Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 grudnia 2008, 10:58

autor: Piotr Doroń

Wystartował Games For Windows Live Marketplace

Zgodnie z lipcowymi zapowiedziami Microsoftu, użytkownicy komputerów osobistych uzyskali dostęp do nowej funkcjonalności Games For Windows Live – Marketplace. Zainteresowani mogą się ponadto zaopatrzyć w klienta GFW, dzięki któremu będą mogli korzystać z usługi bez konieczności uruchamiania gier objętych tym programem.

Zgodnie z lipcowymi zapowiedziami Microsoftu, użytkownicy komputerów osobistych uzyskali dostęp do nowej funkcjonalności Games For Windows Live – Marketplace. Zainteresowani mogą się ponadto zaopatrzyć w klienta GFW, dzięki któremu będą mogli korzystać z usługi bez konieczności uruchamiania gier objętych tym programem.

Aby uzyskać dostęp do Games For Windows Live Marketplace należy zaopatrzyć się i zainstalować najnowszą wersję usługi, oznaczoną numerem 2.0. Po wykonaniu określonych czynności, gracz będzie mógł korzystać z oferty Marketplace, w której na tę chwilę znajduje się wersja demonstracyjna Viva Pinata (Stany Zjednoczone) lub Kane & Lynch: Dead Man (Europa). W przyszłości dołączą do nich inne tego typu pliki, a także zwiastuny, dodatki do gier oraz, co nie zostało jeszcze dokładnie określone, pełne wersje niektórych produkcji. Można zatem powiedzieć, że Marketplace przeobrazi się wówczas w kolejny serwis cyfrowej dystrybucji.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że w Polsce usługa Games For Windows Live nie jest oficjalnie dostępna (podobnie jak Xbox Live przeznaczony dla właścicieli Xbox 360). Dotyczy to zatem także Marketplace. Możliwe jest co prawda obejście zabezpieczeń, czemu służy rejestracja z podaniem fałszywych danych, jednakże nie jest to środek umożliwiający czerpanie pełnej satysfakcji z użytkowania GFW. Istnieje zatem wielkie prawdopodobieństwo, że dostęp do materiałów Marketplace będzie utrudniony. Problem nie dotyczy jednak tylko filmów bądź dem.

Jak wiemy z doświadczenia, zdarza się, że na rynek trafiają gry, w przypadku których Polacy nie są w stanie w pełni skorzystać z zwartych w nich funkcji. Spowodowane jest to brakiem możliwości ich rejestracji w usłudze Games For Windows Live, co w przypadku innych pozycji było możliwe dzięki działaniom polskich dystrybutorów, dołączających do pudełek specjalne kody rejestracyjne. Jedną z takowych jest Fallout 3, do którego dodatki mają być publikowane właśnie poprzez GFW. W obliczu braku polskiej wersji usługi oraz wspomnianego kodu bardzo możliwym jest, że polscy gracze nie będą w stanie ich zakupić. Na zadane przez nas dwa tygodnie temu pytanie w tej sprawie, dystrybutor gry, firma Cenega Poland, do dziś nie odpowiedziała.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej