futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 11 grudnia 2015, 21:31

autor: Khalosh & g40

Obudowa, podzespoły, technikalia. PlayStation 4 FAQ

Spis treści

Obudowa, podzespoły, technikalia

O sukcesie konsoli stanowią dostępne na nią gry, jednak bardziej fizyczny wymiar urządzenia również nie pozostaje bez znaczenia. Przede wszystkim PlayStation 4 jest zaskakująco... małe i lekkie. To niewielka, zgrabna skrzynka i chociaż można się kłócić, czy jest ładna, czy nie, to ogólne gabaryty zasługują na uznanie. „Czwórka” wygląda jak wersja Slim i ciekawi jesteśmy, jak zaprezentuje się prawdziwe PS4 Slim, jeżeli Sony zamierza kontynuować tradycję i za kilka lat wyprodukuje smuklejszą wersję nowej maszynki.

Nie ma sensu przesadnie rozpisywać się na temat walorów estetycznych urządzenia, w którego obudowie zamknięto wszystkie podzespoły. Konsola powinna dobrze komponować się z meblami w salonie i z tym „czwórka” raczej nie ma problemu – ustawione w poziomie czy w pionie pudło jest na tyle estetyczne i neutralne, że nie powinno gryźć się z resztą wystroju wnętrza.

Na dłuższą metę ważniejsze jest jednak nie to, jak konsola wygląda, ale co ma w środku. Urządzenie napędza ośmiordzeniowy procesor Jaguar AMD (a dokładnie nietypowe połączenie dwóch czterordzeniowych Jaguarów), do spółki ze zmodyfikowanym Radeonem, którego moc obliczeniowa sięga teoretycznie 1,84 TFLOP-ów, oraz 8 GB pamięci RAM typu DDR5 (dla porównania PS3 łącznie miało tylko 512 MB RAM-u).

Według firmy Sony PlayStation 4 jest dziesięciokrotnie szybsze od PlayStation 3. To jednak nie wszystko – konsola bazuje na architekturze x86-64, znanej z pecetów, co oznacza, że deweloperom znacznie łatwiej konwertować na nią multiplatformowe gry. Koniec z sytuacją z poprzedniej generacji, kiedy to PS3 zazwyczaj dostawało gorzej działające i wybrakowane porty, ponieważ twórcy mieli problemy z opanowaniem specyficznego procesora tamtej konsoli.

Ośmiordzeniowa konsola do tej pory oferowała jedynie sześć rdzeni deweloperom gier. Sytuacja zmieniła się w listopadzie 2015 roku, kiedy Sony, po dwóch latach, zdecydowało się na odblokowanie dodatkowego, siódmego rdzenia konsoli, którego zadaniem do tej pory była między innymi obsługa interfejsu użytkownika. Nie wiadomo, w jakim stopniu modyfikacja ta wpłynęła na wzrost mocy urządzenia, ale można przypuszczać, że w skali całości jest on raczej niewielki.

Ósma generacja konsol w przeciwieństwie do poprzednich w momencie debiutu nie oferowała większej mocy niż komputery PC. Niemniej to właśnie konsole pozostają głównym segmentem rynku, na którym opierają się średni i duzi wydawcy gier. Dość często można się jednak spotkać z opinią, jakoby nowa generacja miała trwać znacznie krócej niż poprzednia, skoro już na starcie bez problemu da się kupić komputer o mocy obliczeniowej wyraźnie przewyższającej możliwości tak PlayStation 4, jak i Xboksa One. Czy tak będzie faktycznie, okaże się w przeciągu kolejnych dwóch lat. Rozwijająca się technologia hełmów wirtualnej rzeczywistości jest bardzo zasobożerna, a przygotowane na nią rozbudowane gry wymagają znacznie bardziej płynnego wyświetlania obrazu, niż PS4 jest w stanie zaoferować.

Często zadawane pytania

Co znajduje się w zestawie z konsolą?

W podstawowym zestawie, oprócz samej konsoli z zainstalowanym twardym dyskiem (5400 RPM) o pojemności 500 GB lub 1 TB w nowszych wersjach urządzenia, dostajemy pad DualShock 4, zestaw słuchawkowy mono oraz kable: zasilający, micro USB i HDMI.

Jakie ma wymiary oraz ile waży PlayStation 4?

Pierwsza wersja konsoli mierzy 275×53×305 mm i waży 2,8 kg, a w czasie pracy pobiera maksymalnie 250 W (nominalnie około 150 W).

Co oferuje model CUH-1200?

Najnowszy dostępny w handlu model konsoli oznaczony jest kodem CUH-1200. Wraz z nim producent zdecydował się na wprowadzenie kilku znaczących usprawnień. Konsola jest o 10% lżejsza i waży 2,5 kg, o kilkanaście procent zmniejszyło się jej zapotrzebowanie na prąd. Model CUH-1200 oficjalnie pobiera maksymalnie 230 W (nominalnie około 122 W). Ponadto maszyna jest o 6 decybeli cichsza oraz inaczej zaaranżowano jej tylną ściankę, zmieniając położenie portów. Przyciski odpowiadające za uruchamianie konsoli i wysuwanie płyty są teraz mechaniczne – w poprzednich modelach działały na dotyk. Największą widoczną zmianą jest pozbycie się błyszczącej osłony dysku twardego na górnej obudowie urządzenia. Teraz jest ono zbudowane w całości z matowego plastiku. Zmieniła się także liczba modułów pamięci GDDR5 montowanych na płycie głównej – teraz jest ich osiem zamiast szesnastu (oczywiście ich ogólna pojemność pozostała taka sama).

Jakie wejścia i wyjścia ma PS4?

Z tyłu znajdują się wyjścia Toslink SPDIF (optyczne audio), HDMI (audio/wideo), Ethernet i AUX (tylko do podłączenia kamerki PlayStation Camera). Z przodu zamontowano dwa porty USB.

Czy konsola może stać w pionie?

Tak, konsola może pracować w ustawieniu pionowym. Sony produkuje specjalną podstawkę (w tej chwili nie jest ona dodawana do żadnego zestawu i trzeba ją dokupić osobno), która zwiększa stabilność konsoli, ale nie jest ona niezbędna do postawienia PS4 pionowo.

Czy PS4 ma zewnętrzny zasilacz?

Nie, w przeciwieństwie do Xboksa One urządzenie ma wbudowany zasilacz, a do podpięcia konsoli do prądu wystarczy zwykły kabel zasilający z wtykiem 2-pinowym płaskim.

Jak głośne jest PlayStation 4?

Dużo zależy od umiejscowienia konsoli i obciążenia podzespołów. Wentylator nie jest bezszelestny, ale zdaje się działać ciszej niż w PS3 i podczas normalnego użytkowania nie powinien przeszkadzać. Nowsze wersje (od modelu CUH-1200) są nieco cichsze od pierwszej wersji.

Czy PS4 mocno się nagrzewa?

Z naszych dotychczasowych obserwacji wynika, że sama konsola przesadnie się nie nagrzewa, ale za to wydmuchuje z siebie dużo ciepłego powietrza, dlatego też należy jej zapewnić sporo miejsca do wentylacji i nie zostawiać w pobliżu przedmiotów wrażliwych na wysoką temperaturę.

Czy obudowa się palcuje?

Tak, przy czym na jej lewej, lakierowanej części ślady są znacznie bardziej widoczne. Problem ten wyeliminowano w serii urządzeń rozpoczynającej się od modelu CUH-1200, które w całości są zbudowane z matowego plastiku.

Czy PS4 da się podłączyć do monitora bez wejścia HDMI?

Tak, wystarczy przejściówka HDMI-DVI. Więcej o podłączaniu PS4 do monitora i głośników – tutaj.

Czy telewizor musi mieć wbudowane głośniki lub gniazdo słuchawkowe?

Nie, dźwięk z PS4 można wyprowadzić przez wyjście Toslink, USB lub gniazdo słuchawkowe w DualShocku 4.

Czy w PS4 można wymienić dysk twardy?

Tak, w konsoli można zamontować inny dysk SATA II 2,5”, pod warunkiem, że ma on ponad 160 GB pojemności i nie mierzy więcej niż 9,5 mm w pionie, przy czym może to być dysk SSD (należy jednak pamiętać, że konsola nie wykorzysta dobrodziejstw tej technologii w postaci szybkiego transferu danych). Istnieją ponadto specjalne obudowy produkowane przez firmy niezwiązane z Sony, które po połączeniu z obudową konsoli pozwalają zamontować 3,5-calowe dyski twarde. Choć teoretycznie PS4 powinno obsługiwać dyski o maksymalnej pojemności 2 TB, można pokusić się o zamontowanie urządzenia o większej pojemności. Problemem jest jednak zapewnienie skutecznego odprowadzania ciepła, wobec czego tego typu rozwiązania raczej nie są polecane.

Czy wymiana dysku kończy gwarancję?

Nie, podobnie jak w przypadku PS3, wymiana dysku przez użytkownika jest w pełni wspierana przez Sony.

Czy konsola pozwala na przechwytywanie obrazu poprzez zewnętrzne urządzenie podłączane do komputera?

Tak. W menu PlayStation 4 można na czas grania wyłączyć ochronę HDCP. Niestety, w przypadku filmów taka możliwość nie istnieje i jeżeli decydujemy się na korzystanie z urządzenia jako odtwarzacza filmów BD, HDCP musi być uruchomione.

Jak grać na PS Vita w tytuły z PS4? Korzystamy z funkcji Remote Play
Jak grać na PS Vita w tytuły z PS4? Korzystamy z funkcji Remote Play

Remote Play to funkcja, która umożliwia granie na PlayStation Vita w tytuły z PlayStation 4. PS4 streamuje obraz na ekran przenośnej konsoli, którą wykorzystujemy jako kontroler.

Jak pobrać gry na PS4 dodane do PS Plus bez posiadania PlayStation 4?

Jedną z większych atrakcji PlayStation Plus są darmowe gry dla subskrybentów abonamentu. W prosty sposób można przypisywać te gry do swojego konta na PlayStation Network i budować swoją biblioteczkę nawet nie posiadając konsoli.

Tworzenie konta PlayStation Network na PS4

Poradnik krok po kroku jak założyć konto na PlayStation Network i powiązać go z profilem na PlayStation 4.