autor: Krzysztof Grzegorowski
Oczyszczanie dysku. Przyspieszenie starego komputera
Spis treści
Oczyszczanie dysku
Warto wiedzieć, że czasami dla starego komputera sporo może dać samo „posprzątanie” jego zawartości. Mam tu na myśli nie tylko partycję systemową, ale cały dysk twardy. Usunięcie niepotrzebnych danych, w tym plików tymczasowych i odinstalowanie zbędnych aplikacji (które niejednokrotnie potrafią „zaśmiecić” nam Autostart, o czym nieco dalej) stanowi dobry wstęp do operacji zwanej defragmentacją. Ale po kolei.
W ramach robienia pierwszych porządków, pozbędziemy się niepotrzebnych danych, o istnieniu których spora rzesza użytkowników komputera nawet nie zdaje sobie sprawy. Są to miedzy innymi pliki pozostałe po aktualizacji systemu, raporty błędów, pliki tymczasowe czy stare punkty przywracania. Usunięcie ich pomoże nam zwolnić nawet kilka gigabajtów miejsca na dysku! Aby tego dokonać, należy:
- otworzyć „Mój komputer” („Ten komputer” w Windows 10),
- kliknąć prawy przyciskiem myszy na interesującej nas partycji,
- wybrać zakładkę „Ogólne”, a następnie kliknąć w przycisk „Oczyszczanie dysku” (można zrobić to także przez wpisanie w wyszukiwarkę menu Start frazy „Oczyszczanie dysku”),
- następnie wybieramy, co chcemy usunąć i potwierdzamy klikając „Ok”.

Porządkując dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny, możemy wybrać również opcję: „Oczyść pliki systemowe”. I chociaż tłumaczenie funkcji wydaje się nieco nietrafione, bo nie będziemy żadnych plików oczyszczać, tylko je usuwać, to po krótkim skanowaniu mającym określić, ile miejsca będziemy mogli zwolnić, ponownie uzyskamy możliwość zaznaczenia plików, których chcemy się pozbyć, a następnie kliknąć „Ok”. Reszta dzieje się sama.
Darmowe programy do czyszczenia dysku
Jeżeli jednak uważamy się za nieco bardziej świadomych użytkowników systemu Windows oraz komputerów w ogóle, to warto rozważyć skorzystanie z innych narzędzi niż systemowe. Jednym z nich jest CCleaner, z którego w warunkach domowych możemy korzystać za darmo. Produkt firmy Piriform cieszy się dobrą opinią już od wielu lat i nie bez powodu. Jest prosty w obsłudze, posiada polską wersję językową, a poza tym zawiera w sobie więcej narzędzi niż wymienione już systemowe „Oczyszczanie dysku”.

W najnowszej wersji programu (5.57) jesteśmy w stanie wykonać tzw. łatwe czyszczenie lub czyszczenie niestandardowe. Pierwsza opcja praktycznie wykona całą robotę za nas. Wystarczy wcisnąć przycisk „Analizuj”, a następnie wybrać, co życzymy sobie, aby program usunął (domyślnie – wszystko). W trybie niestandardowym już trzeba nieco poklikać i zaznaczyć pojedynczo poszczególne elementy. Kiedy już wybierzemy interesujące nas opcje, klikamy przycisk „Analizuj”, a po zakończonym procesie – „Uruchom cleaner”.
Jeszcze inną (i oczywiście darmową) propozycją jest System Ninja – program o bardzo prostym, wręcz ascetycznym interfejsie, którego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć i oceniać po przysłowiowej „okładce”. System Ninja potrafi zajrzeć nawet tam, gdzie inne programy (w tym wspomniany CCleaner) nie są w stanie. Dzięki temu jest w stanie pomóc nam w wyrzuceniu dodatkowych śmieci z folderów systemu Windows.