Microsoft Train Simulator - poradnik do gry
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
Poradnik ten został napisany do gry Microsoft Train Simulator z zainstalowanym updatem (nazwa Train_Update1, waży 7,37 MB). Znajdziesz w nim szczegółowy opis 50 zadań w trybie Drive a Train. Zanim jednak przejdziesz do jazdy właściwej, uruchom samouczki obsługi lokomotyw parowych, dieslowych i elektrycznych. Wszystko jest przygotowane bardzo starannie, więc bez problemu nauczysz się ruchu na torze. Dla polepszenia umiejętności (szczególnie, jeśli chodzi o lokomotywę parową) skorzystaj z jazdy w trybie Introductory Train Ride. Tak jak w tutorialach, tak i w tym trybie zostaniesz dokładnie poinformowany, na co należy zwracać uwagę. Nie musisz znać nawet angielskiego, żeby zorientować się, która dźwignia do czego służy. Kiedy już to opanujesz, przejdź do głównego trybu i wykorzystaj ten właśnie poradnik. Nie jest to, co prawda, konieczne, ponieważ podczas zadań również staram się wspominać o odpowiednich klawiszach odpowiedzialnych za dane funkcje, jednak radziłbym poświęcić trochę czasu na praktykę w treningowych jazdach. Życzę miłej podróży.
Rafał "WLQ" Wilkowski
Zanim zaczniesz
W opisywaniu zadań skupiłem się na głównych celach, czyli w większości przypadków na dotarciu do danych stacji. Jednak, aby mieć czyste sumienie, musisz zwracać uwagę także na inne elementy. Nie jest to niezbędnie konieczne, ponieważ zadanie możesz zaliczyć pomimo popełnionych błędów, opisanych poniżej. Przede wszystkim, podczas wsiadania/wysiadania ludzi nie możesz ruszyć. Najlepiej, stojąc na peronie, wciśnij lekko hamulec. Nigdy nie możesz używać hamulca bezpieczeństwa. Błędem jest również przekroczenie prędkości (na trasie Northeast Corridor, gdy jedziesz za szybko automatycznie włącza się hamulec bezpieczeństwa). Ostatnią rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę jest komfort jazdy pasażerów. Aby został on zachowany, musisz czynności przyśpieszania i hamowania wykonywać bardzo płynnie (szczególnie dotyczy to tras, gdzie obsługujesz lokomotywy parowe). Dodatkowy problem, na który natrafisz podczas jazdy to zwierzęta. Są one porozmieszczane losowo, ale najczęściej pojawiają się w pobliżu lasów (chociaż zdarzają się też biegające jelenie nieopodal budynków). Aby odstraszyć je, wystarczy użyć sygnału lub świateł.
Podczas samej jazdy zawsze miej włączone okienka Track Monitor ('F4') oraz Next Station ('F10'). Dzięki temu uzyskasz najważniejsze informacje potrzebne podczas podróży. Z Track Monitora odczytasz prawie wszystko to, co zawarłem w opisach zadań (ograniczenia, sygnalizacje itp.). Jednak nieraz dane informacje pokazywane są za późno i nie zawsze to okno właściwie spełnia swoje zadanie. Dodatkowo TM pokazuje słupki milowe (częściej używam skrótu sm), które ułatwiają orientację i głównie właśnie je wykorzystałem do opisania, gdzie co się znajduje.
Często podaje przykładowe ustawienia (np. przy nachyleniu terenu) Throttle i hamulca, jednak nie traktuj ich zbyt sztywno. Wiele zależy od prędkości, jaką masz czy od momentu, w którym zacząłeś zwalniać, dlatego wartości mogą być wyższe lub niższe od tych, które ja podałem (chociaż niezbyt dużo).
Wszystkie screeny pełnią rolę wyłącznie dekoracyjną, więc się nimi w żaden sposób nie sugeruj. Klawisze, o których wspominam są przyporządkowane według standardowych ustawień gry.
Problemy techniczne
Nie działająca klawiatura. Problem łatwy do rozwiązania, jednak dość denerwujący. Występuje przeważnie w nowych systemach operacyjnych (powyżej Win 98). Aby się go pozbyć, wystarczy nacisnąć 'Alt+TAB', a następnie po wyjściu do Windowsa ponownie przełączyć aktywne okno na Traina.
Czas. Często po załadowaniu wcześniej zapisanej gry, zegar zaczyna źle funkcjonować. Jedynym sposobem jest obliczenie opóźnienia/przyśpieszenia względem realnego czasu po zatrzymaniu się na stacji. Później po prostu odliczasz lub dodajesz sekundy i w ten sposób otrzymujesz prawdziwy czas przyjazdu lub odjazdu na kolejnych stacjach.
Coupler broken. Jest to błąd w grze polegający na pękaniu łączeń między wagonami. Niestety, nie wyszedł żaden patch naprawiający ten problem. Najgorsze jest to, że występuje na różnych torach u różnych graczy i ciężko jest przewidzieć, gdzie Ty na niego trafisz. Kiedy się jednak pojawi staraj się zmniejszać prędkość podczas każdego nowego podejścia. Nieraz, można go właśnie w ten sposób uniknąć, jednak niekiedy nie i pozostaje tylko opuszczenie zadania. U mnie wystąpił na trasie Innsbruck - St. Anton w misji Murder In Orient-Express oraz na trasie Settle - Carlisle w misjach Medical Emergancy i Low Water. Z tego też powodu nie zostały one opisane w tym poradniku.
Autor Poradnika
Rafał Wilkowski
Informacje o Microsoft Train Simulator - poradnik do gry
Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016
Poradnik zawiera : strony: 58, ilustracje: 101 .
Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.
Popularne strony w Microsoft Train Simulator - poradnik do gry
- Royal Scot Rescue | Settle & Carlisle Line | Microsoft Train Simulator poradnik Microsoft Train Simulator.
- Shinpei | Hisatsu Line | Microsoft Train Simulator poradnik Microsoft Train Simulator.
- Low Fuel | Hisatsu Line | Microsoft Train Simulator poradnik Microsoft Train Simulator.
- Isaburo | Hisatsu Line | Microsoft Train Simulator poradnik Microsoft Train Simulator.
- Short Passanger Run | Hisatsu Line | Microsoft Train Simulator poradnik Microsoft Train Simulator.