Ponadto, jeśli wrogowie również posiadają machiny oblężnicze, to mogą zniszczyć Twoje machiny jeszcze przed rozpoczęciem oblężenia. Ze względu na długi czas budowy machin, warto też zadbać o odpowiedni zapas pożywienia dla swojego oddziału.
Nawet jeśli nie uda Ci się wybudować żadnej machiny oblężniczej, możesz przystąpić do oblężenia. W każdym oblężeniu zawsze otrzymasz drabiny oraz barykady (mogą się za nimi schować strzelcy). Zdobycie murów z samymi drabinami jest trudniejsze, ale jak najbardziej możliwe - musisz się jednak liczyć z większymi stratami w żołnierzach.
Jak skutecznie przeprowadzić oblężenie?
Każde oblężenie przebiega inaczej i jest zależne od wielkości oddziału broniącego i atakującego czy dostępnych machin oblężniczych. Warto jednak wymienić kilka porad, które sprawdzą się w każdym oblężeniu w Mount and Blade 2 Bannerlord:
- Drabiny automatycznie pojawiają się pod murami wroga. Jeśli Twoje jednostki się do nich zbliżą, to drabiny zaczną się ustawiać na mury. Pamiętaj jednak, że wrogowie mogą przewrócić drabiny - wtedy konieczne jest ponowne ustawianie (które również rozpocznie się automatycznie).
- Wieża oblężnicza (Siege tower) i taran (Rams) będą zmierzać do swoich celów bez Twojego udziału. Twoje jednostki automatycznie przepchną więżę oblężniczą do murów, a taran pod bramę wroga. Oprócz tego, Twoje pozostałe jednostki automatycznie udadzą się do wieży oblężniczej podstawionej pod mur oraz do bramy zniszczonej przez taran - wyjątkiem jest sytuacja, w której wydasz im inne rozkazy.
- Pozostałe machiny oblężnicze (Ballista, Fire balista, Onagers, Fire onagers) również zostaną automatycznie obsadzone, ale w tym przypadku możesz przejąć dowodzenie nad wybraną machiną i samemu ostrzeliwać wroga.
- Pamiętaj, że w trakcie oblężenia możesz dowodzić jednostkami, tak jak w zwykłej bitwie. Czasami warto np. ustawić strzelców w innym miejscu, aby lepiej wspierali piechotę wdzierającą się na mury.
- Bardzo ważne jest, żebyś stale pomagał swoim żołnierzom. Musisz sprawnie poruszać się po polu bitwy i wspierać jednostki w najtrudniejszych momentach. Warto wyposażyć się w łuk lub kuszę - dzięki temu ułatwisz swoim żołnierzom wdarcie się na mury poprzez wybijanie strzelców wroga. Po dostaniu się na mury albo wdarciu się do środka, również aktywnie uczestnicz w oblężeniu. Dobrym pomysłem jest przedostanie się do wież, gdzie przebywają strzelcy i jednostki obsługujące machiny oblężnicze wroga.