Resetowanie BIOS/UEFI. Pierwsza pomoc dla komputera
Spis treści
Resetowanie BIOS/UEFI
Jeśli komputer PC nie uruchomi się lub zobaczysz tylko czarny ekran, oczywiście nie możesz dokonać żadnych ustawień w BIOS-ie lub UEFI. Jednak nadal możliwe jest przywrócenie ustawień domyślnych poprzez skasowanie tak zwanego „CMOS”.
W dużym skrócie CMOS to pamięć służąca do przechowywania wybranych ustawień BIOS-u, nawet jeśli komputer jest wyłączony. W przypadku wyjęcia na pewien czas (powinno wystarczyć około 30 sekund) odpowiedniej baterii z płyty głównej, ustawienia domyślne zostaną załadowane przy następnym uruchomieniu komputera.
W zależności od płyty głównej, istnieją również inne sposoby usunięcia CMOS, na przykład przez ustawienie zworki na płycie głównej lub nawet przez naciśnięcie specjalnego przycisku. Jakie są możliwości w Twoim przypadku, możesz przeczytać w instrukcji obsługi płyty głównej, najczęściej w punkcie „Clear CMOS”. Nie martw się, jeśli nie masz już swojej instrukcji pod ręką: podręczniki w formacie PDF można pobrać z oficjalnych stron producenta, na przykład przez smartfon lub na komputerze znajomego.
Lepsze płyty główne są często wyposażone w dwie kostki BIOS-u. Jeśli więc podejrzewasz, że pecet nie chce uruchomić się właśnie z powodu problemu z „Basic Input Output System”, warto będzie aktywować drugi BIOS i ponowić próbę włączenia komputera. Instrukcję, jak to zrobić z całą pewnością znajdziesz w papierowej i/lub cyfrowej instrukcji od swojego modelu płyty głównej.
Wreszcie, niektóre płyty główne oferują pomoc w postaci wskaźnika LED. Dwucyfrowy wyświetlacz na płycie pokazuje różne kody w kolejnych etapach inicjalizacji sprzętu. Co dany kod oznacza i jak rozwiązać związany z nim problem, można sprawdzić w instrukcji obsługi. Np. jeśli komputer utknie przy inicjalizacji pamięci, już wiadomo co jest źródłem naszych kłopotów.
W najgorszym przypadku płyta główna, procesor lub zasilacz jest uszkodzony, wtedy pomocna będzie tylko wymiana odpowiednich komponentów. Często jest to jednak problem łatwiejszy do rozwiązania i można go bezproblemowo zidentyfikować za pomocą opisanych tu metod.
Jeśli macie inne wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów związanych z uruchamianiem komputera (bez użycia młota i kowadła, naturalnie rzecz biorąc), albo zdarzyły Wam się jakieś nietypowe „przygody” podczas startu peceta, dajcie znać w komentarzach!
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem GameStar, należącym do grupy medialnej Webedia. Polskie opracowanie tekstu wykonał Michał Ostiak.