autor: Bartosz Świątek
TOP 10 programów do pracy zdalnej
Choć praca zdalna jest czymś zupełnie normalnym, to nie każdy miał okazję zaznajomić się z takim trybem wykonywania obowiązków zawodowych. Niestety pandemia koronawirusa wymusza na wielu pracodawcach dokonywanie szybkich zmian w tej materii.
Spis treści
Choć dla wielu osób w naszym kraju praca zdalna jest codziennością, to dla niektórych stanowi coś zupełnie nowego i nieznanego. W związku z epidemią koronawirusa wielu pracodawców jest obecnie zmuszonych do nagłych zmian i reorganizacji sposobu, w jaki funkcjonuje ich firma. Rodzi to komplikacje zarówno dla nich, jak i pracowników, którzy muszą nagle uczyć się obsługi nowych narzędzi i programów. To właśnie te ostatnie odgrywają w tej sytuacji kluczową rolę – w XXI wieku do komunikacji w miejscu pracy można używać nie tylko Skype. Nie brakuje też aplikacji ułatwiających delegowanie obowiązków i zarządzanie projektami. Przyjrzyjmy się kilku przykładom oprogramowania przydatnego do organizowania zdalnego miejsca pracy.
Dodatkowe narzędzia – VPN i chmura
Poza programami wymienionymi w tym tekście, w wielu wypadkach narzędziem bardzo przydatnym w pracy zdalnej – albo wręcz do niej wymaganym – może być także aplikacja VPN, dzięki której uzyskujemy bezpieczne połączenie z Internetem. Nasze propozycje najlepszych usług tego typu znajdziecie w osobnych tekstach poświęconych temu zagadnieniu.
Sprawa ma się podobnie z dyskami internetowymi, czyli chmurami – narzędzia tego typu bardzo ułatwiają synchronizowanie pracy pomiędzy różnymi członkami zespołu. Propozycje i parametry poszczególnych usług wyjaśniamy szczegółowo w osobnym artykule.
TeamViewer
- Służy do: zdalnego operowania na innym komputerze
- Dostępność: darmowy do użytku niekomercyjnego, płatny dla firm
- Strona aplikacji
Zdarza się, że pracodawca (lub inny pracownik) z jakiegoś powodu musi zdalnie zalogować się na firmowy sprzęt, który znajduje się w posiadaniu konkretnej osoby. Czasem jest to związane z problemami technicznymi, innym razem z konicznością sięgnięcia po dane, które znajdują się akurat na danym komputerze. W takich sytuacjach nieoceniony okazuje się program pokroju TeamViewer. Aplikacja współpracuje zarówno z pecetami, jak i urządzeniami mobilnymi.
Niestety z oprogramowania można korzystać bezpłatnie tylko do użytku niekomercyjnego (trzeba się też liczyć z ograniczonym czasem połączenia).
Całkowicie darmową alternatywą dla TeamViewera jest aplikacja UltraVNC. Program oferuje bardzo podobne możliwości, choć jest nieco trudniejszy w obsłudze. Jego ograniczeniem jest też kompatybilność z urządzeniami – współpracuje tylko z komputerami działającymi w oparciu system Microsoft Windows (za to wspiera różne jego warianty, poczynając od XP, a nawet 98 i 95, pod warunkiem, że sięgniemy po starszą wersję). Oprogramowanie daje też możliwość szyfrowania połączeń, która może się okazać nieoceniona w niektórych sytuacjach.