Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Apex Legends Kompendia

Kompendia 27 lutego 2019, 12:46

autor: Bartosz Krawcewicz

Mapy i skórki. Wszystko o Apex Legends

Spis treści

Mapy i skórki

Apex Legends posiada trzy mapy, przy czym nie wszystkie są dostępne w grze przez cały czas. O tym, które areny znajdują się obecnie w rotacji gracze mogą dowiedzieć się m.in. z wiadomości zamieszczanych przez twórców na oficjalnej strony gry. Wspomniane wyżej mapy to:

  • Królewski Kanion (Kings Canyon)

Znana jako Królewski Kanion wyspa, będąca niegdyś spokojną osadą na planecie Solace, zaczęła prosperować dopiero wtedy, gdy IMC postanowiło założyć na niej placówkę badawczo-rozwojową. Znajdowały się tam baza lotnicza, stacja uzdatniania wody oraz mnóstwo innych obiektów istotnych dla działań IMC. Działań takich jak prace nad ściśle tajnym projektem dotyczącym technologii fazowej lub radykalnym programem mającym na celu stworzenie armii symulakrów połączonych z jednym mózgiem. Na zewnątrz Królewski Kanion wydawał się jednak zwykłą placówką IMC, która mimo swoich wad zapewniała stabilność i miejsca pracy na Solace.

Aby rozładować napięcie, stacjonujący tu żołnierze IMC brali udział w walkach na wzór starć gladiatorów, organizowanych na arenie zwanej Kopułą Gromu. Kiedy lata później Syndykat nakazał przebudowę Królewskiego Kanionu, który miał się stać domem dla ich nowego krwawego sportu, Kopuła Gromu pozostała nietknięta. Był to swoisty hołd dla pierwowzoru tego, co dziś znamy jako Igrzyska Apex. Od tamtej pory wyspa przeszła wiele zmian. Nieznany sprawca zniszczył wieżę repulsorową, wybuch w opuszczonej placówce zajmującej się symulakrami doprowadził do zawalenia się Kopuły Gromu i Miasta Czaszek, a na sporej części wyspy prowadzono wykopaliska, które nadzorował syndykat. Jednak niezależnie od tego, jak będzie się zmieniać to miejsce, na zawsze pozostanie ono pierwszym domem Igrzysk Apex.

  • Skraj Świata (World’s Edge)

Talos to nieprzyjazna planeta, którą ze względu na silną aktywność wulkaniczną uważało się niegdyś za niezdatną do zamieszkania. Nie przeszkodziło to jednak małym grupkom przeciwników technologii w zapuszczeniu tam korzeni. Kiedy pod powierzchnią planety odkryto rzadki związek mineralny, Talos stał się centrum działań IMC. Zbudowano wieże redukujące ciepło, które miały schłodzić płynącą pod ziemią lawę i tym samym umożliwić wydobywanie zasobów. Cały kompleks nazwano – całkiem optymistycznie – Nowym Świtem. Wkrótce wokół niego powstało miasto znane jako Skraj Świata.

Kilkadziesiąt lat temu doszło do eksplozji jednej z wież, wskutek czego cała okolica wręcz zamarzła. Skraj Świata opustoszał, a jego jedynymi mieszkańcami pozostali członkowie małej społeczności łowców, którzy swego czasu gardzili nowoczesną technologią (i choć nadal nie są do niej przekonani, zaakceptowali ją pod wpływem Bloodhound, miejscowej bohaterki). Ruiny miasta i bogata w zasoby gleba planety przyciągnęły jednak uwagę dwóch potężnych grup: syndykatu najemników oraz Hammond Robotics. Dziś Skraj Świata jest drugą areną Igrzysk Apex i kluczowym centrum operacyjnym Hammond Robotics. To właśnie tam korporacja zainstalowała wydobywacz planetarny – najnowsze osiągnięcie współczesnego przemysłu wydobywczego, które pozwoli jej pozyskiwać zasoby na własną rękę.

  • Olimp (Olympus)

Olimp to miasto zbudowane na marzeniach. Ta unosząca się w chmurach nad Psamathe utopia była kiedyś miejscem, w którym najmądrzejsze osobistości na całym Odludziu spotykały się i wymieniały pomysłami, dokonując przełomów w dziedzinach nauki i sztuki. Jednak wszystkie marzenia mają swój kres. W tym przypadku był on naprawdę wybuchowy. Na terenie pewnego eksperymentalnego ośrodka badawczego doszło do wypadku, który doprowadził do powstania Wyrwy fazowej (ogromnej bańki energii fazowej) i sprawił, że pionierzy nauki z Odludzia czym prędzej opuścili miasto.

Mimo to sam Olimp przetrwał, utrzymywany przez zaawansowane systemy komputerowe, i szybko przyciągnął nowych członków elity. Przez 40 lat miasto było niezwykle popularnym miejscem urlopowym, w którym główną atrakcję turystyczną stanowiła Wyrwa. Niestety, z czasem stawała się ona coraz bardziej niestabilna, dlatego sześć miesięcy temu miała miejsce całkowita ewakuacja Olimpu. Teraz miasto pełni inną funkcję – z pomocą syndykatu najemników Hammond Robotics przekształciło je w nową arenę Igrzysk Apex. Po co? Można się tylko domyślać.

Mikropłatności

Jak przystało na tytuł free-to-play, Apex Legends posiada mikropłatności. Rolę waluty premium w grze spełniają Monety Apex. Ceny monet prezentują się następująco:

  1. 1000 Monet Apex – 40 zł
  2. 2150 Monet Apex – 80 zł
  3. 4350 Monet Apex – 160 zł
  4. 6700 Monet Apex – 240 zł
  5. 11500 Monet Apex – 400 zł

Monety pozwalają na kupowanie Pakietów Apex, przedmiotów kosmetycznych oraz nowych bohaterów (w tej chwili w sprzedaży dostępnych jest dwóch – Caustic i Mirage). Pakiety Apex to nazwa tutejszych lootboksów. Każdy zawiera trzy losowe przedmioty.

Przepustka bojowa

W trakcie trwającego 90 dni sezonu gracze mają do zdobycia sto poziomów. Do każdego z nich przypisana jest z góry ustalona nagroda. Niewielka część nagród dostępna jest dla wszystkich użytkowników – do odblokowania pozostałych potrzebna jest przepustka bojowa. Można ją nabyć wyłącznie w sklepie znajdującym się w grze przy użyciu Monet Apex.

Przepustka bojowa działa wstecz, tzn. w momencie jej zakupu otrzymamy przedmioty ze wszystkich wcześniejszych poziomów, które zdobyliśmy w danym sezonie. Dostępna jest w dwóch wariantach: zwykłym za 950 Monet Apex oraz w pakiecie za 2800 Monet Apex. Ten drugi w chwili zakupu zapewnia natychmiastowy awans gracza o 25 poziomów.

Przepustka bojowa traci ważność wraz z końcem sezonu. Po jej wygaśnięciu, gracz zachowuje wszystkie zdobyte dzięki niej przedmioty.

Skórki

Każdy gracz, który zakupi przepustkę bojową siódmego sezonu (Wstąpienie) otrzyma skórkę na broń Prowler oraz trzy nowe stroje dla Legend (dla postaci: Horizon, Revenant i Bloodhound).

Apex Legends

Apex Legends