futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 2 listopada 2020, 12:13

SteelSeries Arctis 7P/7X – czy warto kupić do PS5 i Xbox Series X. Granie w bezprzewodowych słuchawkach nabiera sensu

Spis treści

SteelSeries Arctis 7P/7X – czy warto kupić do PS5 i Xbox Series X

Bardzo łatwo przychodzi mi napisać, że nowe słuchawki SteelSeries to świetny wybór dla gracza konsolowego, ale biorę też pod uwagę, że prawie 800 zł za headset stanowi dla wielu barierę nie do przeskoczenia. Od razu można spodziewać się komentarzy, że za tyle kasy można oczekiwać audiofilskiej jakości dźwięku, albo że gamingowe ziemniaki zawsze będą kosztować 50x tyle, co „zwykłe”. Nie przeczę – w takich złośliwych twierdzeniach jest zwykle ździebko prawdy. Dla mnie argument przemawiający za Arctisami 7X/7P stanowi wszechstronność i możliwość szybkiego sparowania z każdym sprzętem, co przydaje mi się chociażby w pracy.

Jeśli Twój sprzęt nie ma portu USB-C, możesz skorzystać z adaptera. - Granie w bezprzewodowych słuchawkach nabiera sensu - dokument - 2020-11-02
Jeśli Twój sprzęt nie ma portu USB-C, możesz skorzystać z adaptera.

Jeśli kiedykolwiek wcześniej mieliście do czynienia z innymi modelami SteelSeries, poczujecie się jak w domu. Ich wygląd jest skromny i prosty, szczególnie jak na sprzęt gamingowy (nie ma nawet podświetlania RGB!). O dziwo, mimo zastosowania pojemnych akumulatorów, pozwalających na 24 godzinną pracę bez dostępu do ładowarki, headset ma stosunkowo płaski profil i jest dość lekki (mobilność na przyzwoitym poziomie to kolejny argument dla posiadaczy Nintendo Switch).

Dobrze znane z innych modeli Arctis są również „poduszeczki” wyściełające nauszniki. Można je bez problemu zdjąć w celu wymiany lub czyszczenia. Osobiście od gąbczastej struktury wolę modele wykończone skórką (a raczej jej imitacją), ale w praktyce rozwiązanie zastosowane przez SteelSeries sprawdza się nieźle – głowa się nie poci, a izolacja od dźwięków otoczenia jest bardzo dobra. Całość z zewnątrz sprawia niepozorne wrażenie – głównie ze względu na wszechobecny plastik, ale jest on wysokiej jakości i mimo usilnych prób wyginania i skręcania słuchawek, nic nie trzeszczało ani się nie ułamało.

Ładowanie przez micro-USB trochę dziwi. - Granie w bezprzewodowych słuchawkach nabiera sensu - dokument - 2020-11-02
Ładowanie przez micro-USB trochę dziwi.

Jeśli chodzi o jakość dźwięku, SteelSeries przyzwyczaiło nas do pewnego standardu, poniżej którego nigdy nie schodzi. Arctis 7P/7X świetnie sprawdzają się w gamingu – w końcu do tego zostały stworzone. Oferują też spore możliwości w kwestii komunikacji z innymi graczami, w tym opcję regulowania poziomu głośności między czatem a grą oraz to, czy będziemy słyszeć własny głos, kiedy mówimy do mikrofonu. Sterowanie specjalnym pokrętłem na prawym nauszniku różni się nieco w wersji dla Xboksa oraz PlayStation, ale wszystkie funkcje (łącznie z możliwością zaprogramowania dodatkowych ustawień np. dla podwójnego wciśnięcia przycisku zasilania) można dostosować w aplikacji SteelSeries Engine na PC.

Oprogramowanie oferuje także funkcjonalność equalizera, ale dźwięk już bezpośrednio po wyjęciu z pudełka jest dobry i świetnie zbalansowany. Jednych ucieszy, innych raczej zasmuci naturalny bas, bowiem nie trzęsie on headsetem, jak ma to miejsce w przypadku niektórych konkurentów. Słuchawki oczywiście mają służyć przede wszystkim do grania i radzą sobie z tym świetnie, ale ciężko nie odnieść wrażenia, że konkurencja poszła nieco szybciej do przodu jeśli chodzi o inne zastosowania, jak choćby słuchanie muzyki. Z drugiej jednak strony, dla lepszych wrażeń dźwiękowych zwykle musimy albo dołożyć kolejną stówkę czy dwie, albo zrezygnować z bezprzewodowości.

W wersji Arctis 7X drugie pokrętło pozwala regulować głośność chatu i gry. - Granie w bezprzewodowych słuchawkach nabiera sensu - dokument - 2020-11-02
W wersji Arctis 7X drugie pokrętło pozwala regulować głośność chatu i gry.

Oczywiście gdyby świetna bateria jednak nam nie wystarczyła, istnieje opcja połączenia zestawu przez port mini-jack. Ciekawostką (wydaje mi się, że trochę zbędną) jest dodatkowe wyjście 3,5 mm, które umożliwia udostępnianie dźwięku bezpośrednio z headsetu, dzięki czemu można słuchać muzyki lub oglądać film z drugą osobą na osobnych słuchawkach. Dziwi natomiast brak złącza USB-C w samych nausznikach. Akumulatory ładujemy za pomocą „staroszkolnego” micro-USB, co jest o tyle problematyczne, że tracimy też w ten sposób potencjalne miejsce na przechowywanie dongla od łączności bezprzewodowej. Producent nie zaoferował na niego żadnej „skrytki”, a w przypadku jego utraty bądź zgubienia, mamy poważny problem.

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał przy współpracy z firmą SteelSeries, producentem słuchawek Arctis 7P/7X.

Podłączenie dongla do kontrolera nie zadziała – ani na PS5 ani Xbox Series X – w padach port USB-C służy jedynie do ładowania. - Granie w bezprzewodowych słuchawkach nabiera sensu - dokument - 2020-11-02
Podłączenie dongla do kontrolera nie zadziała – ani na PS5 ani Xbox Series X – w padach port USB-C służy jedynie do ładowania.

Michał Ostiak

Michał Ostiak

Poznańska Pyra, z wykształcenia Administratywista (nie mylić z Administrator). Po kilku latach pracy w kinie filmy stały się jego zboczeniem zawodowym. Oprócz tego interesuje się szeroko rozumianą technologią. Gra we wszystko i na wszystkim. Uwielbia Gwiezdne wojny, Tarantino i Tolkiena – ale jeśli chodzi o książki, to wyżej ceni literaturę faktu od fantastyki.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jeśli słuchawki, to tylko...

Bezprzewodowe
53,1%
Po kablu
46,9%
Zobacz inne ankiety
Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów
Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów

Brak dźwięku w komputerze to powszechny problem, który najczęściej pojawia się po instalacji Windows 10 lub aktualizacji systemu. Jak sobie z nim poradzić bez konieczności wizyty w serwisie?

Jakie słuchawki do PS5 i Xbox Series X - co musisz wiedzieć przed zakupem
Jakie słuchawki do PS5 i Xbox Series X - co musisz wiedzieć przed zakupem

Choć do PS5 i Xbox Series S|X można podłączyć wiele typów słuchawek, nie każde zapewnią nam idealne warunki do grania. Na co zwracać uwagę, kupując headset do konsoli?