autor: Marta Kucharska
Zmiany na Steam - rekomendacje, nowy wygląd i inne
Podczas konferencji Unite Europe 2017 Alden Kroll, projektant interfejsu w Valve, omówił usprawnienia, jakie zostaną wprowadzone na Steamie. Na ulepszenie czeka system automatycznych rekomendacji, zmieniony zostanie wygląd Biblioteki gracza, a Kuratorzy otrzymają nowe narzędzia i możliwości.
Wygląda na to, że Steam Direct to nie jedyne zmiany, jakie Valve zaplanował dla swojej platformy. Podczas konferencji Unite Europe 2017 w Amsterdamie Alden Kroll, projektant interfejsu w Valve, omówił usprawnienia, jakie zostaną wprowadzone na Steamie. Na ulepszenie czeka system automatycznych rekomendacji, który będzie brał pod uwagę dużo większą ilość danych; ponadto zmieniony zostanie wygląd Biblioteki gracza, mający lepiej prezentować wprowadzane aktualizacje oraz zawartość tworzoną przez społeczność, a Kuratorzy otrzymają kilka nowych narzędzi, m.in. możliwość tworzenia specjalnych list gier.
Całkowicie nowy system rekomendacji
Kroll zauważył, że niewielki zespół Valve nie powinien decydować, co wyświetla się na stronie sklepu, ponieważ nie jest w stanie odpowiednio obsłużyć tak wielu klientów. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników Steam – a dziennie z platformy korzystają już 33 miliony – zmieniły się także ich preferencje. Nie są to już tylko i wyłącznie fani wielkich produkcji AAA, ale także bardziej niszowych i specyficznych tytułów.
Podejście, jakie teraz podejmujemy, to zapewnienie klientom narzędzi niezbędnych do dostosowywania i personalizowania ich sklepu.
Całkowita odmiana czeka system automatycznych rekomendacji. Ma on zacząć uwzględniać Bibliotekę gracza, a także czas, jaki spędził w poszczególnych grach; następnie w co grały osoby sięgające po podobne tytuły oraz to, w co grają jego znajomi, żeby na podstawie tego tworzyć możliwie najtrafniejsze rekomendacje. Podobne poprawki czekają także funkcję Odkrywaj w samym sklepie, aby prezentowała osobom przeglądającym te rodzaje gier, które mogą je szczególnie zainteresować.
Nowe możliwości Kuratorów Steam
Parę nowości zostanie wprowadzonych także dla Kuratorów. Jak podkreślił podczas swojej prezentacji Kroll, w Internecie pełno jest osobowości, społeczności oraz marek świetnie sprawdzających się w rekomendowaniu interesujących tytułów i właśnie w tym miał pomóc system Kuratorów. Valve planuje teraz rozszerzyć ich możliwości. Dotąd jeżeli obserwowaliśmy jakiegoś Kuratora, mogliśmy przeglądać polecane przez niego tytuły na głównej stronie sklepu. Wkrótce jednak będziemy mogli zobaczyć rekomendacje Kuratorów także na stronach poszczególnych gatunków i podgatunków gier.
Kuratorzy otrzymają także nowe narzędzia do tworzenia rekomendacji. Wraz z aktualizacją Kuratorzy będą mogli tworzyć i udostępniać wideo, streamy i broadcasty. Ciekawszym narzędziem wydają się jednak listy, w ramach których będzie można przeglądać najlepsze i najgorsze gry, ale także stworzyć uporządkowane kolejki, które pomogą np. w odtworzeniu ewolucji, jaką przeszedł dany gatunek gier. Przykład przytoczony podczas prezentacji przez Krolla: 5 najlepszych gier RPG, w które powinieneś zagrać w tej kolejności, aby dostrzec zmiany, jakie dotknęły ten gatunek w ostatnich latach.
Rozbudowa Steam Events
Kolejną rzeczą, którą Valve chce odkopać i usprawnić w swojej platformie, są Wydarzenia, dotąd wciśnięte gdzieś w stronę Społeczności. Firma chce oczywiście przede wszystkim umieścić je nieco bardziej na widoku, aby gracze mieli lepszy dostęp do wszelkich specjalnych wydarzeń w grach, takich jak Weekend podwójnego XP, Zagraj z twórcami czy wszelkiej maści turniejów. W ramach Wydarzeń będzie możliwe także ustawianie specjalnych powiadomień oraz przypomnień.
Nowy wygląd Biblioteki
Zmiany czekają także Bibliotekę gier. Jeżeli używacie trybu Big Picture, pewnie nie będą wielkim zaskoczeniem. Valve chce bowiem pójść właśnie w tę stronę, umożliwiając nie tylko szybki dostęp do ostatnio uruchamianej gry, ale także łatwy wgląd w niedawno wprowadzone aktualizacje oraz w to, w co grają teraz znajomi. Na stronie Biblioteki ma być także lepiej eksponowana zawartość tworzona przez społeczność, zatem otrzymamy lepszy dostęp do najpopularniejszych screenów, filmów, a przede wszystkim poradników. Otrzymamy też łatwiejszy podgląd aktywności naszych znajomych w poszczególnych tytułach, szczególnie możliwość oglądania czyjejś gry.
Całość prezentacji Aldena Krolla możecie obejrzeć niżej; znajdziecie tam przede wszystkim więcej szczegółów, a także krótką sesję pytań i odpowiedzi.
Warto dodać, że w lutym, w zaktualizowanych plikach odkryto screen, mogący być podpowiedzią odnośnie nowego wyglądu. Chociaż ostatecznie nigdy nie potwierdzono jego prawdziwości, przedstawione na nim elementy mniej lub bardziej pokrywają się ze zmianami zapowiedzianymi przez Krolla.
Unite Europe to konferencja organizowana przez twórców gier pracujących na silniku Unity. Tegoroczna edycja miała miejsce w Amsterdamie między 27 a 29 czerwca, a oprócz reprezentantów Unity Technologies przemawiali także przedstawiciele Ubisoftu, Google, Sony, Microsoftu czy Valve. Wszystkie wystąpienia znajdziecie na kanale YouTube Unity.