autor: Bartosz Stasiek
Box. Gdzie najlepiej przechowywać dane w chmurze
Spis treści
Box
- 10 GB darmowego miejsca.
- Linkowanie z zewnętrznymi programami.
- Pokaźne wsparcie dla firm.
- Brak polskiej wersji.
Box jest najdłużej działającym dyskiem w chmurze ze wszystkich wspomnianych w tym artykule, gdyż został założony już w 2005 roku. Jest obsługiwany po angielsku, ale wspiera płatności w złotówkach. Oryginalnie oferujący przechowywanie danych tylko firmom, Box rozszerzył swoje pakiety o opcje dla prywatnych użytkowników. Startowo dostajemy 10 GB darmowego miejsca na dysku; nie za dużo, nie za mało, jednak warto wspomnieć jedną istotną kwestię związaną z działaniem dysku – plik przesyłany na Boxa nie może przekraczać 250 MB. Warto mieć to na względzie, decydując się na umieszczenie danych multimedialnych w „chmurze”.
Ograniczenie to zostaje zniesione, gdy wybierzemy płatną opcję. „Personal Pro” umożliwia rozwinięcie pamięci do 100 GB za 50 zł/miesiąc i tu limit pojedynczego pliku wynosi już 5 GB. Maksymalna przestrzeń dyskowa w tym pakiecie nie jest może powalająca, biorąc pod uwagę resztę omawianych chmur, jednak dla wielu przeciętnych użytkowników będzie wystarczająca; kwestię ceny zostawiamy do osobistej oceny. Dla chętnych (oraz uprzywilejowanych) ciekawą opcją jest pakiet startowy w sekcji „Biznes”, który także oferuje 100 GB przestrzeni oraz lekko zmniejszony limit pojedynczego pliku do 2 GB za połowę ceny pakietu indywidualnego, czyli 25 zł/miesiąc. Ponadto opcja biznesowa wspiera wzmocnione szyfrowanie, ustawianie konkretnego dostępu do poszczególnych danych czy kopię zapasową poprzednich wersji pliku. Główny wymóg tego pakietu to zespół składający się od 3 do 10 osób.
Interfejs Boxa jest niesamowicie przejrzysty oraz intuicyjny, i to nie tylko w wersji na komputery stacjonarne, ale również aplikacji na urządzenia mobilne (obsługiwane systemy to Android, iOS, a nawet Windows Phone). Każda wspomniana odmiana Boksa oferuje wiele opcji tworzenia, sortowania czy przesyłania treści. Te narzędzia są także dostępne, jeśli stworzyło się plik poprzez Microsoft Office lub Dokumenty Google – wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę i można bez przeszkód edytować dane bezpośrednio w Boksie. Z racji swojego stażu na rynku, Box ma wsparcie właśnie takich gigantów, jak Google, czy Microsoft, co przekłada się na elastyczne zarządzanie danymi w obrębie usług tych producentów. Przykładowo, wystarczy zainstalowanie jednego dedykowanego programu, aby połączyć cały pakiet Microsoft Office z Boxem, co umożliwia zapisywanie stworzonych dokumentów na dysku w czasie rzeczywistym.