Jak przygotować się do meczu w grze Football Manager 2020 Football Manager 2020 poradnik, tipy
Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2019
Przed rozpoczęciem meczu ligowego musisz upewnić się, że Twoja drużyna jest należycie przygotowana. Aby skutecznie przygotować zespół do nadchodzących rozgrywek, warto korzystać ze wszystkich możliwych źródeł informacji jakie są dostępne w grze Football Manager 2020. W niniejszym rozdziale znajdziesz wiele porad, które pozwolą Ci lepiej przygotować zespół do najbliższego meczu.
Raport Scouta
Raport Scouta trafia od razu do Twojej skrzynki e-mailowej i zawiera wiele bardzo cennych informacji na temat drużyny, z którą przyjdzie Ci się zmierzyć. Analiza materiałów przygotowanych przez zespół Scoutów pozwoli Ci na zapoznanie się z formacją przeciwnika i obranej przez niego taktyki. Znajdziesz tutaj także wyjściową jedenastkę przeciwnika dzięki czemu będziesz mógł przydzielić swoim zawodnikom odpowiednie role, jak np. krycie określonego zawodnika z drużyny przeciwnika, który może przysporzyć Twojemu zespołowo najwięcej problemów.
Sparing
Po zapoznaniu się z raportem dotyczącym najbliższego rywala przyjdzie pora na ustawienie odpowiedniego sparingu. Przy wyborze drużyny sparingowej Twoim celem jest zapoznanie się ze stylem gry drużyny z danego regionu i wprowadzenie ewentualnych poprawek w założeniach taktycznych własnego zespołu.
Jaki sposób wybrać drużynę sparingową?
Zawsze staraj się wybrać drużynę z regionu w którym gra Twój następny przeciwnik. Przykładowo, jeśli Twoim kolejnym rywalem w Lidze Mistrzów jest zespół grający w Premier League, ustaw sparing z inną drużyną z tej ligi. Po rozegraniu takiego meczu będziesz dysponować ważnymi informacjami na temat tego, jaki futbol grają w Anglii.
Zgłoszenie zespołu
Przeanalizowałeś raport Scoutów i rozegrałeś mecz sparingowy, a w głowie na pewno rysują Ci się określone scenariusze więc możesz przejść do wyboru wyjściowej jedenastki na nadchodzące spotkanie. Warto tutaj zaznaczyć fakt, że to Twoja ostatnia szansa na wprowadzenie ewentualnych zmian w taktyce, ustawieniu zawodników i ławce rezerwowych. W jaki sposób dobrać zawodników do wyjściowego składu? Dowiesz się tego po przeczytaniu niniejszego rozdziału.
Kondycja zawodników i ich ogranie
Zawsze zwracaj uwagę na kondycję zawodników, którzy mają wyjść na murawę boiska w pierwszym składzie. Równie istotne jest ogranie zawodników - tylko dobrze ograni piłkarze będą w stanie poprawnie wykonywać Twoje polecenia.
Odpowiednie pozycje zawodników
Przy rozmieszczaniu zawodników na boisku zwróć uwagę na to, czy będą w stanie realizować określoną rolę. Pamiętaj, że w mniejszych klubach większość zawodników może grać tylko i wyłącznie na jednej pozycji. Mocniejsze kluby dysponują piłkarzami, którzy są na tyle elastyczni, że poradzą sobie z różnymi zadaniami. Co bardzo istotne, wcale nie musisz starać się uzyskać samych "zielonych oczek", więc rozstaw zawodników w taki sposób, aby byli w stanie realizować założenia taktyczne.
Instrukcje dla zawodników
Zwróć szczególną uwagę na najgroźniejszych zawodników przeciwnika i w razie konieczności przydziel swoim piłkarzom polecenie krycia indywidualnego. Warto pamiętać o tym, że przydzielenie zbyt dużej ilości poleceń krycia indywidualnego wpłynie w negatywny sposób na realizowanie założeń taktycznych.
Szybki wybór - opcja dla Graczy początkujących
Szybki wybór to najlepsza opcja dla Graczy początkujących. Jeśli nie jesteś pewien w jaki sposób dopasować piłkarzy do odpowiedniej pozycji, Twój asystent może zrobić to za Ciebie. Opcja szybkiego wyboru dostępna jest w górnej części ekranu, z prawej strony.
Rozmowa motywacyjna
Rozmowa motywacyjna to ostatni element przygotowania przed meczem. Celem każdej rozmowy motywacyjnej jest podniesienie morale piłkarzy i zachęcenie ich do walki na boisku. Odpowiednio przeprowadzona rozmowa motywacyjna na pewno przyczyni się do polepszenia gry Twojego zespołu.
Rozmowa motywacyjna z asystentem
Jeśli nie chcesz osobiście przeprowadzać rozmowy motywacyjnej, możesz zlecić to zadanie swojemu asystentowi. Do tej roli najlepiej jest wybrać asystenta, który posiada odpowiednio rozwinięty atrybut motywowania.