autor: Oliwer Stanisławski
Dezynfekcja telefonu - jak robić to dobrze
Niewiele osób regularnie czyści swoje urządzenia mobilne. Postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, jak w łatwy i szybki sposób pozbyć się bakterii ze smartfona.
Spis treści
W obliczu panującej pandemii koronawirusa postanowiliśmy stworzyć dla Was poradnik dotyczący poprawnego czyszczenia urządzeń mobilnych, z którymi mamy styczność każdego dnia. Niecodzienna sytuacja zmusza nas wszystkich do szczególnego zwracania uwagę na podstawowe czynności związane z higieną.
Można powiedzieć, że smartfony i laptopy to siedliska zarazków, z którymi praktycznie w ogóle się nie rozstajemy. Po telefon sięgamy w ciągu dnia wiele razy: w sklepie, w kolejce w urzędzie czy podczas rodzinnego przyjęcia. Często więc dotykamy ekran brudnymi palcami, co jest normalnym zjawiskiem, bo w miejscach publicznych rzadko kiedy mamy możliwość ich umycia i dezynfekcji. Smartfon często też ląduje w mało sterylnych miejscach, takich jak torebka czy kieszeń w spodniach, gdzie ma styczność z wieloma innymi przedmiotami.
Jeśli wzięlibyśmy po całym dniu takie urządzenie pod mikroskop, zobaczylibyśmy całą hordę nieczystości i zarazków. Badania wykazały, że na przeciętnym telefonie komórkowym występuje około 25 tysięcy bakterii na cal kwadratowy. Oznacza to, że rezyduje ich na smartfonie więcej, niż na publicznej toalecie. Dlatego warto pamiętać również o tym, aby w miarę możliwości po każdym skorzystaniu z telefonu umyć ręce.
Jak często czyścić smartfona?
Ze smartfonami nie rozstajemy się właściwie przez cały dzień. Towarzyszą nam w pracy, podczas spacerów, a nawet jedzeniu posiłków. Jeśli częstotliwość używania telefonu jest spora, warto byłoby zdezynfekować go co najmniej raz dziennie. Szczególnie jeśli używamy gumowej obudowy – ma ona o wiele większą tendencję przetrzymywania zarazków niż szkło, plastik czy jakiekolwiek inne twarde elementy.
Jak poprawnie wyczyścić i zdezynfekować sprzęt?
Zanim zabierzecie się za czyszczenie swojego urządzenia specjalnymi preparatami, upewnijcie się, czy są one wolne od substancji żrących. Wielu producentów odradza używanie jakichkolwiek mocniejszych środków, nawet takich, które wykorzystujemy do utrzymywania czystości w kuchni lub łazience. Zresztą, najczęściej zaleca się, aby telefony czyścić tylko i wyłącznie suchą ściereczką z mikrofibry. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które pozwala pozbyć się części bakterii z powierzchni urządzenia. Należy jednak pamiętać, że przetarcie smartfona na sucho jedynie ściera nieczystości, które pozostają na użytej przez nas szmatce.
Aby zabić bakterie i wirusy, musimy użyć czegoś mocniejszego. Producenci sprzętu dopuszczają możliwość użycia specjalnych nawilżanych chusteczek do czyszczenia elektroniki. Jeśli masz w sobie nutkę ryzykanta, to przy zachowaniu ostrożności wykorzystaj zwyczajną wodę z mydłem lub chusteczki z alkoholem – można je zastąpić alkoholem propylenowy o roztworze 70% rozcieńczonym z wodą w stosunku 1:1. Nam jeszcze żaden telefon od tego nie padł, ale oficjalnie producenci raczej nie zalecają tego rozwiązania.
Na kolejnej stronie przedstawiliśmy proces czyszczenia smartfona krok po kroku.