Drewno i opał w Banished | Wydobycie i obróbka surowców poradnik Banished
Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019
Drewno i opał
Produkcja drewna stanowi tak naprawdę podstawę działalności stworzonej przez Ciebie wioski - zgromadzone w składzikach zapasy posłużą Ci bowiem przede wszystkim do wznoszenia kolejnych budynków mających zastosowanie w różnych dziedzinach funkcjonowania miasteczka. Początkowo rozpocznij od wykarczowania wybranego fragmentu mapy - odpowiedniej ilości drewna będziesz potrzebował już na samym początku rozgrywki, zatem zaprzęgnij kilku robotników do pracy przy wyrębie.
W dalszej perspektywie przygotowywaniem tego surowca zajmą się robotnicy z leśniczówki (Forester Lodge) - tych obiektów wraz z rozwojem wioski powinno systematycznie przybywać. Leśnicy zajmują się zarówno wyrębem, jak i zalesianiem nowych terenów. O ile z początku ich głównym zadaniem powinno stać się pozyskiwanie surowca, tak wraz z postępami w grze powinieneś również oddelegować ekipy leśników do zalesiania terenów. To nie tylko użyteczne w związku z wycinką lasów - większa ilość drzew sprzyja pojawianiu się owoców leśnych i dzikiej zwierzyny, co daje dodatkowe źródła pozyskiwania pożywienia. Oczywiście najlepszym sposobem na utrzymywanie równowagi w lokalnym ekosystemie leśnym jest równoczesne sadzenie i wycinka drzew przez wszystkie leśniczówki - pamiętaj jednak, że w szybkim rozwoju miasteczka pomocny jest spory zapas drewna, zatem czasami warto postawić interes posiadania wymaganej liczby surowców nad równowagę systemu leśnego.
Zgromadzone drewno w postaci kłód (Logs) wykorzystasz nie tylko do budowy - posłuży ono również do stworzenia opału potrzebnego do ogrzania mieszkań w trakcie późnej jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny. Do tego celu zbuduj chatkę drwala (Woodcutter), a najęty robotnik zajmie się obróbką drewna. Spokojnie zwiększ początkowy limit produkcji - jest on bardzo niski i wraz z rozwojem populacji będziesz potrzebował znacznie więcej opału. Pamiętaj też, iż ilość materiału konieczna do ogrzania domostw zależy od tego, czy stawiasz zwykłe drewniane chatki, czy też kamienne domostwa. Drewniane chatki wymagają średnio 30 jednostek opału w trakcie zimy, z kolei kamienne - o połowę mniej.