autor: Arkadiusz Dziermański
Technologia 5G – telefony to dopiero początek. Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?
Spis treści
Technologia 5G – telefony to dopiero początek
Rozwój sieci 5G potrwa wiele lat. Na początku będzie tylko szybciej, a i to nieznacznie. To nie jest tak, że po starcie sieci 5G nagle na ulice trafią autonomiczne pojazdy. Nic z tych rzeczy. Internet w telefonie też nie rozpędzi się do 5 Gb/s po podpisaniu nowej umowy i uruchomieniu nowych częstotliwości na nadajniku.
Aby to wszystko było możliwe, sieć 5G musi działać na wysokich częstotliwościach, które będą zaczynać się od 26 GHz. To z kolei wymaga budowy gęstej siatki nadajników, praktycznie co kilkadziesiąt metrów. Oczywiście nie będą to ogromne nadajniki, takie jakie widzimy na dachach budynków, a coś co wielkością przypomina routery Wi-Fi, jakie mamy w domach. Zanim to nastąpi, minie jednak dobrych parę lat, bo koszty budowy sieci są bardzo wysokie.
Dodatkowo, bardzo niskie opóźnienia i bardzo wysokie prędkości Internetu będą możliwe w tzw. sieci SA (standalone), czyli sieci samodzielnej. Takiej, w której cała transmisja danych jest realizowana w sieci 5G. W pierwszej kolejności, co zobaczymy też niedługo w Polsce, budowana będzie sieć NSA (non-standalone), której podstawą będzie LTE. W skrócie, nasz telefon będzie stale połączony z siecią LTE, ale w momencie kiedy zaczniemy korzystać z Internetu, przełączy się na szybszą sieć 5G. Ogromną zaletą 5G w sieci NSA jest możliwość uruchomienia jej na istniejących częstotliwościach. Takich, na których dzisiaj działa sieć LTE, a nawet… telewizja naziemna.
Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie