autor: Alicja Górska
Komputery poleasingowe. Budujemy tani komputer do gier
Spis treści
Komputery poleasingowe
Jedną z ciekawszych możliwości oszczędzenia przy zakupie komputera jest rozejrzenie się za opcją poleasingową lub refurbished, czyli sprzętu odnowionego. Takie produkty pochodzą z firm lub ze zwrotów, których dokonali klienci – niezadowoleni lub zgłaszający jakieś usterki techniczne. Podobne sprzęty zwykle są już pozbawione folii ochronnych i innych elementów świadczących o ich nowości. W przypadku wad technicznych producent zwykle decyduje się na naprawienie danego sprzętu (wymienienie wadliwych podzespołów). W wielkich firmach bowiem nic się nie marnuje.
Czym taki towar różni się od tego, który podobnej drogi nie przeszedł? W zasadzie niczym. Może mieć jedynie drobne ryski wynikające z procesu jego ponownego przystosowywania. Te drobne mankamenty wizualne oraz sam fakt przebycia opisanej drogi, sprawiają, że towaru nie można już uznać za pełnowartościowy. Trafia więc do sklepu dużo tańszy. Warto jednak wiedzieć, że sprzęty poleasingowe lub odnowione posiadają takie same gwarancje, jak te bez podobnej „przeszłości”.
Komputery poleasingowe są najczęściej kilka generacji „do tyłu”, bo swoje zdążyły już w danej firmie odsłużyć. Propozycje refurbished nie muszą przechodzić tak długiej drogi, zanim trafią do nowego użytkownika. Wśród oferty odnowionych komputerów znajdziemy również PC oparte o najnowsze podzespoły.
Poszukiwania przeprowadzone za pośrednictwem popularnych portali aukcyjnych pokazują, że za 2500 zł znajdziemy zestawy z procesorem Intel Core i5-7400, układami graficznymi GeForce GTX1050Ti, rozsądną ilością pamięci Ram i dwoma dyskami. W pakiecie sprzedawcy dostarczają często również Windowsa 10, myszkę oraz klawiaturę. Raptem 200 zł drożej upolujemy już komplet z Intel Core i7-7700.
Biorąc pod uwagę gwarantowaną przez sprzedawców gwarancję, są to opcje warte przemyślenia.