autor: Szymon Liebert
Jakość obrazu. Jak nagrywać filmy z PS3 i Xboksa 360? Test AverMedia Game Capture HD
Spis treści
Jakość obrazu
Jakość obrazu
Pliki zapisane na dysku podłączonym do urządzenia można odtworzyć bezpośrednio z niego na ekranie. Zauważymy wtedy, że produkt nagrywa obraz w zadowalającej jakości, która jest bez porównania lepsza od tego, co uzyskalibyśmy przy zastosowaniu prostej karty TV i wejścia kompozytowego. Właściwie nigdy nie zdarzyło się, aby wideo miało jakieś widoczne artefakty graficzne czy spowolnienia. Sesja z Castlevanią: Harmony of Despair, dwuwymiarową grą arcade, działającą w 60 klatkach animacji na sekundę, wyglądała więc naprawdę płynnie. Równie dobrze od tej strony zaprezentowały się takie pozycje jak Assassin’s Creed: Revelations na Xboksie 360 oraz imponujące wizualnie Child of Eden na PlayStation 3.
Poniższe filmy nagrane zostały w najwyższych ustawieniach Game Capture HD i bez dodatkowej kompresji zostały opublikowane w serwisie YouTube. Kliknij dwukrotnie na filmie by wejść w tryb pełnoekranowy i za pomocą przycisku koła zębatego zmień jakość filmu na 720p.
Game Capture HD to nie tylko przechwytywanie filmów – urządzenie może łapac też obrazki. Służy do tego osobny przycisk na pilocie. Co ciekawe, screeny da się robić także podczas odtwarzania zapisanego wcześniej wideo.
Pytanie, które zadaje sobie pewnie wiele osób, brzmi: jak dobry jest obraz nagrywany przez Game Capture HD? No cóż, odpowiedź nie zadowoli malkontentów i perfekcjonistów, bo produkt działa nieźle, ale daleki jest od doskonałości. Urządzenie obsługuje maksymalną rozdzielczość 1080i, chociaż optymalnym ustawieniem wydawałoby się 720p. Nawet przy najlepszej jakości obrazu, jaką da się wybrać w menu, efekty pozostawiają wiele do życzenia. Brakuje ostrości, a kolory są nieco wyblakłe. To zapewne po części wina kabla component, który przecież nie ma takich właściwości jak HDMI. Znaczenie ma prawdopodobnie także niewygórowana cena produktu AverMedia na tle konkurencji. Ten stosunkowo tani sprzęt nie może więc rywalizować pod względem ostrości obrazu z profesjonalnymi rozwiązaniami.
Dalsza obróbka
Zaletą Game Capture HD jest to, że urządzenie nie wymaga do działania peceta. Możemy więc podłączyć je do telewizora i spokojnie nagrywać, nie kłopocząc się, czy nasza konfiguracja wytrzyma to obciążenie. Samych plików potrzebujemy już na komputerze, aby poddać je dalszej obróbce lub opublikować. Jeśli używamy pamięci USB lub dysku zewnętrznego, sprawa jest prosta – wystarczy podpiąć je pod odpowiedni port. W przypadku dysku wewnętrznego trzeba posiadać kieszeń lub podłączyć go bezpośrednio do portu SATA. Szkoda, że firma AverMedia nie dodała opcji podłączenia Game Capture HD do peceta w celu skopiowania plików z wewnętrznego nośnika. Zakup kieszeni USB na dysk nie jest wielkim wydatkiem, więc dość łatwo można uniknąć konieczności otwierania obudowy za każdym razem.
Zanim zabierzemy się za tworzenie najlepszego filmu w historii, należy zrobić jeszcze jedną rzecz. Chodzi o to, że Game Capture HD zapisuje pliki w formacie, który może być nieobsługiwany przez niektóre programy. Producent sprzętu ma na to radę – specjalny konwerter do MP4 w wersji na PC lub Maca, dostępny za darmo na oficjalnej stronie. Programik działa szybko, ale nie jest doskonały (konwertuje każde wideo do 30 klatek animacji na sekundę). Przyjmijmy jednak, że na potrzeby gracza jest wystarczający. Co zrobić dalej z nagranym fragmentem gry? Można edytować go w jednym z dostępnych programów – ja używam stosunkowo taniego Corel VideoStudio X4 Pro. Innym wyjściem jest wrzucenie wideo do sieci – bez konieczności dodatkowej kompresji filmy można umieścić na YouTube. Jeżeli nasze łącze ma niski upload warto trochę zmniejszyć rozmiary filmu za pomocą któregoś z darmowych konwerterów (dość popularny i prosty w obsłudze jest Freemake Video Converter).
Ocena i opłacalność
Podczas kilkudziesięciu godzin nagrywania obrazu urządzenie nie sprawiało żadnych większych problemów (wyjątkiem były wspomniane kłopoty z pamięciami USB). Jego instalacja jest prosta, a używanie sprowadza się do wciśnięcia jednego przycisku. Posiadając odpowiednio duży dysk (którego nie dostajemy w zestawie), możemy zasiąść przed konsolą, włączyć „record”, i zapisać nawet kilkugodzinną sesję. Nie muszę chyba mówić, że to doskonała propozycja dla „let’s playerów” czy osób, które zamierzają nagrywać kompletne przejścia gier, aby później poddawać je obróbce, wrzucać do sieci lub po prostu posiadać we własnej kolekcji. Jeśli interesujecie się tym tematem, Game Capture HD spełni Wasze oczekiwania.
Produkt jest stosunkowo tani i sprawdza się w akcji, ale na pewno ma swoje wady. Podstawową z nich jest średnia jakość obrazu. Lepsza od tego, co uzyskamy na tanich kartach TV, ale nadal niedoskonała. Osoby, które chcą pokazać grafikę gier konsolowych, mogą być zawiedzione, bo Game Capture HD nagrywa nieco rozmazany i wyblakły obraz. Z drugiej strony – jest on na tyle zadowalający, że oglądanie wideo powstałego przy pomocy tego urządzenia raczej nikogo nie odstraszy. Firma AverMedia przygotowała więc ciekawą propozycję dla amatorów, którzy chcieliby zademonstrować światu swoją kolekcję gier konsolowych. Jako że urządzenie jest tanie, można wybaczyć mu pewne wady. Wprawdzie za podobną cenę dostaniemy kilka alternatywnych produktów, ale Game Capture HD wystarcza w zupełności.