Smartfony z najlepszym aparatem | TOP 10
Smartfony są dzisiaj sprzętami wielofunkcyjnymi, a jednym z najważniejszych aspektów stała się jakość robionych zdjęć. Oto kilka smartfonów, które dzisiaj oferują najlepsze fotografie.
Spis treści
Gdyby do naszych czasów przeniósł się ktoś z niedalekiej, bo oddalonej o 13 lat przeszłości, prawdopodobnie nie uwierzyłby, czym stały się telefony komórkowe. To nie tylko urządzenia do komunikowania się z innymi, ale też aparaty fotograficzne. Kamery w smartfonach dokonały dużego skoku jakościowego – 13 lat temu oferowały obiektyw 2-megapikselowy i zdjęcia o rozdzielczości 1600 x 1200. Ponadto pierwszy iPhone nie miał funkcji kręcenia filmów. Teraz na rynku znajdziemy modele posiadające kilka obiektywów i matryce 108 Mpix. Które robią najlepsze zdjęcia?
Dzisiejsze telefony to nie tylko wyższa moc obliczeniowa, dzięki której stały się miniaturowymi komputerami noszonymi w kieszeniach, torbach, plecakach i torebkach. To też aparaty fotograficzne, które oferują lepszej jakości obrazy niż niektóre aparaty cyfrowe sprzed kilkunastu lat. Nawet najlepszy smartfon w dniu swojej premiery nie zrobi jednak lepszego zdjęcia niż kilkuletni bezlusterkowiec, a tym bardziej lustrzanka. Pomimo mniejszych możliwości to właśnie telefony komórkowe stały się naszym codziennym aparatem. Głównie przez ich uniwersalność, kompaktowość i wygodę użytkowania. Fotografie wykonane za pomocą smartfona trafiają zazwyczaj na portale społecznościowe. Takich zdjęć raczej nie przybliżamy i nierzadko oglądamy je tylko z poziomu małego wyświetlacza. To oraz kompresja sprawiają, że różnice w jakości pomiędzy fotkami z telefonu i aparatu cyfrowego mocno się zacierają. Niektóre jednak widzimy na pierwszy rzut oka. Dotyczy to także różnic w jakości zdjęć zrobionych przez dwa różne smartfony, szczególnie jeśli w jednym z nich soft lub obiektywy pozostawiają wiele do życzenia. Dla niektórych foto możliwości stały się jednymi z najważniejszych przy wyborze telefonu. To w takim razie, które modele są najlepsze?
Najlepsze fotosmartfony charakteryzują się matrycami i obiektywami o dobrych parametrach oraz dopracowanym oprogramowaniem. Soft jest w ich przypadku nawet ważniejszy niż hardware. Nie raz i nie dwa zdarzało się, że w dniu premiery aparaty rozczarowywały, a po aktualizacji oprogramowania radziły sobie już znacznie lepiej. Oto lista modeli, którymi można zrobić fotografie wysokiej jakości.
Smartfony z dobrym aparatem
- HTC U12+ - najlepszy fotosmartfon HTC
- Google Pixel 4 – świetny i powtarzalny w trybie automatycznym
- Motorola Edge+ - matryca 108 Megapikseli
- Apple iPhone 11 Pro Max – idealne zdjęcia na portale społecznościowe
- Samsung Galaxy Note 10+ - nadal w ścisłej topce
- OnePlus 8 Pro – znakomity w dzień i w nocy
- Huawei Mate 30 Pro – niezwykle szczegółowe fotografie
- Samsung Galaxy S20 Ultra – wysoka jakość przy dużym zoomie
- Xiaomi Mi 10 Pro – ogrom detali na zdjęciach 108 Mpx
- Huawei P40 Pro – cudowne kolory, kontrast i zoom
Zanim przejdziemy do omówienia wyników zestawienia, należy się Wam pewnego rodzaju wyjaśnienie. Starałem się wybierać smartfony różnych producentów i tylko te modele, które bez trudu można kupić w Polsce. Aby dwie, czy trzy marki nie zdominowały całego rankingu, przy niektórych propozycjach podałem drugi model tej samej firmy, który również wykonuje bardzo wysokiej jakości zdjęcia i normalnie prawdopodobnie znalazłby się w zestawieniu 10 najlepszych pod tym względem telefonów.
Ważna jest jeszcze jedna kwestia. Wybierając smartfony do zestawienia, w dużej mierze sugerowałem się testami serwisu DXOMark, który profesjonalnie sprawdza jakość aparatów w telefonach komórkowych. Co prawda są tacy, którzy wątpią w pełny obiektywizm tych specjalistów (zwłaszcza po przyznaniu korony Xiaomi Mi 10 Ultra), ale w sieci brakuje serwisów mogących pochwalić się lepszymi porównaniami na taką skalę. Tak czy inaczej, zachęcam nie-do-końca sugerować się kolejnością. To po prostu zbiór 10 najlepszych fotosmartfonów i w dużej mierze można dowolnie go przetasować.
Chcesz wiedzieć, jak robić ładne zdjęcia telefonem? Zapoznaj się z naszym wideo przygotowanym na kanale GRYOnline Technologie:
Słowniczek pojęć związanych z mobilną fotografią
Zanim przejdziemy do właściwego rankingu, warto będzie zapoznać się z objaśnieniem kilkunastu pozycji dotyczących mobilnej - i nie tylko - fotografii:
dynamika/rozpiętość tonalna – im większa, tym bardziej możliwe staje się zarejestrowanie detali kontrastowego kadru bez utraty szczegółów w jasnych i ciemnych partiach. W uproszczeniu jest to różnica pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem fotografowanej sceny (źródło: Wikipedia). Różnica ta staje się jeszcze większa (efekt pożądany) po przejściu w tryb HDR.
ekspozycja – ilość światła padającego na sensor. Wpływa na nią wartość przesłony i czas naświetlania. W smartfonie parametry te dobierane są automatycznie. Można je ustawić także ręcznie w trybach „Pro” (częściej czas naświetlania niż wartość przysłony). Jeśli urządzenie lub użytkownik sobie z tym nie radzi, zdjęcie wychodzi zbyt jasne (przepalone) bądź zbyt ciemne, co sprawia, że detale w cieniach są niewidoczne. Ekspozycja najczęściej wykłada się na mocno kontrastowej fotografii. Przy takiej scenie warto sięgnąć po tryb HDR.
kolory – a konkretniej ich odwzorowanie. Profil może być różny. Od tego nastawionego na uzyskanie naturalnych barw po opcję z żywszymi, mocniej nasyconymi kolorami, które są atrakcyjniejsze dla wielu użytkowników. Przy rozbudowanym oprogramowaniu można wybrać profil barw, ewentualnie poddać zdjęcie obróbce już po jej wykonaniu.
autofokus – zdolność do automatycznego ustawienia ostrości. Przy tym parametrze ważna jest również szybkość działania.
szumy – im mniej, tym lepiej. Szumy to zakłócenia widoczne głównie przy dużym powiększeniu oraz na fotografiach nocnych, wykonanych telefonem, który nie radzi sobie w kiepskich warunkach oświetleniowych. Jeśli mielibyśmy je zobrazować, przyrównalibyśmy je do efektu śnieżącego telewizora, w czasach kiedy królował sygnał analogowy.
artefakty – znacznie poważniejsze zakłócenia niż szumy. Pojawiają się one np. w formie efektu flary, kolorowych obwódek widocznych przy krawędziach, które są nieostre i/lub mocno kontrastują z najbliższym elementem.
tryb nocny – tryb dedykowany robieniu zdjęć po zmroku. Charakteryzuje się głównie dłuższym czasem naświetlania, co wymaga od użytkownika utrzymania telefonu w bezruchu przez kilka sekund. Mocno pomaga w tym optyczna stabilizacja.
zoom – inaczej przybliżenie. Występuje w trzech rodzajach: optycznym, hybrydowym oraz cyfrowym. Tylko ten pierwszy nie powoduje pogorszenia jakości - jest tzw. bezstratny. Ostatnio na rynku smartfonów panuje trend, aby uzyskiwać jak największy zoom, nawet 50-krotny i większy. W zdecydowanej większości przypadków nie ma to żadnego sensu z uwagi na okropną jakość zdjęć przy tak dużym zbliżeniu i trud związany z odpowiednim wykadrowaniem.
efekt bokeh – polega na rozmyciu drugiego i dalszych planów przy jednoczesnym pozostawieniu tego pierwszego w pełnej ostrości. Efekt jest pożądany przede wszystkim w trybie portretowym, ale nie tylko. O jego jakości świadczy dokładność w oddzieleniu obiektu/osoby na pierwszym planie od tła. Większość smartfonów, nawet ze średniej i niskiej półki, jest wyposażona w dedykowany sensor do mierzenia głębi. W bardziej zaawansowanych modelach pojawia się on także na froncie urządzenia. Efekt bokeh można uzyskać również w pełni cyfrowo.
optyczna stabilizacja – minimalizuje liczbę tzw. poruszonych zdjęć. Istnieje także cyfrowa stabilizacja, ale jest ona znacznie mniej efektywna. Optyczna stabilizacja jest przydatna szczególnie podczas robienia fotografii w nocy, kiedy to czas naświetlania jest dłuższy.