Problemy z działaniem gry | Podstawowe informacje w Forza Horizon 3
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2019
Szary ekran po zakończeniu ładowania
Bardzo częstym problemem w pierwszych wersjach gry, pospolicie występujący to szary ekran po zakończeniu ładowania gry. Rozwiązanie jest dość nietypowe - wejdź w Panel sterowania -> Dźwięk i wybierz zakładkę Nagrywanie. Tam musisz wyłączyć wszystkie widoczne urządzenia: mikrofony, wejścia liniowe, karty miksujące czy nawet mikrofony wirtualne. Jest to obecnie pewny sposób na tą dolegliwość, jednak zapewne doczeka się naprawy w nadchodzących łatkach.
Optymalizacja graficzna
Wielu użytkowników zgłasza słabą optymalizację gry. Dotyczy ona szczególnie wjazdu do miast i wsi, co jest dość nietypowe. Gra wymaga poza mocną kartą graficzną także dobrego procesora - jeśli jego zużycie na wykresie (choćby Menadżer zadań Windows - zapis zużycia z ostatniej minuty) często osiąga 100%, a stała wartość wynosi więcej niż 80%, warto pomyśleć nad jego podkręceniem/wymianą. Słaby procesor (w stosunku do karty graficznej) rozpoznasz także po stałej ilości klatek na sekundę niezależnie od ustawień graficznych.
Jeśli masz kłopoty z płynnością pierwszej kolejności upewnij się, czy posiadasz aktualny sterownik graficzny. Zaleca się jego "czystą" instalację (usuń poprzednie używając np. narzędzia DDU Tool dostępnego za darmo). W ustawieniach gry sprawdź czy nie masz włączonego dynamicznego dostosowania ustawień graficznych - działa ono dość kiepsko na wielu komputerach. W dalszej kolejności, aby poprawić wydajność najlepiej redukować antyaliasing MSAA (FXAA jest jak najbardziej w porządku), cienie, oraz jakość odbić w lusterkach. Jeśli to nie wystarczy, warto w dalszej kolejności zmniejszyć jakość odbić. W krytycznej sytuacji możesz zmniejszyć rozdzielczość, lecz poważnie zredukuje to jakość odbieranego obrazu. Jeśli nie posiadasz na karcie grafiki więcej niż 2GB pamięci RAM, warto również odpuścić próby ustawiania najwyższej jakości tekstur. Jeśli FPS lub u ciebie często zmieniać wartość, postaraj się włączyć v-sync oraz Limit kl/s (frame smoothing) - nie ogranicza on jedynie FPS do stałej wartości, ale powoduje płynniejsze przejścia między nimi.
Pomimo powyższych zaleceń może zdarzyć się tak, że grając nawet na super-komputerze doświadczysz spowolnień na choćby niskich ustawieniach. Gra na obecną chwilę ma dość słabą optymalizację i nie współpracuje w pełni z każdym sprzętem (przy aktualnej wersji 1.0.10.2).
Zmiana języka
Gra nie posiada wewnętrznego ustawienia opcji językowych, lecz pobiera je z systemu. Jeśli chcesz zmienić język (na dowolny obsługiwany, w tym także polski) wejdź w Panel sterowania -> Region - tam wybierz kraj z rozwijanej listy. Jeśli chcesz grać w innym języku niż masz system, zmianie może ulec także format godziny i daty na pasku zadań Windows (lecz strefa czasowa się nie zmieni i nadal pokazywany czas będzie poprawny).
Pozostałe częste problemy
Gra nie pokazuje się w aplikacji Sklep.
Zainstaluj Anniversary Update.
Problemy z kierownicami Thruthmaster i Logitech G27 i innymi (m.in. zachowanie ustawień kontrolera).
Twórcy zapowiadają naprawę problemu w kolejnej łatce.
Problemy z logowaniem w grze (dostęp do sieci).
Gra wymaga odblokowanych następujących portów:
- Port 88 (UDP)
- Port 3074 (UDP and TCP)
- Port 53 (UDP and TCP)
- Port 80 (TCP)
- Port 500 (UDP)
- Port 3544 (UDP)
- Port 4500 (UDP)
Sprawdź ustawienia zapory systemowej, zewnętrznego firewalla, ostatecznie - ustawień routera.