autor: Bartosz Stasiek
Tryb gry. Windows 10 – użyteczne porady i funkcje
Spis treści
Tryb gry
Dla graczy bardzo ważnym jest, aby ulubiony tytuł chodził tak płynnie, jak to tylko możliwe. Niestety, Windows 10 przez długi czas zbierał negatywne opinie właśnie ze względu na brak optymalizacji pod tym kątem. Jednak w 2017 roku Microsoft postanowił ukłonić się w stronę graczy i wprowadził Tryb gry.
Dostępny z poziomu ustawień, tryb ten ma za zadanie przydzielenie większego priorytetu procesom generowanym przez daną grę, w konsekwencji poprawiając jej działanie. Aby na własnej skórze odczuć efekty tej opcji należy pamiętać, aby za każdym razem, gdy uruchamiamy jakiś tytuł, włączyć Tryb gry poprzez skrót klawiszowy Win+G (przy czym wiele nowych produkcji automatycznie jest rozpoznawana przez Windows 10 jako gry). Po ukazaniu się stosownego paska wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach, aby przeznaczyć większą ilość zasobów komputera do procesów gry.
Brzmi to wszystko pięknie, prawda? Jak nauczyła nas historia, w Windowsie 10 często wcale tak różowo nie jest - także w tym przypadku Microsoft nie uchronił się od wpadki. W sieci można znaleźć liczne, często skrajne opinie na temat Trybu gry: jednym pomógł on zauważalnie w optymalizacji pożądanych tytułów, dla innych włączenie opcji skutkowało raptowną wizytą na pulpicie. Mówiąc natomiast o rzeczywistym przełożeniu na wydajność, z relacji użytkowników można wywnioskować, że jeśli posiada się starsze podzespoły, Tryb gry pozwala wycisnąć z nich nieco więcej, obniżając obciążenie przez zewnętrzne programy. Z drugiej strony, współpraca trybu z nowszymi komponentami nie jest już tak udana – jakikolwiek wzrost osiągów może być niezauważalny. Warto jednak sprawdzić funkcję na własną rękę.