Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Monopoly Tycoon - poradnik do gry

Monopoly Tycoon - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Poradnik do gry - Interface - City View | Monopoly Tycoon poradnik Monopoly Tycoon

Ostatnia aktualizacja: 4 października 2019

Na początek przyjrzyjcie się zdjęciu. Powiem teraz o najważniejszych elementach interfejsu a pominę te rzeczy, które nie zasługują raczej na większą uwagę. Gdyby cała gra nie rozgrywała się w real-time to może jeszcze by się z nich korzystało a tak niejednokrotnie trzeba się bardzo śpieszyć i koncentrować tylko na najważniejszych wskaźnikach i przyciskach.

#1 - mamy tu aktualną godzinę (ważna informacja gdy będziesz już wiedział kiedy co się dzieje na planszy ale o tym później) oraz rok (startujemy w roku 1930 a gra najpóźniej może się skończyć w roku 2000) - Poradnik do gry - Interface - City View | Monopoly Tycoon - Monopoly Tycoon - poradnik do gry

#1 - mamy tu aktualną godzinę (ważna informacja gdy będziesz już wiedział kiedy co się dzieje na planszy ale o tym później) oraz rok (startujemy w roku 1930 a gra najpóźniej może się skończyć w roku 2000). Oprócz tego mamy tu niezwykle ważny wskaźnik pokazujący aktualny stan naszej gotówki , trzeba na niego zwracać szczególną uwagę. Możemy obrać dwie różne strategie - albo balansować na granicy bankructwa co spowoduje jednak szybszy start bądź też powoli się rozbudowywać i nieustannie pozostawać na poziomie co najmniej 3000-4000$ (na wypadek aukcji bądź też innej nieprzyjemnej sytuacji). I wreszcie przycisk z kartą - każdego dnia będziemy mogli wylosować jedną z nich, podobnie jak miało to miejsce w planszowej wersji Monopoly zdarzają się karty dobre jak i te, które mają nam za zadanie przeszkodzić. Są także karty specjalne, które działają dopiero po wskazaniu na określony obiekt (i tak np. może to być Bad Publicity Card obniżająca image wybranych obiektów przeciwnika albo inna pozbawiająca wybrany biznes zapasów magazynowych co, jak się łatwo można domyślić, nie przyniesie mu żadnych profitów w danym dniu). Radziłbym przed każdym takim losowaniem zasave'ować grę, może i nie jest to zbyt uczciwe ale wyobraźcie sobie sytuację, w której ledwo wiążecie koniec z końcem a tu wylosowana zostaje karta dodatkowo obciążającą nas kilkutysięczną karą... Bankructwo gotowe :-) Uwaga! O godzinach w Monopoly City będzie nieco później.

#2 - Są tu trzy przyciski ale tak naprawdę to regularnie korzystać będziemy tylko z pierwszego po lewej. Jest to przełącznik pomiędzy widokiem na całe miasto a pojedynczym Blockiem (o nich później, wtedy je też odpowiednio nazwę żebyście się nie pogubili :-)). Pozostałe dwa przyciski to: statystyki (bardzo rzadko się z niego korzysta, jeśli już to tylko wtedy gdy nasze produkty słabo się sprzedają i szukamy przyczyny takiego stanu, moim zdaniem nie warto tracić na to czasu tym bardziej, że są inne panele ze statystykami, które będą o wiele bardziej przejrzyste, o nich przeczytasz w #3). Ostatni przycisk służy do przyśpieszania upływu czasu . Nie wiem na co to komu, przecież praktycznie przez całą rozgrywkę będziemy raczej narzekali na jego brak niż nadmiar :-)

#3 - Mamy tu niezwykle cenne pola ze statystykami. Klikając na strzałeczki będziemy mogli przeglądać ich najróżniejsze formy. Najważniejsze pola to:

Cash - porównuje ilość gotówki aktualnie grających (strzałki - zielona i czerwona - pokazują czy aktualnie stan ten się poprawia czy pogarsza, dotyczy to wszystkich odmian statystyk)

Businesses - porównuje ilość biznesów wybudowanych przez aktualnie grających, starajcie się tu zawsze być na przedzie, najlepiej o minimum 2-3 zabudowania

Empire Value - przedstawia wartość imperium każdego z grających. Nie dołujcie się tym, że na samym początku większości scenariuszy będziecie na szarym końcu tej statystyki, z czasem dobre inwestycje a w szczególności wykupywanie praw do najważniejszych obiektów (o nich później) prędzej czy później wysunie Was na prowadzenie. Wartość imperium to: aktualna gotówka + wartość wszystkich biznesów + wszystkie profity za posiadanie danego Block bądź też budynków dodatkowych

Sales - liczba sprzedanych produktów, po ustaleniu odpowiednich cen nie będziecie mieli większych problemów z utrzymaniem prowadzenia w tej konkretnej statstyce. Pamiętajcie tylko o tym, że najlepiej sprzedawać drogo i dużo, musicie znaleźć tylko odpowiedni kompromis pomiędzy aktualnym popytem na dany towar a ceną, która pozwoli na wysprzedanie wszystkich towarów z magazynu danego biznesu.

#4 - Są tu cztery zakładki. Każda z nich zawiera statystyki. UWAGA! Opisywane poniżej zakładki są widoczne tylko wtedy gdy na bocznym menu (#5) mamy wybraną ikonkę I. Pierwsza z nich podaje ogólne informacje na temat miasta - mieszkańców, ilości turystów (ważne jeżeli chce się zakupić prawa do Railroads) czy też zróżnicowania wiekowego, które pozwala na dowiedzenie się jakie grupy osób najczęściej dokonują zakupów w mieście. Druga zakładka pokazuje prestiż każdego z Blocks , skorzystamy z niej tylko kilka razy - wtedy gdy będziemy chcieli zakupić prawa do wybranego Block. Te o najniższym standardzie (jedna lub dwie gwiazdki) będą "tolerowały" jedynie tanie biznesy oferujące środki codziennego użytku, Blocks o standardzie trzygwiazdkowym będą wymagały nieco większych inwestycji i nieznacznego podniesienia standardu biznesów a najbardziej luksusowe cztero i pięcogwiazdkowe Blocks przyjmą jedynie luksusowo wykończone biznesy. Na początek warto więc zainwestować w najtańsze Blocks. Dopiero z czasem gdy uzbieramy nieco więcej gotówki możemy pokusić się o przeniesienie biznesów do bardziej luksusowych dzielnic. Trzecia z zakładek pokazuje prawa do każdego z Blocks . Uwaga! Proponuję aby od tego momentu Blocks nazywać osiedlami (powinno się to nazywać grupa budynków ale sami chyba przyznacie, że nie jest to zbyt trafne określenie). Dzielnicami (ewentualnie dystryktami, jak kto woli :-)) będę zaś nazywał wszystkie osiedla (czyli Blocks :-)) danego koloru (czyli np. dzielnica fioletowa to Baltic oraz Med. Ave.). Wracajmy jednak do trzeciej zakładki. Mamy tu informacje na temat praw do każdego z osiedli . Odpowiednie kłódki pokazują czy możemy starać się o prawa do nich czy są już one przez kogoś innego zajęte. Pora jeszcze na krótkie wyjaśnienie co oznaczają te prawa do osiedli. Otóż każde z nich może zostać wykupione przez gracza ale w specyficzny sposób, polega to na tym, że wykupujemy tylko prawa DO GRUNTU. Nie będziemy musieli więcej płacić czynszu za budynki postawione na wykupionym (czyli zdobytym drogą aukcji) osiedlu a także, co jest równie ważne, będziemy mogli pobierać czynsz od wszystkich budynków, które znajdują się na wykupionym przez nas obszarze (nieważne czy ich właścicielem jest miasto czy też inny gracz). Prawa do osiedla nabywa się drogą aukcji (o tym za chwilkę), ten, kto wygrywa aukcję otrzymuje je na 25 LAT. Pamiętajcie o tym i nie licytujcie zbyt wysokich cen bo może się okazać, że więcej straciliście na aukcji niż faktycznie zarobiliście nie płacąc czynszu (ewentualnie pobierając go od innych). Ostatnia zakładka ma raczej symboliczny charakter, pokazuje mianowicie które grunty aktualnie posiadamy (tzn. mamy do nich prawa). To samo jednak można zobaczyć na Minimapie na widoku danego osiedla, co więcej - pokazane są tam też prawa wszystkich innych graczy a nie tylko nasze!

#5 - I kolejne cztery zakładeczki, funkcję pierwszej z nich już znamy, to właśnie z niej będziemy najczęściej korzystali. Dwie środkowe ikonki możemy spokojnie sobie pominąć, są raczej nieprzydatne. Bardzo ważna jest natomiast pierwsza zakładka od dołu jednakże aby odpowiednio "zadziałała" musimy kliknąć na zamieszkałe osiedle (tzn. takie, na którym postawiony jest co najmniej jeden ZASIEDLONY Apartment czyli blok mieszkalny). Pozwoli to nam na poznanie potrzeb zamieszkujących to osiedle ludzików a nam z kolei na dobór odpowiednich biznesów. Pamiętajcie jednak, że potrzeby naszych kochanych ludzików regularnie się zmieniają (szczególnie wtedy gdy pojawia się możliwość stawiania zupełnie nowych biznesów) a więc radziłbym od czasu do czasu zerkać na ich potrzeby i odpowiednio się do nich dostosowywać. Jest to niezwykle ważne gdyż najbardziej poszukiwane produkty sprzedają się jak świeże bułeczki i możemy windować ich ceny do niebotycznych wartości!