autor: Jaroszewski Damian
Laptop dla programisty i naukowca. Na mocnym laptopie można nie tylko grać
Spis treści
Laptop dla programisty i naukowca
Nie da się ukryć, że w ostatnich latach doszło do dużego spowolnienia na polu procesorów, przy jednoczesnym dynamicznym rozwoju układów graficznych. Między innymi dlatego wzrosło znaczenie GPU w obliczeniach ogólnego przeznaczenia. Pomimo dużo niższego taktowania, karty graficzne pozwalają wielokrotnie skrócić czas wykonywania obliczeń równoległych. To dlatego, że – w porównaniu z CPU – mają one dużo więcej rdzeni.
Trzeba jednak pamiętać, że procesory graficzne domyślnie nie zostały stworzone do tego typu zadań, więc trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami i utrudnieniami. W każdym razie GPU oferują dzisiaj bardzo korzystny stosunek ceny do mocy obliczeniowej, która jest nieporównywalnie wyższa w porównaniu z tradycyjnymi procesorami. To dlatego są coraz szerzej wykorzystywane do profesjonalnych celów.
Jak to możliwe, że GPU są szybsze w obliczeniach równoległych? Na początek należałoby opisać, jak radzą sobie z tym tradycyjne procesory. Każde skomplikowane zadanie jest rozkładane na mniejsze kroki, które są wykonywane po kolei. Tymczasowe wyniki trafiają do szybkich, ale niepojemnych rejestrów pamięci CPU. Jeśli te są pełne, to wykorzystuje się pamięć cache, a później pamięć operacyjną. To znacząco wydłuża cały proces, między innymi z powodu zapisywania i odczytywania danych. W przypadku kart graficznych używane są setki, a nawet tysiące mniejszych rdzeni, które razem są w stanie wykonywać wiele zadań jednocześnie. Poza tym GPU ma dostęp do szybszej pamięci, co dodatkowo ułatwia pracę.
Zostało jeszcze 51% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie