autor: Mateusz Kądziołka
X51 - duża moc w niewielkiej obudowie. Nowy komputer od Alienware
Firma Alienware zaprezentowała nową linię komputerów klasy PC. Modele z serii X51 mają cechować się niewielkimi rozmiarami, sporą mocą potrzebną w grach oraz możliwościami multimedialnymi.
Firma Alienware zapowiedziała nową linię komputerów PC przeznaczonych dla graczy. Maszyny oznaczone nazwą kodową X51 cechują się niewielkimi rozmiarami (zbliżonymi do Xboxa) i bezkompromisowymi podzespołami pozwalającymi uruchomić tak wymagające tytuły jak np. Battlefield 3. Cena najtańszego modelu X51 to 699 funtów, czyli około 3662 złotych. Za lepsze wersje poszczególnych komponentów będziemy musieli dopłacić.
X51 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników, którzy cenią sobie zarówno niewielki rozmiar sprzętu, jak i jego wydajność. Według zapewnień producentów, najtańsza wersja X51 może odpalić grę Battlefield 3 w rozdzielczości 1080p, z wysokiej jakości teksturami, 4-krotnym filtrowaniem anizotropowym i średnim poziomem antyaliasingu w 32 klatkach na sekundę. Najdroższa wersja, na tych samych ustawieniach, wyświetli średnio 54 klatki na sekundę.
Co więc znajduje się we wnętrzu X51? Każdy model został wyposażony w procesor Intel Core i drugiej generacji. W najtańszej wersji jest to Intel Core i3, a za dopłatą otrzymamy potężniejsze układy z rodziny i5 lub i7. Jeśli chodzi o kartę grafiki, to standardem jest GeForce GT 545 z 1 GB pamięci GDDR5. Bardziej wymagający użytkownicy mogą zainwestować w GeForce GTX 555, która również posiada 1 GB pamięci GDDR5. Podstawowa ilość pamięci operacyjnej oferowanej w X51 to 4GB z możliwością rozbudowy do 8 GB DDR3. Co więcej, każdy model jest wyposażony w dysk twardy o pojemności 1 TB.
X51 jest też urządzeniem multimedialnym. Komputer został wyposażony w port HDMI o standardzie 1.4, sześć wyjść USB 2.0 i dwa USB 3.0. Konstrukcja firmy Alienware obsługuje też sieć bezprzewodową, a dla miłośników soczystych dźwięków oferuje cyfrowe wyjście i wejście SPDIF (TOSLINK i Coax). Producenci zaznaczyli, że maszyna w trakcie surfowania po Internecie, czy tworzenia dokumentów jest dosyć cicha. Wentylatory i system chłodzenia dają o sobie znać dopiero wtedy, gdy sprzęt znajduje się pod większym obciążeniem.
Jeśli chcecie sprawdzić całą specyfikację techniczną, to możecie to zrobić odwiedzając oficjalną stronę firmy Dell (Alienware jest jej filią). Ciężko w tej chwili przewidzieć, czy tego rodzaju sprzęt znajdzie swoją niszę na rynku, biorąc pod uwagę dosyć sporą cenę urządzenia. Popularne składaki w tym samym przedziale cenowym oferują większą moc, jednak w obszerniejszym opakowaniu i bez znaczka „Alienware”. Jedynie czas pokaże, czy tego rodzaju rozwiązanie znajdzie swoich zwolenników.