Sprzedawca. 5 zawodów, które mogą przejąć roboty
Spis treści
Sprzedawca
Mówiąc sprzedawca najczęściej wyobrażamy sobie osobę stojącą za kasą w sklepie. Podaje ona nam towar, oblicza i przyjmuje należność oraz wydaje paragon i resztę. Wydaje się, że taka pozycja nie wymaga specjalnych umiejętności i kierunkowego wykształcenia (pomijając placówki specjalistyczne, gdzie sprzedawca powinien dobrze znać branżę). Kluczowymi cechami są tutaj najczęściej rzetelność oraz uprzejmość względem klienta.
Zawód kasjera wydaje się trzymać obecnie w miarę dobrze. Nadal powszechnie spotykamy ich wychodząc mniejsze i większe zakupy. Da się jednak już zaobserwować pewne próby automatyzacji sprzedaży w sklepach stacjonarnych. W wielu supermarketach można wybrać, czy chcemy być obsłużeni przez człowieka, czy powierzymy nasze zakupy maszynie.
Samoobsługowe kasy, bo o takich urządzeniach mowa, weszły już do powszechnego użycia. Wymagają od nas pewnego zaangażowania, ponieważ sami musimy przesunąć towar po szybie skanera, lub użyć ręcznego czytnika kodów. Z urządzeniem komunikujemy się najczęściej poprzez ekran dotykowy. Później musimy wybrać określony sposób zapłaty. W kasach samoobsługowych najłatwiej zapłacić kartą lub smartfonem, choć niektóre z nich przyjmują też gotówkę. Część czynności wykonywanych przez sprzedawcę została przeniesiona na klienta. Stąd wymagana jest podstawowa znajomość obsługi takich sprzętów. Na szczęście na ogół są one wyposażone w instrukcję naklejoną na obudowie (lub pokazują kolejne kroki na wyświetlaczu). Niektórzy nie radzą sobie jednak z nimi zbyt dobrze i wybierają klasyczne kasy, w których pracują ludzi. Takie automatyczne rozwiązania na razie tylko dodatkiem. Pomagają one rozładować kolejki do „normalnych” stoisk kasowych, a ich rola powinna z czasem się zwiększać.
Zostało jeszcze 47% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie