Porady na początek | Podstawy rozgrywki w Forza Horizon 3
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2019
Kamera również może mieć duże znaczenie, jak ci idzie w grze - z wnętrza pojazdu twoje manewry stają się dużo bardziej precyzyjne.
Gra oferuje bardzo zróżnicowane ustawienia poziomu trudności. Na początek spróbuj znaleźć auto, które dobrze ci się prowadzi, potem możesz je jeszcze modyfikować i dostrajać - choć dobrze jest robić to systematycznie i powoli, by móc przyzwyczaić się do wozu po wykonanej modyfikacji (szczegóły znajdziesz w sekcji Tuning pojazdów). W opcjach ustawień poziomu trudności masz wiele podpunktów. Warto nauczyć się w pierwszej kolejności jazdy bez asysty ABS, zmniejszając ustawienia toru jazdy, a finalnie dla bardziej ambitnych - nauczyć się korzystać z manualnej skrzyni biegów.
Poniżej kilka ogólnych porad:
- Nie staraj się koniecznie jeździć zawsze najwyższą klasą pojazdów - nie przynosi to wiele korzyści (choć szybciej ukończysz wyścig), lecz staraj się znaleźć klasę dostosowaną do twoich umiejętności.
- Pokonuj ciasno zakręty i zawsze hamuj PRZED nim, nigdy w trakcie - spowoduje to podsterowność. Rozpocznij przyspieszanie w połowie zakrętu (w mocniejszych autach nie zawsze używaj całej mocy do przyspieszenia).
- Uważaj na górki i zeskoki - zawsze widząc przed sobą większą nierówność warto nieznacznie zredukować prędkość i szybko ustabilizować tor jazdy. W powietrzu nie skręcaj kół, aby równo spać na 4 proste koła.
- Ręczna skrzynia biegów pozwala ci lepiej panować nad pojazdem - możesz na podjazdach wyciągnąć więcej obrotów stale uzyskując rozpęd, czy przejechać za innego kierowcę w momencie, gdy automatyczna skrzynia po zmianie przełożenia chwilowo cię spowolni. Świetnie pomoże ci także w driftach.
- W grze występuje zjawisko cienia aerodynamicznego - jadąc za pojazdem lub kolumną pojazdów (im bliżej tym lepiej) powodują, że opór powietrza jest dla ciebie niższy. Świetne rozwiązanie szczególnie jadąc takimi samymi lub podobnymi wozami na prostej drodze.
- Zwiększ bieg, aby ustabilizować tor jazd, gdy zaczynasz tracić przyczepność (szczególnie nadsterowność). Dokonaj redukcji biegu, gdy wpadasz w mocny poślizg obracając się bokiem/tyłem do toru jazdy - jeśli twoje auto ma dużo mocy wejście na wysokie obroty może spowodować wytworzenie kontrolowanego poślizgu i dość bezpieczny powrót na tor jazdy, wymaga to jednak wprawy i ręcznej skrzyni biegów oraz wyłączonego systemu TCS.
- Znajdź auto, którym jeździ ci się przyjemnie - w grze dostępnych jest ponad 300 wozów oraz masa opcji tuningu - auto ma być nie tylko szybkie i elastyczne, ale również jazda nim nie powinna być dla ciebie męcząca.
- Jeśli często powodujesz wypadki w wyścigach możesz skorzystać z dwóch pomocnych opcji: ustawienie jedynie kosmetycznych uszkodzeń i opcja przewijania, która pozwala na cofnięcie wyścigu na kilka sekund sprzed wypadku. Ewentualnie zwróć uwagę z jakim napędem jeździsz: napęd na tył częściej może wywołać podsterowność (poślizg), lecz daje lepszy skręt i większą prędkość; napęd na wszystkie koła daje idealny start i trakcję, jednak powoduje słabe pokonywanie zakrętów.
- Znajdź klasę dla siebie - nie staraj się ulepszać maksymalnie samochodu lub kupować najmocniejszych rajdówek - w słabszych klasach liczy się precyzja - mniejszy błąd może spowodować, że już nie dogonisz przeciwnika, w mocniejszy klasach jednak łatwiej o te błędy, choć jest to do nadrobienia.
- Bądź w posiadaniu wielu pojazdów - są pojazdy, które mogą dobrze sprawować się w każdym terenie. Jednak warto dokonać zestawienia kilku samochodów, które będą dobre w swoich kategoriach. Mowa tu nie tylko o zastosowaniach terenowych/szosowych, lecz także uwzględniając teren mieszany, wąskie uliczki miast, i jazdy po całkowitych bezdrożach. Zwróć uwagę także na inne dostępne wydarzenia (radary - maksymalna prędkość wozu, drifty - duża moc i przyspieszenie oraz dostosowana przyczepność).
- Zauważ, że pora dnia w grze jest zmienna, choć następuje to dość wolno. Noc pozwoli ci na wykonanie wielu zadań, w których przeszkodą jest mnogi ruch uliczny.