futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 1 października 2021, 14:35

Kopiemy BTC na RTX 3090. Warto kopać kryptowaluty w domu? Policzyliśmy

Spis treści

Kopiemy BTC na RTX 3090

Dobierając kartę graficzną do przykładowej konfiguracji nie poszedłem na żadne kompromisy. Najważniejszymi czynnikami były wydajność w grach i przy wydobywaniu krypto. To ostatnie określane jest przez współczynnik hash rate, o którym piszę więcej w poniższej ramce. Najlepszym wyborem do obu zadań jest bezsprzecznie NVIDIA GeForce RTX 3090. Układ pozwala, według kalkulatora NiceHash, wygenerować dzienny szacowany zarobek na poziomie 34,82 zł (bez uwzględnienia kosztu prądu). Kurs BTC w momencie wykonywania obliczenia to 181 424 zł (w dniu publikacji artykułu już 177 661 zł)

DO KOPANIA ETHEREUM I INNYCH WIRTUALNYCH WALUT TYLKO KARTA GRAFICZNA BEZ LHR

NVIDIA chciała walczyć z niedoborem kart graficznych w sklepach. W tym celu gigant wprowadził na rynek egzemplarze z ograniczoną wydajnością wydobywania Ethereum (bez wpływu na FPS w grach). Przy nazwie urządzeń tego typu pojawił się dopisek LHR oznaczający Lite Hash Rate. Najprościej będzie przyjąć, że hashrate to powszechne określenie mocy obliczeniowej – poziomu sprawności, z jaką działa maszyna kopiąca wirtualne monety. Kupując GPU z myślą o wszechstronnym zastosowaniu należy więc omijać produkty z oznaczeniem LHR. Co prawda, pojawiły się sposoby na odblokowanie części mocy wydobycia w kartach z obniżonym hashrate, ale nadal nie jest to 100% możliwości oferowanych przez „zwykłe” wersje.

Pełna konfiguracja przykładowego zestawu wraz z cenami prezentuje się tak:

Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej