Charakterystyka HONOR i ROE | Rozgrywka | America's Army Operations poradnik America's Army: Operations
Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019
Charakterystyka: HONOR i ROE
Czy masz swój HONOR?
By zmotywować graczy do dłuższego spędzania czasu nad AA, autorzy wprowadzili wyznacznik punktowy zwany HONOREM. Trudno jednoznacznie określić jego znaczenie, gdyż HONOR naliczany jest tylko na serwerach oficjalnych, czyli tych stawianych przez US Army. A pingi do USA nie zawsze są na tyle dobre, by móc sprawiedliwie realizować z kolegami zza oceanu. HONOR jest jednak widoczny również na serwerach nieoficjalnych, jednak nie da się go na nich podnosić.
Każda akcja w grze jest punktowana. Wykonanie zleconego zadania, zabicie przeciwnika czy wygranie rundy - to wszystko działa na plus, dodając do Twojego dorobku kolejne punkty, zamieniane pod koniec meczu lub podczas opuszczania serwera w punkty honoru. Warto przy okazji wiedzieć, że zabicie kolegi z drużyny, własna śmierć czy porażka podczas rundy (ale tylko dla dowódców) jest karana ujemnymi punktami.
"Nie strzelaj ********" - czyli kilka słów o ROE
ROE to skrót od Rules of Engagement (z ang. zasady walki). Pogwałcenie zasad ROE skutkuje ujemnymi punktami, a gdy osiągniesz zbyt dużą ich ilość - zostajesz wyrzucony z serwera oraz otrzymasz spory cios w postaci dodatkowych ujemnych punktów (-500). Jak do tego nie doprowadzić?
Wystarczy nie strzelać ani nie zarzucać granatami sojuszniczych jednostek. W założeniu proste, jednak spora ilość graczy, szczególnie początkujących (bo zdarza się to także i tym najlepszym) ma z tą zasadą spore problemy. Gra szczególnie w ostatnich wersjach bardzo utrudniła rozróżnianie: "wróg - swój", przez co łatwo wziąć biegnącego w oddali kolegę za cel do odstrzału. Dlatego właśnie tak ważna jest komunikacja podczas gry oraz raportowanie pozycji.
Zwykłe zdanie się na intuicję nie zawsze daje dobre rezultaty. Prostym przykładem są dobrzy gracze, uczący się zachowania przeciwnika w konkretnych miejscach. Taki osobnik, nie wsparty informacjami o lokalizacji kolegów z oddziału, gdy zobaczy w oddali cel zachowujący się jak OpFor (np. biegnący w stronę celu jego misji lub wychodzący od wrogiego punktu startowego, tzw. "spawnu") zazwyczaj otwiera ogień. Warto więc mieć na uwadze to, by informować resztę zespołu o swoich poczynaniach, zanim zaczniesz ich obwiniać o FF (Firendly Fire, określenie wzajemnego ostrzału jednostek sprzymierzonych).