autor: Florian Klein (gamestar.de)
Stałe celowanie we wszystkich grach. Celne strzelanie w Apex i CS:GO?
Spis treści
Stałe celowanie we wszystkich grach
Jeśli odnajdziesz w grze swoją optymalną konfigurację czułości myszy, należy spróbować osiągnąć podobne efekty również w innych tytułach (jeśli to możliwe). Wówczas celowanie staje się coraz bardziej niezawodne – dzięki przyzwyczajeniu. Niestety nie jest to łatwe, ponieważ praktycznie w każdej strzelance występują indywidualne różnice.
Wiarygodną metodą jest pomiar odległości, jaką musi przebyć mysz w perfekcyjnie skonfigurowanej grze, aby uzyskać obrót o 360 stopni. Aby to sprawdzić, należy zwyczajnie położyć kartkę papieru nad podkładką i znaleźć punkt nad środkiem myszy (lub tam, gdzie wychodzi kabel). Następnie, będąc w grze, nanieś na kartce punkt początkowy obrotu. Wykonaj postacią obrót o 360 stopni i sprawdź, gdzie zatrzymuje się myszka – zaznacz również i to miejsce.
Wystarczy półobrót – 180 stopni
Jeśli preferujesz niską czułość, a podkładka pod myszkę jest zbyt mała, aby wykonać pełny obrót o 360 stopni, możesz również zmierzyć odległość, której wymaga obrót o 180 stopni. Trudniej jest jednak znaleźć w grze odpowiedni punkt odniesienia – możesz spróbować zrobić to stojąc postacią w drzwiach – przeciwległe boki ościeżnicy pozwalają zmierzyć dość dokładny obrót o 180 stopni.
Teraz metodą prób i błędów musimy dostosować czułość celowania w innych grach w taki sposób, żeby obrót o 360 lub 180 stopni wymagał identycznego poziomego ruchu myszy, jak zmierzony na początku. Celowanie powinno teraz działać podobnie w każdej strzelance (z niewielkim marginesem błędu), bowiem ruch myszy wymagany do pokonania określonej odległości powinien być taki sam.
Ale uważaj: metoda opisana powyżej działa tylko wtedy, gdy pole widzenia (FOV) jest takie samo w we wszystkich grach. Bardzo pomocna w konwersji wymaganej czułości pomiędzy tytułami z różnymi FOV jest strona mouse-sensitivity.com. Oferuje ona (co prawda niezbyt intuicyjny) konwerter umożliwiający ustawienie jednolitego zachowania celownika w wielu różnych tytułach. Opanowanie wszystkich jego niuansów zajmuje jednak trochę czasu i wymaga dość dobrej znajomości języka angielskiego.
To wszystko – im więcej gier będziesz w stanie kontrolować tymi samymi ruchami, tym bardziej niezawodnym strzelcem zostaniesz. Powodzenia!
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem GameStar, należącym do grupy medialnej Webedia. Polskie opracowanie tekstu wykonał Michał Ostiak.