Aktualizacje i patche 2020. Wszystko o Sea of Thieves - polska wersja językowa, patche i aktualizacje
Spis treści
Aktualizacje i patche 2020
Legends of the Sea (15 stycznia)
Pierwszy pakiet zawartości 2020 roku skupiał się na uwiecznieniu najsławniejszych graczy Sea of Thieves. Jeszcze przed debiutem aktualizacji twórcy dodali do gry easter eggi uwieczniające najsławniejsze dokonania graczy. W Legends of the Sea znana z materiałów promocyjnych Umbra wysłała nas na poszukiwanie tych obiektów, w zamian oferując tytuły oraz tatuaże. Deweloperzy umożliwi też wyłączenie funkcji crossplay, a w Pirackim Emporium pojawiły się nowe przedmioty kosmetyczne. Ponadto powrócił znany graczom Duke, oferujący tzw. glided voyages –limitowane, darmowe rejsy.
Crews of Rage (19 luty)
W drugiej wielkiej aktualizacji 2020 roku wróciliśmy do Devil’s Roar, czyli lokacji z dodatku Forsaken Shores. W grze pojawił się nowy rodzaj przeklętej skrzyni – Chest of Rage. Jeśli pozostawimy je same sobie, zaczną się one rozgrzewać i w końcu eksplodują, podpalając wszystko wokół. Ryzykanci mogą próbować uszkodzić skrzynię, by szybciej doprowadzić je do wybuchu i wykorzystać to w walce z innymi załogami. Motyw ognia był też reprezentowany przez nowo wprowadzone popielne szkielety, które są całkowicie niewrażliwe na płomienie.
Heart of Fire (12 marca)
Po jednej ognistej aktualizacji przyszła druga. Heart of Fire wprowadziło kolejna lokację w ramach Devil’s Roar – Morrow’s Peak Outost. To także nowa przygoda z cyklu Tall Tale, w której raz jeszcze spotykamy zmarłego Sir Arthura Pendragona. Nagrodą za ukończenie tego wątku fabularnego był nowy kadłub statku.
Heart of Fire przyniosło ze sobą także dodatkowy ekwipunek. Chainshot to nowy rodzaj amunicji przeznaczony do niszczenia kluczowych elementów statku, takich jak stery oraz maszty. Natomiast blunderbomb jest kolejną odmianą granatu ręcznego, która przy eksplozji wyrzuca odłamki niczym strzał z garłacza. Natomiast miłośnicy zwierzaków otrzymali nowe stroje dla swoich pupili.
Ships of Fortune (22 kwietnia)
Kwietniowa aktualizacja wprowadziła garść interesujących nowości. Pierwszą z nich jest możliwość zostania emisariuszem kompanii handlowych. Wymaga to zarówno złota na zakup flagi, jak i doświadczenia, ale po zdobyciu tej funkcji załoga może głosować za wykonaniem specjalnych zadań. Wraz z wykonywaniem kolejnych misji zyskujemy reputację w danej spółce, przejawiającą się pięcioma rangami. Po uzyskaniu ostatniej możemy wziąć udział w specjalnych wojażami (Emissary Voyages), gwarantujących zdobycie cennych łupów. W dowolnym momencie możemy też sprawdzić, jak prezentują się nasze osiągnięcia na tle innych emisariuszy, a także ilu z nich przemierza morza Sea of Thieves dzięki nowej zakładce w menu Reputacji.
Ships of Fortune wprowadziło też piąte stronnictwo: Reaper’s Bones. To w całości skupia się na rujnowaniu życia pozostałym spółkom handlowym. Piraci na usługach tej kompanii starają się zatopić statki emisariuszy, za co otrzymują resztki flagi do oddania reprezentantom Reaper’s Bones. Jeśli graczom uda się osiągnąć maksymalną rangę, mogą zobaczyć wszystkie jednostki emisariuszy na mapie świata, co ułatwia dalsze rozboje.
Poza tym aktualizacja wprowadziła znaczące zmiany na Arenie. Od teraz mecze są znacznie krótsze i trwają nie 24 minuty, lecz kwadrans. Towarzyszy temu przeprojektowanie lokacji, co przełożyło się m.in. na skrócenie odległości między kluczowymi punktami. Co więcej, gracze rywalizują tylko o jedną skrzynię, którą można spieniężyć wyłącznie w jednym miejscu. Rare postanowiło też karać osoby zbyt często wychodzące z gry w połowie rundy poprzez wprowadzenie karty w postaci czasowej blokady na Arenę. Tempo rozgrywki zwiększa też nowy system odrodzeń, pozwalający na reanimowanie powalonych towarzyszy. Niemniej polegli mogą odmówić i udać się na widmowy statek jak dotychczas.
Z innych nowości w Ships of Fortune wyróżnia się nowy rodzaj zwierzaków. Koty w końcu dołączyły do Sea of Thieves jako kolejna atrakcja Pirackiego Emporium. Wraz z nimi w sklepie pojawiły się dodatkowe stroje dla nich i innych podopiecznych, gesty oraz elementy kosmetyczne dla statków. Dochodzą do tego osiągnięcia i tytuły, w tym te powiązane z emisariuszami oraz kompanią Reaper’s Bones.
Lost Treasures (27 maja roku)
Maj przyniósł ze sobą koleją dużą aktualizację, choć nie tak imponującą, jak Ships of Fortune. Wraz z The Lost Treasures w grze zaczęły pojawiać się dzienne oraz tygodniowe wydarzenia, które można sprawdzić na specjalnej stronie. Obejmuje to wyzwania, ale też bonusy do zdobywanego złota czy nagród za pewne rodzaje misji.
Jedną z ważniejszych nowości był system punktów zapisu w przygodach Tall Tale. Dzięki temu gracze mogą poznawać te historie w swoim tempie, gdyż po wyjściu z gry ich postępy zostaną zapisane. Istotna była poprawka systemu rejestrowania trafień (tzw. hitreg), by lepiej radził sobie z „nietypowymi” sytuacjami (np. strzelaniem do pływających graczy). Ulepszono też interfejs użytkownika, dodając nowe zakładki, znaczniki mapy oraz nieco zmieniając menu ekwipunku. Dochodzą do tego nowości pokroju zbrojowni na statku potępionych (pozwalającej na zmianę uzbrojenia przed powrotem do świata żywych) oraz rozmaitych przedmiotów kosmetycznych.
Haunted Shores (17 czerwca)
Przełom czerwca i lipca upłynął graczom Sea of Thieves na starciach z flotami potępionych. Te pojawiły się w grze za sprawą piekielnego kapitana Flamehearta i są nowym rodzajem wrogów w świecie gry. Widmowe statki nie są specjalnie wytrzymałe, ale mają zwyczaj pojawiać się w większych grupach. W grze pojawiły się też powiązane z tymi statkami zadania od kompanii Order of Souls, jak również przedmioty pokroju nawiedzonych skrzyni oraz upiorne rodzaje amunicji. Nie zapomniano także o nowych przedmiotach kosmetycznych i osiągnięciach.
Prócz nowej zawartości Haunted Shores przyniosło ze sobą pewne poprawki. Autorzy usprawnili komunikację niewerbalną, pozwalając graczom na tworzenie bardziej rozbudowanych fraz. Dochodzą do tego różnorodne poprawki, tak w rozgrywce (wystrzelone harpuny wracają teraz szybciej na swoje miejsce), jak i warstwie technicznej gry (m.in. optymalizacji).
Ashen Winds (29 lipca)
Gracze powstrzymali inwazję widmowych statków, ale kapitan Flameheart miał jeszcze jednego asa w rękawie. W aktualizacji z końca lipca przeklęty korsarz zdołał wezwać nowy typ szkieletowych lordów: Władców popiołów (Ashen Lords). Są to czterej generałowe Flamehearta, którzy dysponują potężnymi umiejętnościami pokroju płomiennego oddechu lub przywołania deszczu ognia. Za pokonanie Władców popiołów otrzymujemy popielne skrzynki z łupami, możliwość zakupu specjalnych tatuaży oraz czaszki generałów Flamehearta. Te możemy sprzedać Zakonowi Dusz (Order of Souls) lub wykorzystać jako miotacz ognia. Jednakże ich moc szybko się wyczerpuje, a im dłużej używamy popielnej czaszki, tym bardziej zmniejsza się jej wartość.
Prócz Władców popiołów Ashen Winds przyniosło też garść pomniejszych, ale istotnych ulepszeń w rozgrywce. Tak na przykład broń nie może już uderzać przez stałe elementy statku, co pozwala graczom skryć się za masztem, pod pokładem etc. by uzyskać przewagę w walce (aczkolwiek broń dystansowa wciąż może trafić przez balustrady, schody itd.). Rozwiązano też problemy związane z nieaktywnymi załogami na Arenie, hordami nieumarłych z Szkieletowych fortów etc.
Ashen Winds to również garść przedmiotów kosmetycznych pokroju nowych zwierzaków, strojów dla kotów oraz darmowej emotki. Część z tych ozdobników znajdziemy w Pirackim Emporium oraz na Czarnym rynku. Studio Rare dodało też nowe opcje związane z ułatwieniami dostępu. W grze pojawiła się możliwość sterowania jedną gałką kontrolera, jak również opcja włączenia automatycznego wynurzania się oraz centrowania kamery. Ponadto polscy gracze w końcu otrzymali rodzimą wersję językową (napisy).
Vaults of the Ancients (9 września)
Skarbce pradawnych (Vaults of the Ancients) zadebiutowały na początku września jako aktualizacja 2.0.18. Podobnie jak poprzednie uaktualnienia, tak i to przyniosło ze sobą garść poprawek tecnicznych oraz usprawnień rozgrywki, wliczając w to zmiany pod kątem dostępności (np. gracze mogą wyłączyć automatyczne unoszenie się na wodzie). Główną atrakcją aktualizacji były tytułowe skarbce, wykorzystywane przez Zbieraczy Złota do chowania kosztowności. Jednak w obliczu zagrożenia ze strony sług kapitana Flamehearta kompania zmuszona była poprosić o pomoc piratów. Gracze mający co najmniej 25. rangę u Zbieraczy Złota mogą dostać od przedstawicieli spółki unikatowy kompas, który wskaże drogę do fragmentów mapy z oznaczoną lokacją klucza niezbędnego do otwarcia skarbca. Alternatywną opcją jest udanie się do Larinny (która zastąpiła Duke’a jako lider Szczurów Okrętowych) i otrzymanie od niej specjalnego rejsu.
W obu przypadkach prędzej czy później stajemy się posiadaczami klucza do konkretnej skrytki. Wtedy stajemy przed wyborem: albo zwracamy go Zbieraczom Złota w zamian za sowitą nagrodę, albo też wyruszamy do skarbca, by zgarnąć jeszcze większe bogactwa. Nie jest to jednak łatwe. Po użyciu klucza załoga ma ograniczony czas na zabranie jak największej liczby skarbów, a łupienie utrudniają różnorodne pułapki i zagadki. Jeśli nie opuścimy skarbca w porę, czeka nas kolejna wizyta na statku potępionych.
Drugą atrakcją jest nowy rodzaj zwierzaków dostępny w grze. Studio Rare wreszcie wprowadziło do Sea of Thieves psy. Korsarze mogą przygarnąć jedną z trzech ras: shibę, owczarka niemieckiego oraz whippeta. Każda z nich jest dostępna w kilku umaszczeniach, a w sklepie znajdziemy także specjalne stroje dla psiaków. Ponadto rozszerzono oferty Pirackiego Emporium i Czarnego Rynku o nowe gesty, kolory i elementy wyposażenia statków oraz kostiumy dla graczy. Nie zabrakło również kolejnych osiągnięć i tytułów do zdobycia.
Fate of the Damned (28 października)
W 2020 roku nie brakowało upiornych atrakcji w Sea of Thieves, ale z studio Rare nie zapomniało dodaniu czegoś specjalnego na Halloween. Aktualizacja Los potępieńców (Fate of the Damned) wprowadziła kolejne fabularne rejsy dla Szczurów Okrętowych. Na zlecenie Larinny udajemy się na poszukiwanie zaginionych członków kompanii, którzy mieli przygotować nadchodzący festiwal. Aby ich odnaleźć (albo też to co z nich zostało), gracze muszą rozmówić się z postaciami niezależnymi i odszukać Płomienie Przeznaczenia, a następnie rozprawić się z nowym rodzajem cienistych szkieletów – Cieniami przeznaczenia. Należy też przygotować się na upiornych szkieletowych lordów, przyzywanych przez Cienie poprzez zakazane rytuały.
Za ukończenie tych rejsów otrzymamy rozmaite łupy, w tym rytualne czaszki. Te możemy sprzedaż z Szczurom okrętowym albo wykorzystać jako przepustkę do specjalnego rajdu w Forcie Potępionych. Ponadto do 25 listopada w każdym tygodniu będzie pojawiać się sześć wyzwań, pozwalające na zdobycie unikatowych nagród. Uwzględnia to nowe przedmioty kosmetyczne i tytuły, przy czym za najtrudniejsze zadanie otrzymamy specjalny nawiedzony strój. Alternatywą jest udanie się do Pirackiego Emporium i zakupienie tematycznych ozdobników i emotek (jedna z nich jest dostępna za darmo). W ofercie sklepu znalazły się też szkieletowe koty, psy i inne zwierzaki.
Prócz tego studio Rare wprowadziło spore udogodnienie w postaci zakładki Wydarzenia w grze. Od teraz w każdym momencie możemy sprawdzić aktualne atrakcje w Sea of Thieves, bez potrzeby odwiedzania oficjalnej stron produkcji. Aktualizacja wprowadziła też dwie poprawki związane z matchmakingiem.
Festiwal podarunków 2020 (9 grudnia)
Okres świąteczny przyniósł ze sobą powrót Święta Podarunków (Festival of Giving), a wraz z nim pozłacanych rejsów oraz świątecznych przedmiotów kosmetycznych. Uwzględnia to mroźne uzbrojenie, elementy statku i zwierzaki, przy czym te ostatnie dostały też okolicznościowe stroje. Tradycyjnie gracze otrzymali również nowe emotki, ale jest także pewna nowość. Mowa o flarach działowych, dodających unikatowe efekty wizualne do wystrzału dział pokroju konfetti lub kolorowego dymu.
Aktualizacja przyniosła ze sobą także garść nowości, takie jak wydarzenie 12 podarunków (12 Deeds of Giving), czyli serię dwunastu stopniowo udostępnianych wyzwań. Nagrodą za wykonanie ich wszystkich jest specjalny zestaw przedmiotów kosmetycznych. Również Grogobranie (Grogmanay) pozwoli zdobyć specjalne skórki (m.in. dla wiadra), aczkolwiek wiąże się to z wykonaniem sześciu wybuchowym zadań. Święto Podarunków to także garść poprawek dla skarbców pradawnych, optymalizacji, własnych serwerów etc.
Aktualizacje i patche 2021
Święto Podarunków to ostatnie tego typu uaktualnienie dla gry. W styczniu 2021 roku studio Rare wprowadzi do Sea of Thieves przepustki sezonowe. Każda z nich będzie miała własny system progresji oraz powiązane z nim wydarzenia, zawartość i nagrody. W ramach pierwszej gracze otrzymają szansę zdobycia 100 poziomów Pirackiej sławy (Pirate Renown), aczkolwiek pojawi się opcja ułatwienia sobie zadania poprzez zakup przepustki bitewnej (Plunder Pass), która uwzględni też kilka unikatowych bonusów. Jednocześnie zapowiedziano rezygnację z dalszego rozwoju Areny, co wynika z niewielkiego zainteresowania tym trybem.