autor: Krzysztof Osuch
Uszkodzenie fizyczne – co robić?. Jak odzyskać utracone dane z dysku?
Spis treści
Uszkodzenie fizyczne – co robić?
Co jednak, gdy nie mamy do czynienia z przypadkowym skasowaniem danych, lecz z fizycznym uszkodzeniem nośnika? Cóż, tu znów dużo zależy od konkretnego przypadku, samego nośnika oraz rodzaju i stopnia uszkodzenia.
W kwestii klasycznych, talerzowych dysków twardych, jeśli pojawiły się uszkodzone sektory, to jest szansa, iż zdążymy zgrać dane przed pogłębieniem się uszkodzeń. Dzięki szybkiemu działaniu zaoszczędzimy zarówno czas, jak i pieniądze. Trzeba tu jednak pamiętać o tym, że jeśli dysk stracił hermetyczność, to zgrywając dane w domu możemy pogłębić uszkodzenia do tego stopnia, że ich uratowane stanie się bardzo skomplikowane.
Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, gdy zaklinuje się głowica bądź talerze przestaną się kręcić. Wtedy nie ma szans, by obeszło się bez ingerencji profesjonalnego serwisu. W przypadku nośników HDD, serwisant zazwyczaj poszuka (po uprzednim zdiagnozowaniu uszkodzenia) tzw. „dawców części”. Najczęściej kończy się to przełożeniem naszych talerzy do nowego, w pełni sprawnego dysku. Dlaczego nie powinno się tego robić w warunkach domowych? Każdy, nawet najdrobniejszy pyłek czy niewidoczny kurz może spowodować kolejne poważne uszkodzenia. Serwisanci najczęściej dokonują takiego przełożenia w sterylnym laboratorium, w masce na twarzy. O ile samo podmienienie talerzy nie jest dużym problemem, to znalezienie stosownego „dawcy” bywa problematyczne.
Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie