Tanie i dobre – ranking kart graficznych. Jakie karty graficzne kupują Polacy
Spis treści
Tanie i dobre – ranking kart graficznych
Poniżej prezentujemy listę 7 kart graficznych, które nie załapały się do naszego TOP5, ale w sprawdzanych przez nas sklepach internetowych również cieszyły się ogromną popularnością (część z nich jest stosunkowo tania):
- Gigabyte Radeon RX 570 4GB
- Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming 8GB OC
- MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming 6GB
- Asus Radeon RX 580 Dual 8GB OC
- Gigabyte GeForce GTX 1650 SUPER 4GB OC
- Sapphire Radeon RX 5600 XT PULSE 6GB
- Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER Windforce 8GB
Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, kiedy spojrzymy na nasze zestawienie, jest fakt, że dominują w nim modele od Gigabyte (14 razy wymienione w tabelce „Ranking kart graficznych dla poszczególnych sklepów” i 3 karty w TOP 5). Firma dała się poznać jako ta, która oferuje świetny stosunek wydajności do ceny. Gigabyte natomiast zauważalnie oszczędza na wyglądzie, ale co za tym idzie - oszczędzają także klienci.
Fanatycy wirtualnej wojny pomiędzy „Zielonymi” i „Czerwonymi” również mogą wyciągnąć na podstawie naszego zestawienia pewne wnioski. Zauważalnie dominują tutaj podzespoły Nvidii, co oznacza, że Polacy wciąż niezbyt chętnie sięgają po mniej popularne produkty. Na 25 modeli, które możecie znaleźć w naszej tabeli, tylko 9 kart to propozycje od AMD.
Warto także zwrócić uwagę, że większość kart graficznych, która znalazła się w zestawieniu, dysponuje 8 GB pamięci RAM. Pokazuje to, że gracze coraz śmielej myślą o graniu w rozdzielczościach innych niż standardowe 1920x1080. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również karty GeForce RTX, które sukcesywnie wypierają poprzednie technologie. Najważniejszą „ostoją” GTX-ów pozostał prowadzący w zestawieniu GTX 1660 SUPER, głównie ze względu na stosunek jakości do ceny.
Czy w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się eksplozji popularności Redeonów? Jest na to szansa. Wskazuje na to wzrost liczby (z 6 na 9) Radeonów w stosunku do poprzedniej wersji rankingu. Jednak póki co, na polskim rynku kart graficznych bez zmian - dominuje Nvidia, a Radeon tylko próbuje uszczknąć coś dla siebie z tego tortu.
Dlaczego karty graficzne są drogie
Układy graficzne nigdy nie należały do najtańszych podzespołów. Od czasu do czasu ich ceny dodatkowo rosną. Dlaczego? Powody są różne. Kilka lat temu wpływ na to miała słaba dostępność kart graficznych spowodowana wielkim boomem na kopanie kryptowalut. Do tego zadania doskonale nadawały się procesory graficzne dysponujące dużą mocą obliczeniową. W okresie tym zaczęły powstawać całe „kopalnie” skupiające kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt egzemplarzy w ramach jednej „koparki”. Masowe wykupowanie wydajnych modeli sprawiło, że tych zaczynało brakować w sklepach. Producenci nie nadążali z ich produkcją. Szaleństwo na wirtualne waluty odbiło się negatywnie na rynku kart graficznych jeszcze w inny sposób. Na popularnym serwisie aukcyjnym i stronie z ofertami lokalnymi pojawiały się setki, jeśli nie tysiące „pokoparkowych używek”. Ciągła praca przez wiele miesięcy fatalnie wpłynęła na ich osiągi i znacznie skróciła żywotność.
Karty graficzne stają się droższe również przez rosnące ceny pamięci DRAM. Za zjawisko to odpowiada głównie duże zapotrzebowanie. Czasami popyt rośnie do takiego poziomu, że zaczyna przewyższać możliwości produkcyjne. Następnego wzrostu cen GPU można spodziewać się wraz z premierą konsol nowej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X. Na razie są to jednak tylko prognozy. Większe ceny mogą być następstwem dużego zapotrzebowania na pamięć GDDR6. Trafi ona do nowych produktów Sony i Microsoftu.