autor: Jacek Winkler
Musisz mieć komputer do gier w 4K, żeby monitor ultrawide był naprawdę super. Trzy monitory 16:9 vs jeden ultrawide 21:9
Spis treści
Musisz mieć komputer do gier w 4K, żeby monitor ultrawide był naprawdę super
Wydajność i kompatybilność testowanych przez nas rozwiązań z popularnymi grami będzie dla wielu czytelników absolutnym priorytetem podczas wyboru. Popularne monitory ultrapanoramiczne w formacie 21:9 mają z reguły wyższą rozdzielczość niż odpowiadające im wyświetlacze 16:9. Więcej pisaliśmy o tym w artykule Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9, do którego lektury serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych kupnem ultrapanoramy.
Jedna rzecz, którą z całą pewnością musicie brać pod uwagę rozważając przesiadkę na ultrawide, jest właśnie wydajność komputera. Ilość pikseli z góry determinuje wydajność karty graficznej podczas korzystania z natywnej rozdzielczości początkowej. Porównując standardowy monitor 16:9 z ultrawide 1080p, ilość pikseli wzrasta o 33% i pomimo tego, że jest to wartość zdecydowanie niższa od 1440p, nadal musimy brać pod uwagę spadek klatek na sekundę. Analogicznie, ten sam efekt widzimy w momencie używania monitorów 1440p. Ultrapanoramiczny odpowiednik WQHD zwiększa liczbę pikseli o 34% względem wyświetlaczy o formacie 16:9.
Standardowy monitor ultrawide 1080p nie wymaga tak mocnej karty graficznej jak w przypadku korzystania z ekranów QHD 1440p. 33% wzrost ilości pikseli przełoży się na 15-25% mniejszą wydajność, w zależności od zastosowanej karty graficznej (ilość jednostek cieniujących, ilość pamięci VRAM i jej przepustowość, ROP i TMU), ale nawet karty ze średniej półki wydajnościowej typu RTX 2060, czy Radeon RX 5600XT podołają dosłownie każdej grze na rynku utrzymując stałe 60 fps na ustawieniach wysokich.
Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie