Fundacja i działalność charytatywna. Czym Jeff Bezos zajmie się na "emeryturze"?
Spis treści
Fundacja i działalność charytatywna
Czas zejść na Ziemię i przejść do standardowych zajęć emerytowanych bogaczy. Oprócz palenia cygar i popijania whisky bardzo często prowadzą oni działalność charytatywną. W tym miejscu trzeba wymienić dwie fundacje Bezosa: założoną w 2020 roku Bezos Earth Fund i stworzoną wcześniej, bo w 2018 roku The Day One. W dużym skrócie ta pierwsza skupia się na walce z następstwami zmian klimatycznych. Druga zasila budżety organizacji non-profit, które w swoim statusie mają wspieranie rodzin żyjących na ulicy. Oprócz tego The Day One tworzy przedszkola z myślą o dzieciach pochodzących z najbiedniejszych warstw społeczeństwa. Po zakończonym szefowaniu Amazonem Jeff z pewnością ma więcej czasu na rozwijanie obu fundacji, a może nawet założy kolejną.
Nie wypada zapominać też o jednorazowych, często bardzo wysokich dotacjach na konkretne cele. W końcówce 2011 roku filantrop przekazał 15 milionów dolarów na Instytut Neuronauk Uniwersytetu Princeton. Dwa lata później 500 tysięcy dolarów popłynęło na wsparcie organizacji zapewniającej dostęp do e-booków i ich czytników w krajach Trzeciego Świata. Takich przykładów jest znacznie więcej, również z ostatnich lat.
Fundacja kojarzy się z czymś przynoszącym realną pomoc, często najbardziej potrzebującym. W idealnym świecie istniałyby tylko i wyłącznie tego typu organizacje, ale niestety pod płaszczykiem fundacji czasami kryją się mniej szlachetne cele. Część z nich nie przekazuje darowizn osobom, do których powinny one trafić. Są też takie, które wspierają niebezpieczne dla społeczeństwa ideologie. Fundacje stworzone przez Bezosa wydają się „czyste” i wolne od kontrowersyjnych działań. Zupełnie odwrotnie niż samo przedsiębiorstwo Amazon, które dla wielu jest symbolem drapieżnego kapitalizmu.