Skład i trening | Kariera menedżera w FIFA 17
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2019
Kariera menedżera to zdecydowanie najciekawszy tryb dla jednego gracza. W klubie zajmujemy się praktycznie wszystkim - począwszy od ustalania składu, przez transfery i rozwój młodzieży, na sprzedaży koszulek skończywszy. Możemy wybrać tu, czy zaczynamy od mocnego klubu i robimy w nim prawdziwą drużynę marzeń, czy zaczynamy od niższej klasy rozgrywkowej i na przestrzeni sezonów pniemy się do góry.
Rotacja
Często terminarz meczów nakazuje grę dwa razy w tygodniu. Nie ma takiej możliwości, żeby jedna jedenastka miała siły grać co 3 dni mecz. Nawet jeżeli kondycyjnie to się uda, to będą dręczyły cię kolejne kontuzje twoich graczy. Dlatego musisz rotować składem. Potrzebujesz przynajmniej dwóch alternatyw na każdą pozycję. Pamiętaj o tym, że niektórzy zawodnicy mogą występować na wielu pozycjach. Jeżeli gracz na danej pozycji jest zawieszony lub kontuzjowany, użyj przycisku "sugerowane zmiany". Pokażą się wtedy wszyscy, którzy mogą go zastąpić.
Formacje
W grze jako menedżer nie ma czegoś takiego jak zgranie. Jeżeli jakiś zawodnik nominalnie gra na przykład na skrzydle, a ty wolisz używać go jako napastnika, możesz śmiało umieścić go na takiej pozycji. Testuj też różne warianty i formacje. Tylko będziesz dążył do jak najlepszej formy.
Taktykę w trakcie meczu uzależniaj od gry przeciwnika. Sposób gry zespołu przeciwnego jest bardzo widoczna. Jeżeli gra on dużo podaniami, użyj pressingu, a jeżeli nie jesteś w stanie przycisnąć na połowie przeciwnika, graj z kontry. Pamiętaj też o zmienianiu nastawienia ofensywnego i defensywnego, w zależności od wyniku.
Symulacje
W symulacjach nigdy nic nie jest pewne. Najważniejsze mecze w sezonie lepiej grać samemu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na symulowanie spotkania, ustal skład najmocniejszy pod względem ocen piłkarzy. Możesz nawet zmienić formację tylko po to, aby zmieścić w drużynie więcej gwiazd.
Treningi
Dzięki treningom młodzi piłkarze mogą bardzo szybko się rozwinąć. Podczas wyboru graczy do treningu zwracaj uwagę na tych, którzy mają dopisek "obiecujący zawodnik". Atrybuty do trenowania wybieraj z sugerowanych. Najlepiej szkolić piłkarza w tej dziedzinie, w której ma największe braki. Im wyżej oceniony jest dany atrybut, tym wolniej będzie się rozwijał. Nie poświęcaj nigdy wszystkich jednostek treningowych jednemu zawodnikowi, bo grozi to zmęczeniem i kontuzjami.