Oświetlenie – Hue zamiast RGB. Gaming bez obciachu
Spis treści
Oświetlenie – Hue zamiast RGB
Z monitorem i komfortem naszego wzroku ściśle związane jest oświetlenie miejsca pracy. Tutaj nadal widać tradycyjne lampki biurkowe, ale dziś to już nieco przestarzały i niezbyt ergonomiczny sprzęt. Obecnie modne są nowocześniejsze rozwiązania, doświetlające głównie okolice monitora, by mniej męczyć wzrok. Do takiego światła pomocniczego najczęściej wykorzystuje się lampki z serii Philips Hue lub specjalne LightBary mocowane na monitorze, choćby od firmy BenQ.
Eleganckie podświetlenie do ekranu? Zobacz taśmę LED Philips Hue
Takie oświetlenie da się zwykle kontrolować z poziomu aplikacji. Umieszczone za monitorem, świecące w dowolnym kolorze lampy mogą po prostu tworzyć odpowiedni nastrój, zwłaszcza gdy są zespolone z obrazem lub muzyką wyświetlaną na ekranie. O wiele ważniejsza jest jednak funkcja łagodzenia efektu mocnego świecenia monitora przez wiele godzin czy redukcja refleksów świetlnych. LightBary potrafią tu automatycznie dostosowywać moc i temperaturę światła do aktualnych warunków w pomieszczeniu. W przyszłości to zapewne tego rodzaju gadżety zastąpią zwykłe lampki biurkowe.
Klawiaturowa trójca
W kwestii klawiatur widać generalnie trzy główne nurty. Użytkownicy komputerów Apple zwykle pozostają przy klawiaturach Magic Keyboard tej firmy, niezależnie od jej generacji i rozmiaru. Oferuje ona te same doświadczenia, co klawiatury w MacBookach, i dzięki choćby temu samemu rozmieszczeniu klawiszy nie trzeba przyzwyczajać się do nowego sprzętu. Krótki skok przycisków z kolei umożliwia szybkie i ciche pisanie, a łączność Bluetooth nie wymaga zajmowania portu USB.
Magic Keyboard jednak od lat nie doczekało się choćby podświetlenia klawiszy i po części z tego powodu wielu użytkowników Maków wybiera alternatywne rozwiązania. Drugim powszechnie obserwowanym wyborem jest konstrukcja Logitecha MX Keys, oferująca ponoć doświadczenia najbliższe Magic Keyboard oraz wiele innych zalet, m.in. dzięki dołączanemu oprogramowaniu. MX Keys to także wybór wielu użytkowników pecetów, którzy wolą laptopowe klawiatury z niskim skokiem klawiszy.
Funkcjonalna i minimalistyczna klawiatura Logitech MX Keys za 439 zł
Na trzecim miejscu są specjalistyczne klawiatury mechaniczne, zwykle od firm, których próżno szukać w popularnych sklepach z elektroniką. Często jest to sprzęt personalizowany pod specyficzne wymagania użytkowników. Tutaj sporą popularnością cieszą się klawiatury firmy Keychron, stworzone generalnie jako „mechaniczna” alternatywna dla Maków, ale chętnie używane także z pecetami. Producent oferuje możliwość dostosowania przy zakupie wielu aspektów ich działania. Decydujemy przede wszystkim o mechanizmie „kliku” zależnie od siły potrzebnej do wciśnięcia, skoku klawisza czy głośności samej akcji, sposobie podłączenia czy podświetleniu – białym bądź RGB. Keychron umożliwia także szybką wymianę klawiszy zależnie od potrzeb czy używanego systemu.
Mysia królowa jest jedna
Wśród myszek widać już głównie jeden produkt królujący na większości biurek – Logitech MX Master. Albo jest to najnowszy model MX Master 3 albo poprzedni MX Master 2S. I jest to dość powszechny widok także wśród niemal wszystkich użytkowników Maków, bo niezmienianą od lat applowską mysz Magic Mouse trudno uznać za udaną. Nie dość, że przy ostatnim liftingu „zmasakrowano” ją portem ładowania od spodu, co wymusza przerwanie pracy na pewien czas, to jej niemal płaska budowa jest bardzo nieergonomiczna i męczy przy dłuższym użytkowaniu. Jedyne, co w niej pomysłowo rozwiązano, to przewijanie ekranu bez rolki, intuicyjnym gestem głaskania powierzchni myszy.
MX Mastery Logitecha z kolei chwalone są przede wszystkim za niezwykły komfort trzymania dzięki wyprofilowaniu pod dłoń, a po tym ogólnie za całą resztę. Od precyzyjnego czujnika, po kilka łatwo dostępnych przycisków o dużej funkcjonalności, możliwość szybkiego ładowania podczas pracy czy przełączanie się między kilkoma komputerami. Jedyną wadą MX Master, oprócz oczywiście bardzo wysokiej ceny, jest chyba tylko fakt, że to konstrukcja dla osób praworęcznych. Leworęczni muszą niestety poszukać bardziej uniwersalnych modeli.
Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie