Taktyka w Football Manager 2020 Football Manager 2020 poradnik, tipy
Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2019
Taktyka to najistotniejsza część zabawy w Football Manager 2020. To właśnie od odpowiedniego ustawienia drużyny i dobrego planu gry zależy Twój sukces na boiskach całego świata. Na stworzenie solidnej taktyki ma wpływ wiele czynników, jak np. formacja, polecenia dla zespołu, instrukcje indywidualne, wybór wykonawców stałych fragmentów gry. Nie można także zapomnieć o roli kapitana drużyny, który ma ogromny wpływ na to, jak Twoja drużyna spisuje się na boisku oraz poza nim. Po przeczytaniu tego rozdziału Gracz zyska wiele cennych informacji i porad, które przybliżą mu proces ustawiania taktyki w grze Football Manager 2020.
- Formacja i ustawienie zawodników
- Jaką formację wybrać?
- Zawodnicy - odpowiednie role
- Polecenia dla zespołu
- Indywidualne polecenia dla zawodników
- Styl gry
- Stałe fragmenty gry
- Kapitan zespołu
Formacja i ustawienie zawodników
W grze Football Manager 2020 możesz wybierać spośród szerokiego wachlarza dostępnych formacji, jak np. 4-2-3-1 (4 obrońców, 2 środkowych pomocników, 1 ofensywny pomocnik, 2 bocznych pomocników/skrzydłowych, 1 napastnik), 4-4-2 (4 obrońców, 4 pomocników, 2 napastników) itd. Jeśli chcesz wprowadzić poprawki w formacji własnej drużyny po prostu "złap" wybranego piłkarza i przeciągnij go na odpowiednią pozycję na boisku - przykładowo, możesz wysunąć do przodu bocznego pomocnika i przypisać mu inną rolę). W trakcie dokonywania zmian w formacji zwróć szczególną uwagę na role piłkarzy, aby nie doszło do sytuacji w której boczny obrońca znajdzie się na ataku. Pamiętaj, że każda modyfikacja formacji wpływa na jakość i styl gry Twojego zespołu i minie nieco czasu zanim wszyscy zaczną poprawnie wykonywać Twoje założenia taktyczne. Po każdej zmianie warto przeznaczyć nieco więcej czasu na treningi drużynowe, gdzie zawodnicy będą mieli okazje przećwiczenia wszystkich schematów. Pamiętaj, że pierwsza porażka po zmianie taktyki nie oznacza, że musisz dokonywać kolejnych zmian. Poczekaj kilka spotkań, przeanalizuj wyniki i dopiero wtedy podejmij decyzje o ewentualnych modyfikacjach.
Jaką formację wybrać?
Wybór formacji zawsze warto dopasować do zawodników, którymi dysponujesz. Po pierwsze, zapoznaj się z raportami na temat poszczególnych piłkarzy, aby poznać ich atrybuty, mocne i słabe strony. Następnie postaraj się wyselekcjonować kilku najlepszych piłkarzy na których oprzesz swoje założenia taktyczne. Przy wyborze formacji weź także pod uwagę głębię składu - jeśli masz tylko jednego dobrego napastnika to ciężko będzie stworzyć dobrze funkcjonującą formacje 4-3-3.
Zawodnicy - odpowiednie role
Po wybraniu formacji przyjdzie pora na zastanowienie się, jakie role na boisku będą pełnić poszczególni piłkarze. Przykładowo, dwóch bocznych obrońców może pełnić zupełnie inne role - jeden może zachowywać się jako defensywny obrońca, który zawsze zostaje z tyłu i nie włącza się do akcji ofensywnych. Drugi z kolei może mieć bardziej ofensywne instrukcje i angażować się w akcje prowadzone boczną strefą boiska. Ustawienie odpowiedniej roli dla zawodnika jest ważnym zadaniem ze względu na to, że definiuje sposób zachowania się danego piłkarza na boisku. Aby wybrać rolę dla zawodnika kliknij na pasek pod jego koszulką, a następnie z menu wybierz odpowiednią rolę.
Polecenia dla zespołu
Jako Menager klubu piłkarskiego możesz także wydawać szereg instrukcji, które powinny być realizowane przez Twoich zawodników w trakcie meczu. Warto tutaj zaznaczyć fakt, że niektóre polecenia dla zespołu wykluczają możliwość wyboru innych. Przykładowo, atak środkiem boiska blokuje możliwość ataku skrzydłami itd.
Indywidualne polecenia dla zawodników
W grze Football Manager 2020 możesz także wydawać indywidualne polecenia wszystkim zawodnikom. Aby tego dokonać, wejdź do zakładki taktyki i przejdź do opcji piłkarzy. W tej zakładce możesz przydzielać im określone instrukcje.
Styl gry
W grze FM 20 możesz także wybrać odpowiedni styl gry. W zależności od tego, jaki styl gry wybierzesz, Twoi piłkarze będą inaczej zachowywać się na boisku. Wyróżniamy następujące style gry:
- Sztywny - Twoi zawodnicy trzymają się swoich zadań i nie ingerują w zadania innych formacji. Obrońcy odpowiedzialni są za obronę, pomocnicy za wsparcie i odbiór piłki w środku pola, a napastnicy za atak.
- Płynny - W przypadku płynnego stylu gry sytuacja na boisku wygląda zupełnie inaczej. Zawodnicy mają większą swobodę na murawie i będą podejmować różne decyzje, jak np. boczni obrońcy będą włączać się do akcji ofensywnych, a pomocnicy cofać się pod własne pole karne. Warto pamiętać o tym, że o ile płynny styl gry korzystnie wpływa na przesuwanie się futbolówki pod pole karne przeciwnika to jest on uzależniony od zdolności zawodników. Może dojść do sytuacji w której gorzej wyszkoleni piłkarze nie będą w stanie sprostać takiemu stylowi gry.
Stałe fragmenty gry
Stałe fragmenty gry to istotny czynnik współczesnego futbolu. Co bardzo istotne, wiele bramek pada właśnie po dobrze wykonanym rzucie wolnym lub rzucie rożnym, kiedy jest możliwość dogrania futbolówki w pole karne przeciwnika. Wiele topowych klubów posiada w swoich szeregach ekspertów od wykonywania rzutów wolnych co może przyczynić się do zdobywania większej ilości bramek jednak wśród słabszych zespołów także znajdzie się piłkarz, który będzie wykonywał je w poprawny sposób. Stałe fragmenty gry można podzielić ze względu na stronę boiska z której są wykonywane oraz na scenariusz (atak lub obrona). Pamiętaj o tym, aby do wykonywania określonych schematów przydzielić zawodników, którzy posiadają odpowiednio rozwinięte atrybuty pod względem dośrodkowywania i strzelania. Przy wykonywaniu rzutów rożnych warto także zwrócić uwagę na to, jaką nogą zawodnik będzie wyprowadzał futbolówkę z rogu boiska. Mocniejsza noga piłkarza wyznacza, czy będzie on dokręcał piłkę w stronę bramki, czy zagra piłkę odchodzącą od bramki. Twoi piłkarze są bacznie obserwowani przez trenerów i jeśli któryś z nich nie będzie nadawał się do np. wykonywania rzutów z autu, niezwłocznie zostaniesz o tym poinformowany.
Kapitan zespołu
Kapitana zespołu będziesz musiał wybrać już przed rozpoczęciem sezonu. Jego głównym zadaniem jest odpowiednie motywowanie zawodników na boisku co może przełożyć się na lepsze wyniki osiągane przez zespół. Co więcej, kapitan zespołu jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy zespołem, a Managerem. Jeśli zauważysz, że w Twoim klubie istnieje jakiś problem, zawsze możesz poprosić kapitana o jego opinie i porozmawiać z poszczególnymi zawodnikami.