Inne możliwości. Czy czas letni i zimowy naprawdę są nam potrzebne?
Spis treści
Inne możliwości
Zamiast przyjąć na stałe czas środkowoeuropejski, możemy to samo zrobić z wschodnioeuropejskim, czyli pozostać w czasie letnim. Choć wydaje się to lepszym rozwiązaniem, jest tak tylko pozornie. Mają tu zastosowanie pewne zalety stałej strefy, czyli brak minusów przesuwania godziny, zachowany rytm dobowy. Jednak pojawia się dość poważna wada.
W tym czasie przyjętym na stałe wschód i zachód słońca w okresie letnim nastąpi o takiej samej porze jak obecnie, więc zyskujemy godzinę jasności (względem stałego czasu zimowego). Jednak o wiele gorzej sytuacja będzie wyglądać zimą. Wtedy przesunięty czas o godzinę do przodu spowoduje, że wschód Słońca w okresie przesilenia nastąpi krótko przed godziną dziewiątą rano, czyli dość późno. Zakładając, że do pracy lub do szkoły zmierzamy o 7:30, podróżować w ciemnościach będziemy niemal przez cztery miesiące – od listopada do marca.
Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie