futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 15 września 2021, 14:50

Czy kryptowaluty zagrażają sieci energetycznej?. Jak BitCoin i inne kryptowaluty zmieniają świat?

Spis treści

Czy kryptowaluty zagrażają sieci energetycznej?

Czy można w związku z tym powiedzieć, iż kryptowaluty są zagrożeniem dla systemu energetycznego? Zwolennicy kryptowalut odpowiadają na zarzuty o zbytniej energochłonności wirtualnego pieniądza na różne sposoby, jednak najpopularniejsze wydają się poniższe trzy:

  1. Tradycyjny system bankowy też zużywa gigantyczne ilości energii.
  2. Kryptowaluty wykorzystują przede wszystkim odnawialne źródła energii, a niewykorzystana energia uległaby zmarnowaniu.
  3. Zużywamy energię, bo możemy i nikomu nic do tego.

Kryptowaluty a tradycyjny system bankowy

Jak za Cambridge’s Centre for Alternative Finances podaje The Guardian, jedna transakcja z wykorzystaniem BTC pochłania energię porównywalną do 680 000 transakcji kartami płatniczymi Visa. Oznacza to, że jeżeli wszyscy mieszkańcy Łodzi (677 tys. mieszkańców) dokonaliby płatności kartą płatniczą, wciąż zużyliby mniej energii niż potrzebne jest do przeprowadzenia jednej transakcji w BTC.

Czasami kryptowaluty są zestawiane z „tradycyjnym” systemem bankowym, w którym działa przecież tysiące oddziałów, codziennie zużywających gigantyczne ilości energii. Nie jest to jednak najtrafniejsze porównanie, bo przecież rola banków jest zupełnie inna niż kryptowaluty. BTC może być środkiem płatniczym, ale sam w sobie nie stanowi alternatywy dla całego systemu bankowego, a jedynie dla klasycznych pieniędzy. BTC może np. zastąpić polskiego złotego, jednak nie zastąpi banku, który w tych złotówkach udziela kredytu, przyjmuje je na lokatę i tak dalej.

Popularność kryptowalut stale jednak rośnie, a ich energochłonność i związana z tym emisja gazów cieplarnianych mogą stać się poważnym problemem. Bitcoin Magazine szacuje, że funkcjonowanie bitcoina powoduje emisję dwutlenku węgla dwudziestokrotnie mniejszą niż tradycyjny system bankowy. Generowany przez system bankowy i ubezpieczeniowy dwutlenek węgla na poziomie 1368 miliona ton, stanowi 3,6% całej światowej emisji. W takim ujęciu bitcoin wydaje się nie stanowić dużego ekologicznego problemu, jednak jest to nadużycie bez pokazania skali działalności. Jak podaje serwis TechCrunch, codziennie aktywnych jest około 1 miliona użytkowników BTC, a w minionej dekadzie liczba użytkowników mogła sięgnąć nawet 106 milionów. Z elektronicznej bankowości (zatem tylko części tradycyjnego systemu bankowego) w 2020 roku korzystało 1,9 miliarda użytkowników, zatem niemal 18 razy więcej niż ogólna szacowana liczba użytkowników bitcoina i 1900 razy więcej niż dzienna liczba użytkowników najpopularniejszej kryptowaluty.

Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Ma doktorat z rozwoju miast, czym chętnie chwali się znajomym przy każdej możliwej okazji. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie jest redaktorem w Futurebeat.pl odpowiedzialnym za publicystykę i testy sprzętu. Czasem też zrecenzuje jakąś grę o budowaniu, w końcu ma z tego doktorat. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej

Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?
Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?

O technologii blockchain słyszał już niemal każdy – kojarzy się ją z kryptowalutami. To jedna strona medalu, bowiem po drugiej są tokeny NFT, które mogą stać się przyszłością gier, zwłaszcza tych sieciowych. Kto bowiem nie chciałby zarabiać na graniu?