Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC
Co zrobić gdy komputer się nie uruchamia? Przedstawimy Wam kilka porad i wskazówek dzięki którym Wasze blaszaki powrócą do życia niczym feniks z popiołów (przynajmniej taką mamy nadzieję…).
Spis treści
PC się nie uruchamia – powodów może być wiele. Dlatego warto omówić różne warianty tego uciążliwego problemu. Jeśli często pracujesz przy komputerze, prawdopodobnie wcześniej czy później napotkasz problemy. Jeden z najbardziej nieprzyjemnych – sprzęt w ogóle się nie uruchamia i nie daje znaków życia lub pojawia się obraz startowy, a potem cisza. Coś takiego może być bardzo irytujące i niepokojące, szczególnie po montażu nowego zestawu.
![Czarny ekran nie musi od razu oznaczać najgorszego! Może być jeszcze niebieski... - Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC - dokument - 2023-11-02](/Galeria/Html/Artykuly/1830766390.jpg)
Ale nie panikuj. Źródło błędu często można skutecznie zidentyfikować przy odrobinie cierpliwości. Problem mogą wywoływać czasem bardzo drobne rzeczy, które uda się łatwo naprawić. Pokażemy Ci, jak najlepiej je rozwiązywać i jakie są najczęstsze przyczyny problemów związanych z rozruchem PC.
AKTUALIZACJA 2023
W odświeżeniu rozszerzyliśmy poradnik o problemy z dyskiem i systemem operacyjnym.
Poniżej znajdziecie krótką listę szybkich kroków, które należy wykonać, aby zidentyfikować problem z komputerem. Bardziej szczegółowe rozwinięcie znajduje się na kolejnych stronach tego artykułu.
- Jeśli PC się nie uruchamia, w pierwszej kolejności sprawdź, czy zasilacz jest włączony i podłączony do sieci elektrycznej.
- Sprawdź ponownie wszystkie wtyki i kable we wnętrzu komputera.
- Odłącz od płyty głównej wszystkie komponenty, które nie są absolutnie niezbędne do startu.
- Kiedy PC uruchamia się ponownie po wyjęciu komponentów, teraz podłączasz je pojedynczo we właściwe miejsca i po zamontowaniu każdego z nich sprawdzasz, czy nastąpi prawidłowy rozruch.
- Jeśli komputer nadal się nie uruchamia, należy sprawdzić, czy karta graficzna nie powoduje problemu – podłączamy monitor do GPU zintegrowanego z procesorem.
- Sprawdzamy poszczególne kości RAM, czy działają we wszystkich gniazdach pamięci.
- Sprawdzamy ustawienia zegara, czasu lub napięcia pamięci w BIOS-ie (lub w UEFI) komputera.
- Przywracamy BIOS lub UEFI do ustawień domyślnych, np. poprzez wyjęcie baterii CMOS na około pół minuty.