futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 30 listopada 2022, 14:05

Tydzień z Samsung SSD 980 – same pozytywne wrażenia. Dlaczego warto zmienić dysk HDD na SSD?

Spis treści

Tydzień z Samsung SSD 980 – same pozytywne wrażenia

Podczas całego tygodnia testów nie odczułem ani razu, żeby dysk się zawiesił lub znacząco zwolnił podczas czynności wykonywanych przez typowego gracza. Zobaczcie sami, jak Samsung SSD 980 prezentował się w różnych zastosowaniach oraz jak bardzo czasy ładowania gier różnią się względem tradycyjnego dysku HDD 7200 obr./min.

Prędkości pokazane w CrystalDiskMark.
Prędkości pokazane w CrystalDiskMark.
Pod obciążeniem dysk wskazywał mniej więcej 60 stopni Celsjusza, a w szczytowym momencie osiągnął 66 stopni.
Pod obciążeniem dysk wskazywał mniej więcej 60 stopni Celsjusza, a w szczytowym momencie osiągnął 66 stopni.

Dość istotnym testem było dla mnie również zbadanie szybkości Samsunga SSD 980 w programie 7-zip, bo często korzystam z niego do rozpakowywania dużych, wieloczęściowych archiwów. W tym przypadku odczułem prawdopodobnie największy plus nośnika SSD. Operacja wypakowania niemal 50-gigabajtowego archiwum podzielonego na 100 mniejszych części zakończyła się w 1 minutę i 47 sekund. Przez cały czas trwania wypakowywania prędkość utrzymywała się na stałym poziomie ok. 430 MB/s. Tą samą czynność wykonywałem dosłownie kilka dni wcześniej na „talerzowcu” i zajęła mu ona ponad 20 minut!

 Niecałe dwie minuty i 50GB już rozpakowane? Tak było, nie zmyślam.
Niecałe dwie minuty i 50GB już rozpakowane? Tak było, nie zmyślam.

Tytuł gry

Prędkość wczytywania na dysku SSD

Prędkość wczytywania HDD 7200 obr/min.

Red Dead Redemption 2

42 sekundy

1 minuta 20 sekund

Doom Eternal

7 sekund

26 sekund

F1 22

11 sekund

30 sekund

F1 Manager 2022

11 sekund

29 sekund

Gotham Knights

11 sekund

12 sekund

Call Of Duty Warzone 2.0

28 sekund

32 sekundy

Elden Ring

9 sekund

27 sekund

Forza Horizon 5

30 sekund

1 minuta 32 sekundy

Total War: Rome Remastered

23 sekundy

1 minuta 25 sekund

Jeśli chodzi o gry, to wyniki są dość ciekawe. Nie liczyłem na prędkości rodem z PlayStation 5 czy MacBooka Pro, gdzie właściwie na nic nie muszę czekać, ale muszę przyznać, że jestem zdziwiony rozbieżnościami pomiędzy konkretnymi tytułami. Wczytywanie poziomu w Red Dead Redemption 2 czy Total War Rome: Remastered na dysku SSD i HDD to różnica niczym między niebem a ziemią. Z kolei takie Gotham Knights właściwie nie zauważyło wymiany nośnika na szybszy (inna sprawa, że gra nie ma zbyt dobrej prasy jeśli chodzi o warstwę techniczną). Zobaczcie sami, jak prezentują się wszystkie wyniki ładowania poziomów dla poszczególnych gier w tabeli powyżej.

W ogólnym rozrachunku mogę stwierdzić, że jeśli wahacie się, czy nie wymienić swojego wysłużonego HDD na relatywnie tani SSD do gier, to powiem tak – nawet się nie zastanawiajcie. Same prędkości wczytywania to jedno, ale poprawa w kulturze pracy gier i komputera to zupełnie inna para kaloszy. W Forzy Horizon 5 na szybszym nośniku zasięg rysowania tekstur i obiektów był kilkukrotnie wyższy, a optymalizacja shaderów w Warzone 2.0 trwała ułamek tego, co na HDD. Cytując memowego klasyka „The Future Is Now Old Man” – to już „te czasy”, że nie trzeba wybierać pomiędzy tanimi magazynami danych i szybkimi dyskami „na system”.

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

W GRYOnline.pl pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce, a także redagować oraz nadzorować działanie newsroomu technologicznego. Obecnie jest redaktorem naczelnym serwisu Futurebeat.pl. Wcześniej swoimi przemyśleniami na temat gier wideo dzielił się m.in. na różnych grupach tematycznych. Z wykształcenia prawnik. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową część serii FIFA i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

Dlaczego gry zajmują dziś często ponad 100 GB na dysku?
Dlaczego gry zajmują dziś często ponad 100 GB na dysku?

Coraz więcej nowych gier wymaga ogromnej przestrzeni dyskowej. To oznaka postępu czy lenistwa twórców? Dlaczego produkcje zajmują tak dużo miejsca?

Jak odzyskać dane z dysku?
Jak odzyskać dane z dysku?

Jak odzyskać usunięte dane z uszkodzonego dysku? Którymi programami warto się posiłkować? Z jakiego nośnika trudniej je usunąć i co robią z nimi specjaliści? Odpowiedzi na te pytania poznacie w poniższym tekście.

Dysk HDD vs SSD
Dysk HDD vs SSD

Ceny dysków twardych spadły do bardzo niskiego poziomu. To zatem dobry moment na zwiększenie miejsca na nasze dane. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać tradycyjny HDD czy też SSD. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Czym kierować się podczas zakupu?